Informacje

03.07.2014 15:12 komentarz wiceprezydenta

Ratusz o sprawie Chazana:
"Radzę się wstrzymać z wyrokami"

SERWISY:

- Nie wyobrażam sobie, żeby prawo, które obowiązuje w Polsce, mogło być nie przestrzegane w placówkach medycznych – powiedział w rozmowie z TVN24 Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Wiceprezydent odniósł się do informacji ujawnionych przez TVN24. Profesor Bogdan Chazan złamał przepisy ustawy w zakresie poinformowania pacjentki o innej placówce lub lekarzu, który mógłby wykonać u niej zabieg aborcji - taka opinia znalazła się we wnioskach pokontrolnych krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii, który przygotowuje raport dla ministra zdrowia.


Mimo swojej oceny, Wojciechowicz dodał, że z ferowaniem wyroków radzi wstrzymać się do zakończenia wszystkich kontroli. W tym kontroli prowadzonej przez stołeczny ratusz.

- Myślę, że wyniki naszej kontroli będą znane w ciągu kilku czy kilkunastu dni – sprecyzował wiceprezydent.

Odmówił aborcji

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu.

Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Sprawę pierwszy opisał tygodnik "Wprost".

Wniosek o odwołanie profesora ze stanowiska dyrektora złożył już 30 maja szef stołecznego SLD, Sebastian Wierzbicki. Sojusz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora.

Deklaracja wiary

Chazan jest jedną z ok. 3 tysięcy osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji".
Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Inicjatorką deklaracji była dr Wanda Półtawska, lekarka i przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

bf/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Hanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 20:27 ~Hanka

  Odrzucam mozliwosc aby leczyl mnie (nawet gdy bede nieprzytomna) lekarz, ktory podpisal KLAUZULE SUMIENIA i/lub DEKLARACJE WIARY.
  Gdzie mam zlozyc w tej sprawie swoje OSWIADCZENIE WOLI ???

 • Bozia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 14:18 ~Bozia

  Ratusz o sprawie Chazana:
  "Radzę się wstrzymać z wyrokami"
  Po wnikliwym badaniu okaże się że to nie doktor lecz duch świety jes odpowiedzialny!

 • Alik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 13:28 ~Alik

  Ten siwy i napuszony powinien się wstrzymać od komentowania w sprawie p. Chazana. Wyglądacie, z HGW tak samo. Tylko w Waszej swiątyni nie można pokazywać wizerunku "istoty Najwyższej". Mnie to wisi co kto ma w gaciach. W tym kraju idzie na gorsze. Co w spodniach ma piękny Adaś Hofman?

 • kobietaX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 12:53 ~kobietaX

  NFZ MUSI NATYCHMIAST EOZWIAZAC UMOWY ze wszystkimi placowkami sluzby zdrowia w ktorych ograniczane sa uprawnienia pacjentek do korzystania ze wszystkich procedur medycznych zgodnych z prawem polskim.

  Chanba jest, ze za cichym przyzwoleniem panstwa lamane sa prawa kobiet do ochrony wlasnego zdrowia i zycia (w wielu bowiem placowkach, finansowanych przez NFZ, kobiety spotykaja sie z odmowa wykonywania aborcji w przypadkach ustawowo dozwolonych,odmowa przepisywania srodkow antykoncepcyjnych oraz hormonalnych, odmowa wykonywania badan prenatalnych itd.).

  Panstwo, ktore DYSKRYMINUJE KOBIETY (czyli 50% spoleczenstwa) nie moze byc uznane za panstwo prawa!!!!!!!

 • Nalle Puh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 20:06 Nalle Puh

  Wszystkiemu winna jest religia i durne przyjmowanie jej doktryn.

 • gdy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 19:52 ~gdy

  Ciekawa~Ciekawa

  Co to za pożar w centrum stolicy? Słup dymu widać już z Bemowa??


  Chyba Cię głowa boli i to wcale nie lekko. Ten partacz zrobil z kobiety chodzącą trumne. On powinien siedziec a nie lansować się przed kamerami. To dziecko nie ma szans na przeżycie. Ręce opadają jak sie czyta posty idiotów Tobie podobnych. Idz do kościoła daj na tace a nie wypowiadaj się na forum publicznym.

 • Klauzula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 19:50 ~Klauzula

  mza~mza

  Jacku! nie uda się tobie i HGW długo tej sprawy przeciągać

  Nie znasz możliwości Rarusza. HGW ma chytry plan : chce oddać sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Znając tempo działań Trybunału, Chazan praez co najmniej dwa lata będzie okupował stołek.

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 17:58 ~Tak pytam

  Marzena ~Marzena

  W dziesięciu artykułach poruszacie jedną sprawę a o ważnych rzeczach tj. śmierć słynnego wybitnego i utalentowanego człowieka jakim był Janusz Kondratowicz nie ma wzmianki :( Wczoraj w Warszawie zmarł wielki talent, wielka szkoda dla rodziny i całego społeczeństwa

  A kim był Janusz Kondratowicz ?

 • Świątobliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 17:56 ~Świątobliwy

  nika~nika

  Uważam, że świat staje do góry nogami. Karze się ludzi z wartościami za to, że nie przyczyniają się do zabijania dziecka w łonie matki. Jeśli mamy tolerować wszelkie wybryki i głupoty to tolerujmy też obronę życia dzieci.

  Wartości dra Chazana to przede wszystkim wartość okazałej willi postawionej za pieniądze ze skrobanek, oraz inne wartości, w przeważającej mierze materialne. Na starość doszedł do wniosku, że warto zadbać o zbawienie duszy, oczywiście kosztem nieszczęsnych kobiet. Ciemnota i zacofanie jest w Polsce niesamowite.

 • tragikomedia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2014 17:12 ~tragikomedia

  Chciałbym aby policja i straż miejska reagowała w taki sposób na złamanie prawa przez kierowców. A tutaj wyciągają bumagę i mandat wypisują. To ja może im powiem następnym razem żeby się wstrzymali i zastanowili. Bo może to, że stoję na trawniku lub jadę 160 km/h po mieście to ja powinienem a nawet muszę. A może to jest ten moment, kiedy to ja ich powinienem upomnieć. A może ja mam klauzulę sumienia podpisaną i należy mi i innym się naturalna śmierć poprzez rozbicie na drzewie.

  Co za tragikomedia w wydaniu ludzi, którzy powinni pilnować przestrzegania prawa. Deklaracja wiary to w kościele może sobie leżeć nawet rok okrągły przed ołtarzem a nie w urzędzie miasta lub publicznej placówce.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »