Informacje

15.06.2011 06:13 II LINIA METRA

Ratusz potwierdza:
budowa metra ma poślizg

SERWISY:

Budowa trzech stacji centralnego odcinka II linii metra zaczęła się z miesięcznym opóźnieniem. Dwie kolejne wystartują prawdopodobnie z jeszcze większym poślizgiem. Ratusz ujawnił wreszcie harmonogram inwestycji. Harmonogram, który jest już nieaktualny.

We wtorek radni z komisji inwestycji i infrastruktury otrzymali w końcu długo oczekiwany harmonogram budowy centralnego odcinka II linii. Wcześniej ratusz nie chciał go opublikować. Łatwo domyślić się dlaczego - z dokumentu wynika, że plany już mijają się z rzeczywistością.

Późny start

Rozpoczęcie prac na ul. Świętokrzyskiej i Prostej pokazuje, że największa stołeczna inwestycja nabiera tempa. Wiadomo już jednak, że dzieje się to zbyt późno.

Np. budowa stacji Świętokrzyska, Rondo ONZ czy Stadion powinna była ruszyć w kwietniu. Tak zakłada harmonogram, który we wtorek dostali radni opozycji. W kwietniu powinna rozpocząć się też budowa stacji Nowy Świat. Do tego konieczne jest jednak zamknięcie ulicy Nowy Świat. Wciąż nie ma jednak zatwierdzonego projektu organizacji ruchu.

Podobnie jest w przypadku stacji Dworzec Wileński. Tu prace powinny były ruszyć w drugiej połowie maja. Jak powiedział nam Wiesław Witek, odpowiedzialny za koordynację miejskich inwestycji, zamknięcie ul. Targowej w rejonie dworca nastąpi jednak najprawdopodobniej dopiero pod koniec sierpnia.

Wszystko dlatego, że urzędnicy spóźnili się z wydawaniem pozwoleń na budowę. Wnioski leżały u wojewody od stycznia, a na wydanie decyzji urzędnicy mieli 65 dni. Wiosną okazało się jednak, że dokumentacja jest niepełna i ratusz musiał ją w pośpiechu uzupełniać.

"Żadnego opóźnienia nie będzie"

Urzędnikom z warszwskiego ratusza "opóźnienie" wciąż nie przechodzi jednak przez gardło. Przekonują, że termin zakończenia całej inwestycji - jesień 2013 roku - nie jest zagrożony.

– Rozpoczęła się budowa trzech stacji. W lipcu ruszy produkcja obudów do tuneli, które będą wytwarzane w fabryce przy ul. Marywilskiej. Nie ma obaw co do terminu zakończenia inwestycji – zapewnia Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.

"Nie mamy narzędzia do rozliczania"

Opozycja nie wierzy w te zapewnienia i chce, by ratusz umożliwił jej kontrolowanie całego procesu. Ale udostępniony radnym harmonogram zawiera bardzo mało informacji. Jest w nim tylko data rozpoczęcia prac nad konkretnym elementem inwestycji, np. budową danej stacji czy tuneli i data zakończenia całej inwestycji. Nie ma żadnych pośrednich dat, w których można by było sprawdzić postęp prac.

Zdaniem opozycji, to za mało. – Nie ma w nim informacji o które prosiliśmy. Nie ma terminów oddania stanów surowych poszczególnych etapów inwestycji, brakuje informacji o terminach rozliczeń etc. To tak, jakbyśmy na 2,5 roku mieli zapomnieć, że coś się buduje, a potem sprawdzić, czy jest już gotowe – denerwował się radny Dariusz Figura z PiS.

mjc/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wróg systemu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 19:23 ~Wróg systemu

  Ratusz się przyznał. Teraz czekamy na serię dymisji.

 • ortog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 14:08 ~ortog

  pomijając fakt,
  że bęcwały nie potrafią odmieniać
  w dopełniaczu...

 • mac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 13:46 ~mac

  Przecież HGW to niekompetencja i nieodpowiedzialność. Więc o co ten krzyk?

 • therion_wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 13:18 ~therion_wawa

  Ciekawy jestem jak opadną wody gruntowe w okolicy Warszawy. A co do urobku który pozostanie po metrze to mogliby zbudować z niego wały przeciwpowodziowe po stronie praskiej, ale pewnie nikt z rządzących na to jeszcze nie wpadł. Za jednym zamachem można dwie sparwy załatwić które cisną warszawiaków.

 • wojt2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 12:48 ~wojt2

  no fajnie! niektorzy nawet pisza madrze!nareszcie!

 • Zorro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 12:45 ~Zorro

  Wydrukowany harmonogram jest zawsze nieaktualny.
  Harmonogramy żeby były prawdziwe prowadzi się non stop je uaktualniając.
  Takie wydruki są tylko dla picu.

 • babcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 11:49 ~babcia

  Ludzie!! Spokojnie! Będziemy mieli metro. Co to jest dwa miesiące w porównaniu z poprzednią budową ( na która o każdy grosz trzeba było walczyć z posłami). Nie irytujcie się a będziecie zdrowsi.

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 11:47 ~m

  ktoś pisze: "Ale jesli jest poslizg to po diabla wylaczyli juz teraz ulice?" > ludzie nie potrafią czytać ze zrozumieniem. poślizg dotyczy przecież kwietnia i maja. ulice wyłączono teraz bo teraz zaczęła się budowa. co za forumowe lamy...ręce opadają.

 • as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 11:06 ~as

  Ciekawe ile lat poślizgu złapie METRO II

 • Rotshild

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 09:56 ~Rotshild

  DO WSZYSTKICH "FACHOWCÓW": stacje nie będą wykonywane ani "kretem" jak to ujęliście, ani odkrywkowo. Będą wykonywane metodą stropową. Tzn. na gruncie zbroi i betonuje się płytę stropową opartą na wcześniej wykonanych ścianach szczelinowych, a następnie przez otwór technologiczny pozostawiony w stropie wydobywa się urobek ze środka. I tak do poziomu płyty dennej. Metoda ta znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na plac budowy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »