Informacje

16.05.2011 06:33 "z punktu widzenia etyki pozostawia pewne wątpliwości"

Ratusz pogroził palcem radnemu od La Szalet

SERWISY:


Radny Tomasz Cwyl, za sprawą, którego na placu Narutowicza stanął kontrowersyjny pub La Szalet nie złamał prawa – taki wniosek płynie z kontroli, którą przeprowadził Ratusz. Urzędnicy zwracają jednak uwagę, że z punktu widzenia etyki, sprawa pozostawia pewne wątpliwości.

"W aktach sprawy znajdowała się negatywna opinia Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej oraz stołecznego konserwatora zabytków, których uzyskanie nie było jednak konieczne.[...] Ich opinie nie były wiążące przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy dla lokalu gastronomicznego przy pl. Narutowicza 1" – czytamy w dokumencie, który trafił do władz dzielnicy.

W trakcie kontroli urzędnicy nie dopatrzyli się także konfliktu interesów, o co oskarżali radnego Tomasza Cwyla, niektórzy jego koledzy z rady dzielnicy Ochota.

- Z punktu widzenia prawa, sprawa nie budzi zastrzeżeń – podsumowuje Marta Brzegowa z biura prasowego urzędu miasta. Przyznaje jednak, że: "z punktu widzenia etyki pozostawia pewne wątpliwości". O jakie wątpliwości chodzi niestety nie wyjaśnia. Pewne jest jednak, że radnemu nic nie grozi.

"Przedstawiając powyższe oceny nie wydaję zaleceń pokontrolnych"– tak kończy się dokument pod tórym podpisała się prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Radny nie złamał prawa. Ten dokument kończy całą sprawę – komentuje Piotr Żbikowski, wiceburmistrz dzielnicy. 

Mieszkańcy nie chcą szaletu

Sprawa pubu La Szalet dzieli radnych i mieszkańców od połowy grudnia. Obiekt o wątpliwych walorach architektonicznych stanął na pl. Narutowicza tydzień po ostatnich wyborach samorządowych w miejscu dawnego szaletu. Niezadowoleni z nowego sąsiedztwa mieszkańcy zaczęli protestować - zbierali podpisy i pisali petycje do władz dzielnicy.

Radni oskarżają swojego kolegę

Radni zwrócili się natomiast do prezydent Warszawy o przeprowadzenie kontroli. Ich zdaniem radny Cwyl naruszył zasady etyki. Oskarżali Cwyla o wykorzystanie mandatu radnego do pozytywnego załatwienia wszystkich pozwoleń niezbędnych do uruchomienia lokalu.

- Czy urzędnik czytając pismo z podpisem radnego, nie jest w pewien sposób pod presją? Nie zada sobie pytania: czy warto z nim zadzierać, czy lepiej wydać jakieś pozwolenie i mieć święty spokój – pytał kilka tygodni temu na specjalnej sesji radny Łukasz Kwaśniewski z PiS. Według niego Cwyl mógł naruszyć zakaz działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego.

Cwyl odpiera zarzuty

Zarzutu te odpiera Tomasz Cwyl z PO. Twierdzi, ze nigdy nie wywierał nacisku na urzędników, którzy wydawali wszelkie dokumenty. Zwraca także uwagę, że zrezygnował na początku tego roku ( a więc już po postawieniu pubu La Szalet) z udziałów w firmie TOMO, która jest właścicielem lokalu. Firmę przejęła matka radnego.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2011 22:06 ~Monika

  Nie moge pojąc opini konserwatora zabytkow.Konserwator przeciwstawił sie ustawieniu ekranów dzwiekoszczelnnych wzdłuz ulicy Wawelskiej argumentujac to względami estetycznymi mającymi zniszczyc urode zamierającej Kolonii Staszica, a pozwolił na ustawienie na zabytkowym PL.NARUTOWICZA SZKARADZIEJSTWA, KTÓRE BIJE PO OCZACH,
  To chyba nie względy estetyczne pozbawiły nas mozliwosci osłony przed hałasem, smogiem i powolna degeneracja Koloni Staszica. Układy i wzajemne zależności - zupełnie nieciekawie.

 • Mieszkaniec Ochoty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 22:37 ~Mieszkaniec Ochoty

  Obskurny pawilon ZTM i takież stragany kwiaciarzy, zniszczony asfalt udający chodnik w samym centrum placu oraz pijacy i menele nikomu nie wadzą? Na tym tle La Szalet wygląda najlepiej.

 • mops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 18:47 ~mops

  Cwyl jak zwykle sie wykreca od odpowiedzialności.... no tak mamusia prowadzi.. to cacy... tylko ze mamusia to tylkow w papierach widnieje a Tomaszek doglada interesu o doglada!

 • W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 16:02 ~W

  A może by tak się rozejrzeć po Pl. Narutowicza najpierw? Na skwerku obok straszą ohydne kubiki z zapiekanka czy papierosami. To nie przeszkadza?
  To nie jest tak, że Szalet mi się podoba - NIE. Ale warto cały skwer oczyścić. Nie bronię tego radnego - skąd. Czy jednak atak na Szalet to znów nie gra polityczna?

 • ~robert Ha.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 14:05 ~~robert Ha.

  "Firmę przejęła matka radnego."
  Buhahahah :)
  co za bełkot!
  Panie Cwyl, zaraz wybory. Trzymam kciuki za rozbiórkę tego badziewia.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 11:49 ~qwerty

  lol matka przejeła, hahahah tłum kupi te "oswiadczyny".

 • Donek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 10:03 ~Donek

  Zamknąć wszystkie szalety !!!!!!!!
  Nie będzie niczego !!!!!!!

 • ~~

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 09:15 ~~~

  Nie rozumiem o co chodzi. Przecież zawsze jak się robiło ciepło w tym miejscu stał namiot gdzie można było kupić piwo, i był grill.... taki sezonowy pub

 • x

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 08:49 ~x

  Mieli śmierdzącą dziurę, mają pub... i tak źle i tak niedobrze... smród z tego szaletu był masakryczny i jakoś to mieszkańcom odpowiadało...

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 08:41 ~mza

  @ Robek
  masz racje, ale drobne zastrzeżenie: nie można być w "mylnym błędzie" pozdrawiam

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »