Informacje

02.08.2018 07:58 zatrzymano pięć protestujących osób

Ratusz rozwiązał marsz ONR.
Brudziński: powód totalnie od "czapy"

SERWISY:

Przedstawiciel urzędu miasta zdecydował o rozwiązaniu marszu narodowców. Zdaniem urzędników, uczestnicy mieli flagi i koszulki z symboliką nawiązującą do organizacji propagujących ustrój totalitarny. Nowe zgromadzenie tych samych środowisk odbyło się na pl. Zamkowym.

Marsz zorganizowany przez środowiska narodowe, m.in. ONR, który miał uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczął się od ronda Dmowskiego. Jego uczestnicy przeszli Al. Jerozolimskimi, następnie mieli przejść Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na pl. Zamkowy. Jednak przy rondzie de Gaulle'a kordon policji zablokował przemarsz. Powodem było rozwiązanie zgromadzenia przez stołeczny ratusz.

"Śmierć wrogom ojczyzny"

Wcześniej część uczestników marszu trzymała w rękach flagi biało-czerwone, zielone ONR z symbolem falangi, a także flagi Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego. Niektórzy odpalali race. Słychać było okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom", "Każdy pocisk - jeden Niemiec" i "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Narodowe Siły Zbrojne - NSZ", "Bóg, Honor, Ojczyzna", "63 dni chwały - pamiętamy", "Śmierć wrogom ojczyzny".

Jak poinformował aspirant sztabowy Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji, zgromadzenie rozwiązał przedstawiciel urzędu miasta "dysponujący pełnomocnictwami prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz". Mrozek dodał, że policja nie mogła zatem pozwolić na kontynuację marszu.

Rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk powiedział, że marsz został rozwiązany w związku z naruszeniem przepisów karnych. Zdaniem stołecznych urzędników, uczestnicy mieli flagi i koszulki z symboliką nawiązującą do organizacji propagujących ustrój totalitarny.

Ponadto - jak podała policja - powodem rozwiązania zgromadzenia było używanie przez niektórych manifestujących materiałów pirotechnicznych.

Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej policji poinformował, że spośród uczestników marszu narodowców wylegitymowano osobę, która miała na sobie symbol przekreślonego sierpa i młota.

"Nie chcemy takiego pędzącego multikulti"

Uczestniczy marszu, po decyzji ratusza o rozwiązaniu zgromadzenia, przeszli chodnikiem na pl. Zamkowy, gdzie było zarejestrowane kolejne zgromadzenie. Po drodze idących uczestników wcześniejszego zgromadzenia próbowała zablokować grupa osób związanych ze środowiskiem Obywateli RP. Doszło do przepychanek. Obie grupy oddzieliła policja.

- Część osób, które szły Nowym Światem były blokowane przez inne osoby. Nie chcieliśmy, żeby doszło do niebezpiecznych sytuacji, więc ich odseparowaliśmy i wylegitymowaliśmy - tłumaczy Mariusz Mrozek.

W czasie zgromadzenia na placu Zamkowym przemawiali m.in. organizatorzy i przedstawiciele narodowców. Głos zabrał m.in. poseł i prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. - Nigdy więcej burzenia stolicy, przelewania krwi, żeby pokazać gest wobec Zachodu, żeby Zachód się za nami ujął. Bo nigdy się nie ujął, kiedy była taka potrzeba - powiedział Winnicki. Jak dodał, Polska ma "dwóch sojuszników - swój naród i swoją armię".

- Powstańcy walczyli o to, żeby Polska była Polską, o to, żeby w Polsce po polsku się mówiło, po polsku się myślało - mówił Winnicki. Dodał, że "dzisiaj, decyzjami wojewodów, za tego rządu, wpuszcza się do Polski setki tysięcy obcych". - Musimy sobie powiedzieć - nie chcemy takiego pędzącego multikulti. Chcemy Polski dla Polaków - powiedział.

Winnicki dodał, że środowiska narodowe nie chcą w Polsce "dziesiątków tysięcy muzułmanów" oraz "dziesiątków tysięcy Azjatów i Hindusów". - Nie chcemy setek tysięcy i milionów Ukraińców. Mamy prawo, żeby kontrolować migrację - mówił.

Podczas przemówień kilka kobiet krzyczało w kierunku uczestników zgromadzenia: "ONR to zbiór zer". Zostały otoczone przez policję. W odpowiedzi uczestnicy zgromadzenia skierowali do kobiet okrzyk: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę".

Około godz. 20 rozpoczął się koncert polskich raperów dla uczestników zgromadzenia. W tym czasie grupa kobiet wywiesiła na wieży koło kościoła św. Anny transparent z hasłem "Kobiety przeciw faszyzmowi".

W środę wieczorem policja informowała, że nikt nie został zatrzymany. W czwartkowej rozmowie z tvnwarszawa.pl Mariusz Mrozek stwierdził, że w miejscu odbywającego się zgromadzenia na placu Zamkowym pojawiło się pięć osób, na których uczestnictwo zgody nie wyraził organizator. - Treści, które prezentowały mogły powodować niepotrzebne konflikty z protestującymi w legalnym zgromadzeniu. Policjanci podeszli tych osób, a te odmówiły okazania dokumentów. Zostały przewiezione do jednostki policji, podali dane i zwolniono je – zapewnia Mrozek.

Reakcje polityków

Do sprawy rozwiązania marszu odniósł się również na Twitterze minister spraw wewnętrznych.

"Potwierdzam,że powodem rozwiązania przez #HGW Marszu była koszulka jednego z uczestników z sierpem i młotem.Takie uzasadnienie otrzymała @PolskaPolicja od przedstawiciela ratusza. Powód moim zdaniem "totalnie od "czapy". Mam nadzieję, że nie chodziło o wywołanie kolejnej awantury" - napisał.

 


O decyzji ratusza wypowiedział się Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy.

- To jest chyba próba szukania, prowokowania awantur w naszym mieście. Marsz 11 listopada: dopóki rządziła Platforma, to mieliśmy prowokacje i regularne bitwy na ulicach. Od czasu, gdy przyszła nowa władza, ten marsz odbywa się bez żadnych problemów. Mimo że znajduje się tam wiele haseł, z którymi się nie zgadam - powiedział Jaki.

Zaznaczył, że trzeba wyjaśnić, jakie symbole pojawiły się podczas marszu 1 sierpnia.

"Zero tolerancji"

Trzaskowski zapowiedział w czwartek, że jeśli zostanie prezydentem Warszawy, będzie prowadził politykę "zero tolerancji" dla zachowań o charakterze rasistowskim. Skrytykował przy tym postawę szefa MSWiA. - Poradziłbym panu ministrowi, żeby się zastanowił, jak formułuje tego typu tezy, dlatego że na ulicach Warszawy - Warszawy dwóch powstań: powstania warszawskiego i powstania w getcie warszawskim - nie ma miejsca na żaden rasizm, na żadne symbole totalitarne i tutaj musi być polityka "zero tolerancji" - oświadczył rano na konferencji prasowej.

Dodał, iż bardzo dziwi go, że minister Brudziński ma inne zdanie w tej sprawie. - Jeżeli będę na miejscu pani prezydent (stolicy, Hanny Gronkiewicz-Waltz), to będzie zero tolerancji dla zachowań, które promują rasizm. Nie rozumiem, dlaczego rząd PiS po raz kolejny - bo przecież mieliśmy do czynienia z tego typu zrachowaniami 11 listopada - próbuje rozgrzeszać tego typu zachowania i to jeszcze w rocznicę powstania warszawskiego - dodał Trzaskowski.

- Musimy być tu stanowczy. Miałem nadzieję, że tutaj będziemy wszyscy mówili jednym głosem, niestety myliłem się - powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej na włodarza stolicy.

Wybuch Powstania Warszawskiego

74 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, trwającej od września 1939 r.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

PAP/ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Deficyt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2018 11:23 ~Deficyt

  lol~lol

  Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej policji poinformował, że spośród uczestników marszu narodowców wylegitymowano osobę, która miała na sobie symbol przekreślonego sierpa i młota.

  hehe przekreslony symbol komuny to propaganda komuny? komu tu odbija? załosne

  Przecież Kulsony są ogólnie znane z deficytu intelektualnego. Ich minister również.

 • Palma odbija

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2018 11:20 ~Palma odbija

  lol~lol

  Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej policji poinformował, że spośród uczestników marszu narodowców wylegitymowano osobę, która miała na sobie symbol przekreślonego sierpa i młota.

  hehe przekreslony symbol komuny to propaganda komuny? komu tu odbija? załosne

  PiSowi też odbija. Policja PiSowska robi ludziom naloty o szóstej rano, za powieszenie na pomniku Lecha napisu " Konstytucja "

 • KKE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2018 18:51 ~KKE

  Minister Joachim "od czapy" Brudziński. Już po 16-XII "przykryjemy czapkami warchołów". Fachowiec na tym etacie, bo młody siedział 2 miesiące za zdemolowanie wagonu po pijanemu.

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2018 12:18 ~lol

  Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej policji poinformował, że spośród uczestników marszu narodowców wylegitymowano osobę, która miała na sobie symbol przekreślonego sierpa i młota.

  hehe przekreslony symbol komuny to propaganda komuny? komu tu odbija? załosne

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2018 12:15 ~obserwator

  Czytając niektóre komentarze powtórze za Stanisławem Lemem.. dopiero po powstaniu internetu,dotarło do mnie ilu wokoło idiotów...Koszulka z sierpem i młotem,to "propagowanie totalitaryzmu" Propagowaniem totalitaryzmu było dopuszcze ie pieszczocha/obecnego/ PO Balcerowicza i geremka z Mazowieckim,Kuroniem,Modzelewskim i Michnikiem w tle,do jakichkolwiek znaczących stanowisk w Polsce...

 • anotni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 21:04 ~anotni

  To niech mister Winnicki pamięta, że Polacy też wyjeżdżają i mieszkają w całej UE, a jak nie będzie komu zamiatać ulic i pracować w sklepach to on i jego narodowi popaprańcy będą tam pracować!!!

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 20:19 ~marek

  cenzura już i tu, szkoda, stanęliście nad przepaścią a teraz próbujecie zrobić duży krok naprzód

 • roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 17:04 ~roman

  przypominam bredzińskiemu napis pzpr na biurze pisowca będący propagowaniem totalitaryzmu, upał wali po zawartości głowy a wrzątek parzy

 • Udział

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 14:43 ~Udział  lol~lol

  Aaaa czyli według ONRu powstańcy walczyli przeciwko uchodźcom? xD I przeciwko Ukraińcom, którzy osiedlają się 70 lat po powstaniu? Prawda jest taka, że 70 lat temu dzisiejsi ONRowcy zostaliby zlikwidowani przez AK za wspieranie nazizmu.;)
  Remek~Remek


  W tłumieniu Powstania Warszawskiego brali udział ukraińscy kozacy Własowa durniu - opowiadali o tym nawet świadkowie tamtych dni, gdy ukraińcy okradali ciała martwych Polaków. Zajrzyj do książek od historii bo widzę,że masz spore braki
  Xavery~Xavery

  Kolaboracyjnej Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej Własowa nie było w Powstaniu. Mylnie przypisuje się im różne formacje Ukraińsko-Białoruskie dławiące Powstanie i mordujące ludność cywilną.
  Nie wiem jaki to ma związek z współczesnymi Ukraińcami ale widać brak mi "świadomości narodowej" na odpowiednio zmanipulowanym poziomie.

  Jednakowoż w pacyfikacji powstania brały bardzo czynny udział ukraińskie oddziały Kamińskiego. Odznaczyły się szczególnym bestialstwem.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2018 14:35 ~kubat

  Ajak~Ajak

  Co znaczy "od czapy? Taki tam nowy język. Parlamentarny.

  To genetyczny język "Joja", wszak to jego kolesie z podwórka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »