Informacje

18.03.2011 12:27 Miasto chce iść na rękę klubowiczom

Ratusz: Pawilony zostają na kilka lat

SERWISY:

Cztery-pięć lat - taki żywot na razie obiecuje ratusz zagłębiu knajpek na tyłach Nowego Światu. W rozmowie z tvnwarszawa.pl Tomasz Andryszczyk, rzecznik urzędu zadeklarował, że miasto chce przedłużyć umowę dzierżawy z właścicielami klubów. Dementuje w ten sposób doniesienia, jakoby pawilony miały zniknąć już w przyszłym roku.

Miasto więcej niż kilka lat obiecać nie może, bo właśnie rozpatrywane są roszczenia spadkobierców byłych właścicieli tego terenu. Tak przynajmniej tłumaczy rzecznik Ratusza:

- Mimo roszczeń można wydłużyć umowę dzierżawy. To pokazuje przykład Nowego Wspaniałego Światu, który też działa w kamienicy z roszczeniami - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Andryszczyk. I deklaruje, że miasto zapewni pawilonom jeszcze 4-5 lat spokojnego funkcjonowania.

Co będzie później? Nie wiadomo. Spadkobiercy właścicieli terenów, na których stały przed II wojną światową kamienice, mogą odzyskać grunty, a wtedy to od nich będzie zależeć, czy i co wybudują na stosunkowo niewielkich, bo około 400 metrowych działkach. Ograniczeniem będzie też plan miejscowy, który - jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl - właśnie zaczął powstawać w urzędzie miasta. - Zabudowa na pewno będzie dostosowana do charakteru okolicy - ocenia Andryszczyk.

Odzyskane na sprzedaż?

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od jednego z miejskich urzędników teren jest na tyle trudny do inwestowania, że być może właściciele po odzyskaniu, będą chcieli go od razu sprzedać.

Na razie ratusz nie chce deklarować, że tereny będzie gotowy wykupić, by utrzymać tam miejsce dla klubowiczów. - Ale do projektu planu miejscowego każdy będzie mógł złożyć uwagi i propozycje - informuje miejski rzecznik.

Protest internautów

Informacja o rzekomej likwidacji zagłębia klubowego została nagłośniona w internecie. S.O.S. dla pawilonów na tyłach Nowego Światu - zawrzało. "Teren, na którym stoją pawilony, dzierżawiony jest przez miasto do końca 2012 roku, ale wobec nacisków z zewnątrz, władze chcą się ich pozbyć już dziś" - alarmowali organizatorzy na Facebooku. I porównywali sytuację do zamknęcia Le Madame, 5 10 15 czy klubów na Dobrej.

Co to za naciski? Sąsiedzi pubów skarżą się do ratusza, sanepidu i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. - Prowadzona jest na nas nagonka. Nigdy nie było tu tyle kontroli, ile jest teraz. Zaczął pojawiać się m.in. sanepid z uprawnieniami do kontroli 24 godziny na dobę. My dostaliśmy np. mandat 500 zł. Powód? Kurz na gaśnicy - powiedział "Gazecie Stołecznej" pracownik jednego z pubów.

Dlatego właściciele knajpek przygotowali petycję w obronie "zagłębia". Na stronie petycjeonline.pl od czwartkowego popołudnia podpisało ją już blisko 2 tys. osób. Na Facebooku obronę pawilonów deklaruje już ponad 12 tys. internautów. 

Ratusz przychylny, ale są przeciwnicy

- Jadłodajnia spłonęła, 5 10 15 działało tymczasowo i nie do końca legalnie, a miasto nie było w tej sprawie stroną, zaś Le Madame to historia z czasów poprzedniego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - wyjaśnia Andryszczyk i powtarza, że pawilonów Ratusz nie chce likwidować, a urzędnicy chcą chętni do rozmów z właścicielami klubów.

Zaznacza jednak, że mają przeciwników. Oprócz wspomnianych mieszkańców przeciwko pawilonom protestuje stowarzyszenie Nowy Świat. Według społeczników, nie przystają one do charakteru tej części Śródmieścia. – Są dżumą, wrzodem na tej eleganckiej części miasta – powiedział w "Życiu Warszawy" Witold Fizyta ze stowarzyszenia Nowy Świat.

Obie strony swoje racje skonfronują prawdopodobnie podczas konsultacji związanych z planem miejscowym. Później poznamy ostateczną decyzję urzędników, dotyczącą tego terenu. Biorąc pod uwagę warszawskie warunki nastąpi to pewnie najwcześniej za kilka lat.

Pawilony na tyłach Nowego Światu powstały w latach 70. na potrzeby warszawskich rzemieślników, który tam stworzyli swoje sklepy. Już wtedy było wiadomo, że budowane są na "cudzej" ziemi, ale pozwolił na to dekret Bieruta.

Milena Zawiślińska


 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 11:27 ~olo

  Zlikwidujcie ten syf ! To skandal , ze coś takiego jest w centrum miasta.
  te komentarze o kulturalnej cześci w-wy to chba jakiś żart !

 • Mieszkaniec Nowego Światu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 11:24 ~Mieszkanie…

  Oddzielmy dwa tematy Własciciele Pawilonów którzy maja dzierżawe do 23.11.12 roku i chca jej przedłużenia na 59lat mimo roszczeń i Ludzie którzy wynajmuja od nich pawilony na puby,
  co do pierwszej sprawy - przedłużenia dzierzawy to jakiś koszmar i bzdura , jak mozna ogłaszac publiczni, ze przedłuzasie dzierżawe na teren który jest własnoscia prywatną... ( niejaki rzecznik Ratusza p.Tomasz Andryszczyk) drugi temat- skargi na przesladowania przez urzedy i sanepid działalnosci Pawilonów sa śmieszne , jest prawo , które obowiązuje , Miszkańcy też maja prawo do respektowania ich praw do ciszy po 22,do skarg , że ich podwórko codziennnie zamienia sie w syf, ze są próby wlaman do samochodów, porysowany lakier, obrzygane drzwi i klatki,awantury i śpiwy do 4rano, ale ich narzekań nikt niesłuchał tyle lat. Oni tez maja prawo do spokoju, płacą czynsz, nikt nie ma prawa im mówić , żeby sie wyprowadzili z mieszkan w ktorych mieszkali całe życie dlatego , ze ktoś chce mieć pub wobskurnym pawilonie.

 • mmmmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2011 19:25 ~mmmmmm

  Jeśli są roszczenia spadkobierców to niestety skarb państwa bedzie musiał oddać co zabrał dekretem bieruta. i bardzo dobrze, świete prawo własności i koniec

 • lubacha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 20:18 ~lubacha

  PAWILONY ZOSTANĄ, ALE NIE JAKO KNAJPY! Przedłużenie dzierżawy gruntu nie ma wpływu na to, że Nadzór Budowlany zamknął już część lokali, a do pozostałych wysłał zawiadomienia o konieczności zamknięcia. JEDNAK JUŻ WIDAĆ, ŻE TA AKCJA PRZYNOSI DOBRE REZULTATY. DLATEGO BARDZO PROSIMY PODPISUJCIE PETYCJĘ. KAŻDY GŁOS MA ZNACZENIE. DZIĘKI.

 • lubacha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 20:16 ~lubacha

  PAWILONY ZOSTANĄ, ALE NIE JAKO KNAJPY! Przedłużenie dzierżawy gruntu nie ma wpływu na to, że Nadzór Budowlany zamknął już część lokali, a do pozostałych wysłał zawiadomienia o konieczności zamknięcia. JEDNAK JUŻ WIDAĆ, ŻE TA AKCJA PRZYNOSI DOBRE REZULTATY. DLATEGO BARDZO PROSIMY PODPISUJCIE PETYCJĘ. KAŻDY GŁOS MA ZNACZENIE. DZIĘKI.

 • marcinoss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 17:57 ~marcinoss

  ciekaw jestem, gdzie bawi się internauta "opp", skoro ma tak "wysokie" mniemanie o bywalcach pawilonów. użyłeś słowa "wieśniak", ale tak naprawdę używając go po to, żeby kogoś obrazić - sam się nim stajesz.
  zniknęła Dobra, 5-10-15, czyli lokale, które nieco odbiegają swoim charakterem od modnych klubów z pl. Piłsudskiego. miejsca, które oprócz tego, że służą rozrywce-swoim klimatem i klientelą sprzyjają rozwojowi szeroko pojętej kultury. można tych miejsc nie lubić, ale są potrzebne. gdzie mają zbierać się ludzie, którzy od sobotniego wieczoru wymagają czegoś więcej, niż wyrwania barmanki z Makowa (swoją drogą tylko po to, żeby później na łamach internetowego forum drwić z jej pochodzenia i sugerować nikłą lotność umysłu)? niech miasto zaproponuje inną lokalizację dla lokali, które teraz znajdują się w pawilonach, ale niech to nie będzie (z całym szacunkiem), np. Marywilska czy rejon oddalony od centrum. zlikwidować jest łatwo. i nie chodzi o wyganianie ludzi z miejsca, a o odpędzanie inicjatyw, które kształtują miasto i jego mieszkańców.

 • Warszawa-Żoliborz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 17:45 ~Warszawa-Żoliborz

  ODDAJCIE CENTRUM I STARÓWKĘ DLA MIESZKAŃCÓW, TURYSTÓW I KLUBOWICZÓW!!! CENTRUM=HAŁAS HAŁAS W CENTRUM=CISZA I SPOKÓJ POZA NIM centrum musi być miejscem spotkań, imprez, miejscem które żyje całą dobę. Żyje! Nie leżakuje. Za mieszkanie w centrum można kupić inne, o wyższym standardzie, w dowolnej części miasta. I to proponuję wiecznie narzekającym zrobić! Warszawa jest metropolią a w metropolii życie toczy się w centrum. W metropolii w centrum jest gwar, jest głośno i to wszyscy muszą zrozumieć. Czemu o moim mieście decydują zawsze najstarsi i garstka ludzi, którzy mają dwie eurówki zamiast oczu...

 • precz z tym

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 17:10 ~precz z tym

  wszystko zrównać z ziemią!!!!!

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 15:02 ~wujek dobra rada

  miasto czerpiac dochody z dzierzawy pawilonow dopuszcza sie paserstwa, a kradzione nie tuczy podobno, przeciez to sa tereny co do ktorych sa roszczenia prawowitych wlascicieli, zamiast je szybko im zwrocic to miasto toleruje brudne, pelne pijanej choloty pawilony, w centrum podobno europejskiego miasta, kupa smrodu

 • TO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2011 14:54 ~TO

  I bardzo dobrze, że zostają. Tam jest fajna offowa atmosfera i fajne miejsce na starter. Nie ma drugiego takiego miejsca w WWA, więc jak to kiedyś zniknie to będzie słabo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »