Informacje

19.05.2012 13:30 koniec walki radnego z urzędem

Ratusz odtajnia umowy

SERWISY:

Ratusz ujawnił trzy ostatnie umowy, o które od trzech lat walczył radny PiS Jarosław Krajewski. Informację o przekazaniu umów potwierdziło biuro prasowe ratusza. - Wyrok sądu zdjął z nas odpowiedzialność za ujawnienie danych osobowych, więc ujawniliśmy trzy ostatnie umowy, aby uciąć różne spekulacje - powiedziała Agnieszka Kłąb, rzeczniczka prasowa ratusza.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski, umów jeszcze nie przeglądał. - W piątek po południu otrzymałem informację z biura rady, że czeka na mnie zalakowana koperta. Dowiedziałem się o tym chwilę przed godziną 16:00, tak więc nie miałem szans przesyłki odebrać. Zrobię to dopiero na poczatku tygodnia - powiedział Krajwewski.

- Jeżeli są to umowy to się cieszę, że miasto zdecydowało się wykonać wyrok sądu. Szkoda, że stało się tak dopiero po trzech latach walki, podczas której ratusz wydał 50 tysięcy złotych na obsługę prawną procesów - dodał radny.

"Sąd zdjął z nas odpowiedzialność"

Już ponad pół roku temu sąd okręgowy wydał wyrok, który zobowiązywał urzędników do ujawnienia zapisów umów, ale podano dane tylko trzech osób, z którymi je podpisywano. Pozostałe nazwiska były utrzymywane w tajemnicy.

Chodzi m.in. o współpracę z mediami i organizację konferencji prasowej za 10 tysięcy złotych, czy o analizę pikniku naukowego za 4 tysiące złotych. Krajewski nie chciał dłużej czekać, aż ratusz wykona wyrok sądu okręgowego dlatego złożył w sądzie rejonowym wniosek o egzekucję prawomocnego wyroku. Na początku maja sąd przychylił się do wniosku radnego dodatkowo grożąc prezydent miasta grzywną w wysokości dwóch tysięcy złotych.

- Z jednej strony ciążyła na nas odpowiedzialność za nieudostępnienie informacji publicznej, z drugiej strony odpowiedzialność za ujawnieje danych osobowych. W tym momencie wyrok sądu zdjął z nas odpowiedzialność za ujawnienie danych - tłumaczy Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza.

Długa walka radnego

Cała sprawa zaczęła się w 2009 roku. Radny poprosił wtedy o informacje na temat kilku umów, które zawarło biuro edukacji. Urząd nie ujawnił nazwisk, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych. Taka interpetacja pozwala urzędnikom przelewać miliony złotych na prywatne konta nie ujawniając, do kogo one należą.

Od marca 2012 roku umowy zlecenia i umowy o dzieło mają specjalną klauzulę. Wedle jej zapisów praca na zlecenie ratusza oznacza automatyczne ujawnienie danych osobowych.

bf/bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jakoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2012 01:40 ~jakoś

  "Jezu jak się cieczę". Nie mam pełnej kieszeni, ale mam nadzieję na to, że jest jakieś prawo. " Ktokolwiek skrzywdzisz człowieka....nie bądź bezpieczny....". Tak ma być....chcę w to wierzyć...chcę wierzyć w cokolwiek. najlepiej w sprawiedliwość.

 • Adaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2012 20:33 ~Adaś

  w kopercie jest kasa...

 • alfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2012 20:28 ~alfa

  [cytat_929153]
  do "adam" - a w jakim języku to napisałeś? trochę podobny do polskiego....
  [/cytat_929153

  , a co aiks, też należysz do jedynie polskojęzycznych?!

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2012 20:10 ~wars

  żal mi was wszystkich...zawiśc i zlosliwośc przeżarły wam mozgi... i tyle w temacie.

 • aiks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2012 14:57 ~aiks

  do "adam" - a w jakim języku to napisałeś? trochę podobny do polskiego....

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2012 11:43 ~adam

  A może "chłopcy z tvn-u" co za kordonów policji wychwalali pacyfikacje KDT zerkneliby co sie dzieje w miejscu po wyrzuconych kupcach? Może jakis programik ? A może strach, że strumień zleconek z UM Warszay zostanie zachamowany ?

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2012 11:23 ~smutek

  Właśnie na tym polega przekręt w podwójnej postaci . Gigantyczne pieniądze idą na wynagrodzenie, premie i nagrody dla urzędasów. W zamian urzędas nie musi nic. Jego pracę wykonuje ktoś znajomy na umowę zlecenie Płacimy za to podwójnie. Wystarczy się przejść po urzędach , poprosić o jakąś pomoc. Wysyłają do organizacji pozarządowych , które też nic nie muszą . Tak działa też RPO i ministerstwa. Ciepłe posadki .Tak można pracować i do setki . Praca to miłe spotkania towarzyskie.

 • Jaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2012 09:51 ~Jaaaa

  kozak~kozak

  czego szczekacie - swoje dane i zarobki pokazujecie na każde zawołanie i każdemu??? a urzędy miejskie z budżetu miasta to czyje to pieniądze ??? a dlaczego nawet w firmach zarobki są tajemnicą i nikt nie wie kto dokładnie ile zarabia.. tak jest począwszy od gminy powiaty województwa i wyżej... no ale jak to polaczki zawsze boli jak inny zarobi a nie on nawet jak mniej i uczciwie ....


  TY jesteś g łupi tak służbowo czy prywatnie? Chodzi o to, że ratusz mając pracowników zleca jakąś pracę na umowę cywilno-prawną. A co robi w tym czasie urzędas? Pije kawę, siedzi na facebooku, prowadzi prywatne rozmowy telefoniczne? Sam sobie odpowiedz.

 • LegisLatorKa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2012 09:16 ~LegisLatorKa

  Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami taka "zalakowana koperta" może czekać na każdego z nas. Po prostu wystarczy złożyć w ratuszu wniosek o udostępnienie informacji publicznej (tej samej) i po kilku dniach koperta do odebrania. Prawo to przysługuje każdemu, więc teraz droga wolna.

 • observer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2012 09:14 ~observer

  Dlaczego Gronkiewiczowa nie zaplaci za to z wlasnej kieszeni i nie poniesie odpowiedzialnosci sluzbowej - wylac ja na zbity leb! To biuro prawne w Urzedzie Stolecznym, to oplacana hojnie banda rzezimieszkow, nie szanujaca porzadku prawnego w Polsce! w tym zdemoralizowanym, zbiurokratyzowanym kraju nikogo to nie obchodzi!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »