Informacje

21.02.2011 16:55 Jest ostateczny termin

Ratusz przejmie teren "Świtu"

SERWISY:

Ratusz wysłał do spółdzielni Inwalidów Świt pismo zawiadamiające o wszczęciu egzekucji i przejęciu budynku blokującego budowę drugiej nitki wiaduktu na ul. Cybernetyki - dowiedziała się TVN Warszawa.

Do piątku ma być znany termin przejęcia siedziby spółdzielni, jeśli ta nie odda działki dobrowolnie. To kolejny termin, jaki wyznaczyli urzędnicy władzom "Świtu". Ratusz - po "rozmowach ostatniej szansy" - proponował 10 mln zł za sporny teren. Spółdzielnia miała podjąć decyzję do 18 lutego, ale na ofertę władz miasta się nie zgodziła.

Konflikt między miastem, a spółdzielnią ciągnie się od dwóch lat. Udało się zbudować jeden wiadukt ulicy Cybernetyki, łączący Raków ze Służewcem. Drugiego dokończyć nie można, bo na drodze stoi fragment budynku spółdzielni inwalidów "Świt".

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kazik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2011 10:12 ~Kazik

  Wczoraj Gazeta pisała, że tam nie ma śladu żadnych inwalidów i żadnej produkcji. W takim razie kto to jest ta spółdzielnia? Tylko zarząd? No to do kogo trafi ewentualne odszkodowanie? Może warto się przyjrzeć jak wygląda statut tej spółdzielni i co mówi o jej likwidacji? Chętnie bym się dowiedział.

 • b

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 16:11 ~b

  Wreszcie!!! Ile można cackać się z rozpadającym się reliktem PRLu. Inwalidzi mogą pracować w lepszych warunkach, a prezesi spółdzielni, gdzie indziej niech napychaja kieszenie pracą rencistów.

 • st

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 08:17 ~st

  Pamiętacie sprawę Państwa Gmurków z Powstańców Sląskich.Tyle lat "motali" aż ktoś zdecydował się na zdrowe(radykalne) rozwiązanie.Tak powinno być ze Switem już dawno.

 • p

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 07:49 ~p

  @ janek z janek:
  Ta działka nigdy nie była "świtu" - oni mieli tylko użytkowanie wieczyste - za które zresztą zalegali z opłatami.

 • koo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 07:42 ~koo

  żeby rozpocząć budowę trzeba miec teren , tego tu nie ma i jak zwykle urzędasy nic nie zrobili w tej sprawie a teraz straszą , ale zapłacą tyle ile chce spółdzielnia ale nie ze swoich lub czekają ich długie procesy sądowe - jak zwykle dużo dymu

 • p.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 22:52 ~p.

  @janek z janek
  W momencie wydania przez odpowiedni urząd tzw. ZRID wszystkie działki potrzebne do przeprowadzenia inwestycji przechodzą na własność organu prowadzącego inwestycję.

  \

 • bleble

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 22:09 ~bleble

  @janek z janek, jurek1980 i inni "fachowcy": Ten grunt pod budowany wiadukt jest już dawno własnością miasta, a nie spółdzielni Świt (na mocy specustawy drogowej). Obecnie spółdzielnia zajmuje ten teren nielegalnie. Trwające tyle czasu negocjacje miały na celu polubowne załatwienie sprawy przejęcia odpowiedniej działki, a nie jej wykupywania! Teraz miasto zdecydowało się na wszczęcie egzekucji i przejęcie działki z budynkiem. Nie można wszczynać egzekucji do nie swojej własności! Spółdzielnia i tak otrzyma odszkodowanie, ale pewnie nie w takiej wysokości jak oferowało miasto.

 • jurek1980

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 21:12 ~jurek1980

  Pierwszy i chyba podstawowy błąd to rozpoczęcie budowy, bez załatwienia spraw gruntowych. Doprowadziło to do sytuacji, gdy jeden wiadukt, który musi być ukończony zależy tylko od decyzji spółdzielni Świt. I tu z kolei wchodzą normalne prawa rynku i podwyższenie wartości działki. Miasto będzie musiało zapłacić każdą, nawet nie realną kwotę za tą działkę, aby szybko zakończyć budowę. Inaczej sądy, wyceny, eksperci i znów powtórzy się historia jak z Rondem Marsa-Płowiecka, ulicą Powstańców Śląskich czy tunelem pod torami w Międzylesiu. Miasto dając taką kartę przetargową dla właścicieli spornych gruntów, źle rozporządza naszymi pieniędzmi. Bo czemu się dziwić, że ktoś będzie chciał zyskać jak najwięcej? Dlaczego ciągle powtarzają się takie sytuacje i żaden urzędnik nie odpowie za nieprzemyślane inwestycje?

 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 19:46 ~tubylec

  przyjezdni wypad

 • obok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 19:17 ~obok

  @ janek z janek: a jakie to jest rzetelne zadośćuczynienie? 10 mln za 50 czy nawet 100 m kw to mało? To ile? 200? 500? A może działeczka kilka hektarów w centrum z wybudowanym już nowoczesnym budynkiem? Nie zazdroszczę pracownikom tej spółdzielni, ale odnoszę nieodparte wrażenie, że zarząd tejże próbował wyrwać ile się da, bo jakby co to "zasłonią się" inwalidami!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »