Informacje

01.04.2019 12:07 nie będzie konkursu na stanowisko

Ratusz o zwolnieniu Piwowarskiego:
nie wykonywał poleceń przełożonych

SERWISY:


Nie wykonywał poleceń przełożonych, nie dotrzymywał terminów - tak miasto argumentuje zwolnienie Marka Piwowarskiego, szefa miejskiej zieleni i pełnomocnika ds. Wisły. W najbliższym czasie ratusz nie zamierza organizować konkursu na te stanowiska. Następcą Piwowarskiego będzie jego dotychczasowy zastępca.

- Pan Marek Piwowarski został odwołany. Otrzymał propozycję objęcia stanowiska głównego specjalisty w Biurze Ochrony Środowiska, ale z moich informacji wynika, że jej nie przyjął, więc dostał wypowiedzenie – powiedział nam w poniedziałek Kamil Dąbrowa, rzecznik ratusza.

"Kwestionował polecenia"

O zwolnieniu Piwowarskiego, który był dyrektorem od trzech lat Zarządu Zieleni, a jednocześnie wieloletnim pełnomocnikiem ratusza do spraw Wisły, pisaliśmy w piątek na tvnwarszawa.pl. Decyzję podjęła Justyna Glusman, dyrektor-koordynator odpowiadająca w ratuszu m.in. za zieleń. Różnice zdań między urzędnikiem i jego przełożoną ujawniły się wyraźnie przy okazji opóźnionego konkursu na kluby nad Wisłą. Ale, jeśli wierzyć oficjalnej wersji, problemów było więcej.

- Przede wszystkim dyrektor Piwowarski nie wykonywał poleceń przełożonych, kwestionował polecenia pani Glusman. To było kwestionowanie hierarchii zawodowej. Mimo rozmów, nie reagował i nie zmieniał trybu pracy – wyjaśnia Dąbrowa.

I dodaje, że dyrektor Glusman zdecydowała się na taki krok, ponieważ obserwowała "opóźnienia w realizacji zadań, między innymi przy konkursie na dzierżawę terenów dla lokali nad Wisłą".

- Wiązało się to również z ryzykiem zwrotów funduszy europejskich przy inwestycjach, a także autopoprawką do budżetu jednostki - przekonuje rzecznik ratusza.

Miasto nie planuje na razie konkursu na osobę, która zastąpi Piwowarskiego na stanowisku dyrektora Zarządu Zieleni i pełnomocnika ds. Wisły. Jego obowiązki przejmie Krzysztof Górnicki, dotychczas zastępca Piwowarskiego. - Pani dyrektor Glusman chce obserwować, jak będzie pełnił tę funkcje – zaznacza Dąbrowa.

W poniedziałek, podobnie jak w piątek, Justyna Glusman nie odebrała od nas telefonu.

Zwrócił Wisłę warszawiakom

Marek Piwowarski trzy lata temu został dyrektorem Zarządu Zieleni. Ale kojarzony jest przede wszystkim jako pełnomocnik ratusza ds. zagospodarowania brzegów Wisły, którym był od wielu lat.

Bez wątpienia może się tytułować jednym z tych, który zwrócił Wisłę mieszkańcom. Choć zaczynał od konfliktu z Przemkiem Paskiem z Fundacji "Ja Wisła", który zaczął modę na rzekę, to z czasem zdobył zaufanie aktywistów zaangażowanych w pracę na rzecz Wisły. Pasjonat rzeki, ale też dobrze wykształcony, kompetentny urzędnik, wykładowca SGGW. Budowę kolejnych bulwarów prowadził od fazy konkursów po odbiory. Zrealizował przebudowę Portu Czerniakowskiego, skutecznie stymulując rozwój żeglugi wiślanej. Zbierał pochwały za ścieżkę pieszo-rowerową po wschodniej stronie miasta czy reaktywację plaży "Poniatówki". Nie przeszkadzał oddolnie powstającym klubom, ale był otwarty także na ambitniejsze projekty – jak budynek głaz na Golędzinowie czy te całkiem ekstrawaganckie jak remont bocznokołowca "Lubecki" czy "supertoaleta" przy moście Poniatowskiego.

Zarzucić można mu problemy z dotrzymywaniem terminów. Właściwie żadne z wymienionych wyżej zadań nie skończyło się w pierwotnie planowanym terminie, choć powody były różne, czasami obiektywne (np. bankructwo wykonawcy bulwarów). Podobnie było w Zarządzie Zieleni: przetargi na toalety publiczne, zielone aleje czy poidełka przeciągały się.

Piwowarski podpadł także przy okazji konkursu na budynek prochowni w żoliborskim Parku Żeromskiego.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skate or Die

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2019 20:18 ~Skate or Die

  Na Żoliborzu pojawił się w 2016, Zarząd Zieleni zaczął swoje działania od dużych wycinek w parku Żeromskiego - co podzieliło mieszkańców, następnie zamiast przedłużyć umowę 'pożegnano' fundacje dziecko i sztuka pani Basi, która działała w parku Ż od kilku dekad. Żaden zwolennik pana dyrektor o tym nie pisnie. Podziękowano Barowi Boogaloo na plaży żoliborz (plaża żoliborz jest martwą i brudną piaskownicą - bar przynajmniej sprzątał), a następnie również zamiast przedłużyć umowę najemcy który się wywiązywał z umowy, zarząd zieleni postanowił wymyślać nowe zasady konkursowe dla Prochowni które miały ograniczyć drastycznie teren na zewnątrz kawiarni, i wszystkie imprezy takie jak kino letnie, kiermasze, leżaki na trawie etc... na co nie było zgody ani większosci mieszkańców ani radnych którzy (MjN-Po-Pis)zgodnie i słusznie unieważnili konkurs, który i tak był spózniony. W kolejce są plany wyciniki 58 na aleji wojska polskiego.. itd... pan dyrektor zdołał również zjednoczyć przeciwko sobie znaczną większośc najemców bulwarów, jednym słowem wszystkich którzy żyją dzięki działaności na swieżym powietrzu na terenach miejskich, padają jeszcze hasła o konfliktach z panem Paskiem czy samą panią Glusman, zupełnie nie dziwi mnie zwolnienie tego pana, który również dużo dobrego na pewno zrobił... w kwestii ochorny środowiska przede wsztstkim, więc również słuszna wydaje się być oferta dla pana dyrektora w tym własnie zakresie.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2019 14:24 ~mieszkaniec

  Tak z ciekawości. Ile już, na to wybetonowanie brzegu Wisły, poszło naszych podatków?

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2019 10:18 ~lolo


  iza~iza

  faktycznie pani Glusman to fachowiec, ale od lgbt itp.
  Fury~Fury


  Na jakiej podstawie to stwierdzenie ?

  Bo na SGH ogrodnictwa się nie studiuje.

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2019 08:01 ~jan  iza~iza

  faktycznie pani Glusman to fachowiec, ale od lgbt itp.
  Fury~Fury


  Na jakiej podstawie to stwierdzenie ?
  waws~waws

  Po wyglądzie bo jak by miał orła na koszulce i miał zasłonięto twarz to był by prawdziwy Polak

  ale gdyby założył szaliczek w kolorze tęczy byłoby ok?

 • ja odra ja wisła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2019 07:52 ~ja odra ja wisła

  No i usało się dojście do ratusza.

 • Dusiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 21:51 ~Dusiak

  Najlepiej spytać Przemka Paska z Fundacji Ja Wisła jeżeli chcece się dowiedzieć prawdy o Piwowarskim. Wiecznie niechlujne ubrany, rozczochrany i spóźniony. Nierówno traktował ludzi. Rozdawał nie swoje pieniądze.

 • end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 21:28 ~end

  Sądzę, że bardzo niedobrze się stało. Wyjaśnienia rzecznika są nic niewarte, a pani Glusman dopiero się rozkręca, zobaczycie co będzie dalej. Usytuowanie jej na takim stołku spowoduje problemy przy których wymuszenie zwolnienia Piwowarskiego to pestka ...
  Szkoda faceta, człowieka z wizją, potrafiącego się dogadać z każdym.

 • Liza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 21:19 ~Liza

  Piwowarski był załatwiaczem, promował bogatych kolegów a dusił małe organizacje. Z połową towarzystwa wiślanego był na ty. Taka jest prawda.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 20:22 ~waws


  iza~iza

  faktycznie pani Glusman to fachowiec, ale od lgbt itp.
  Fury~Fury


  Na jakiej podstawie to stwierdzenie ?

  Po wyglądzie bo jak by miał orła na koszulce i miał zasłonięto twarz to był by prawdziwy Polak

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 18:36 ~abcd

  facet miał "wizję " ale z tego co pisza to nie potrafil przeprowadzic zadnego przetargu poprawnie i wszystkie inwestycje byly opoznione...i byly z nimi problemy.. a to czy zostaly dobrze wykonane to sie dopiero okaze po latach jak zaraz wszystko trzeba bedzie remontowac...

  tym wszystkim zachwyconym "przywroceniem wisly mieszkancom" moge powiedziec ze ja jako mieszkaniec powisla zawsze mialem nad wisle blisko i byla ona dla mnie przywrocona od samego poczatku. faktycznie to "przywrocenie " to poprostu postawienie budek/klubow z piwem i sciagniecie pijanej holoty nie tylko nad wisle ale na cale powisle.

  dodatkowo dodam ze to przywracania polegalo na tym ze bulwary byly przez prawie 10 lat w wiekszym lub mniejszym stopniu rozkopane - i tak faktycznie przez dekade to "przywrocenie" bylo blokadą dostepu do wisly.

  wydać nieswoje pieniadze i to jeszcze nieprofesjonalnie to kazdy glupi potrafi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »