Informacje

12.10.2014 20:02 sprawą zajęła się już kancelaria prezydenta

Ratusz o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej: inicjatywa bardzo słuszna

SERWISY:

- Przedstawiciele stołecznego ratusza spotkają się z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta ws. budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. Inicjatywa budowy pomnika jest bardzo słuszna - dodał. Przypomniał jednak, że nie ma zgody konserwatora zabytków na to, by monument stanął na Krakowskim Przedmieściu.

W ubiegłym tygodniu do Kancelarii Prezydenta wpłynął list części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej w sprawie zainicjowania budowy pomnika upamiętniającego wszystkich, którzy stracili życie w katastrofie. Osobom tym zależy na znalezieniu miejsca "w centrum stolicy", gdzie wszyscy będą mogli "spokojnie wspomnieć najbliższych".

List podpisali m.in. Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim i Izabella Sariusz-Skąpska - córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich.

Prezydencki minister Tomasz Nałęcz mówił, że w tym tygodniu prezydent zamierza spotkać się z rodzinami, które zwróciły się do niego z apelem o zainicjowanie budowy pomnika.

Spotkanie z udziałem ratusza

- Inicjatywa budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej jest bardzo słuszna, mija pięć lat od katastrofy smoleńskiej i ofiary powinny zostać upamiętnione w godnym miejscu w stolicy - powiedział rzecznik ratusz, Bartosz Milczarczyk.

Według niego w niedługim czasie dojdzie do spotkania przedstawicieli warszawskiego ratusza i Kancelarii Prezydenta.

- To do prezydenta Komorowskiego zwrócili się członkowie rodzin ofiar katastrofy - podkreślił Milczarczyk. Po tych rozmowach - dodał - przyjdzie czas na wybór lokalizacji i zapewne konkurs architektoniczny.

Nie na Krakowskim?

Rzecznik ratusza nie umiał powiedzieć, kiedy pomnik mógłby być gotowy, i czy będzie to możliwe przed 10 kwietnia 2015 r. Jak podkreślił, do piątej rocznicy katastrofy zostało już niewiele czasu.

Pytany o lokalizację powiedział, że pomnik powinien stanąć w "godnym miejscu". Wykluczył możliwość postawienia go na Krakowskim Przedmieściu. Jak przypomniał, przeciwny temu jest stołeczny konserwator zabytków. Milczarczyk podkreślił też, że ratuszowi zależy na tym, aby pomnik ofiar nie był już "kwestią sporną, nie dzielił ludzi, a łączył".

Tymczasem w ubiegłą środę o jak najszybszą budowę w Warszawie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej zwrócił się do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem. Komitet chce, by pomnik stanął właśnie na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim.

Rzecznik stołecznego ratusza powiedział, że nie zapoznał się z pismem komitetu. Jak tłumaczył, do piątku nie wpłynęło ono do ratusza.

Nałęcz: niektórzy wykorzystali pamięć

- Jak znam prezydenta, jestem przekonany, że dołoży starań, aby znaleźć wspólne działanie wszystkich rodzin - podkreślał w niedzielę Nałęcz, który był gościem audycji "7 Dzień Tygodnia" w Radiu Zet. - Rozumiem, że tym rodzinom, które napisały do prezydenta, właśnie o to chodzi, żeby to nie był ich pomnik, tylko żeby był to wszystkich pomnik - podkreślił.

Według niego nieszczęściem jest to, że "niektórzy wykorzystali pamięć (o katastrofie), aby gruntownie podzielić Polaków".

Prezydencki minister jest przekonany, że jeśli budowa pomnika będzie inicjatywą, która "ma ludzi łączyć, a nie dzielić" to warszawiacy "tylko temu przyklasną" i "warszawianka, jaką jest pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, też tylko temu przyklaśnie".

Hofman: Na Krakowskim lud przemówił

Rzecznik PiS Adam Hofman, który też był gościem Radia Zet, powiedział - że jeśli chodzi o budowę pomnika - to nie wyobraża sobie, aby inne miejsce niż Krakowskie Przedmieście w ogóle wchodziło w grę. - Tam przemówił lud - podkreślił Hofman. Przypominał spontaniczną reakcję warszawiaków, którzy po katastrofie tłumnie gromadzili się pod Pałacem Prezydenckim.

Z kolei Andrzej Rozenek (Twój Ruch), który startuje w wyścigu o fotel włodarza stolicy w wyborach samorządowych 16 listopada, oświadczył, że nie zgadza się, aby kampania wyborcza w Warszawie toczyła się "wokół pomnika smoleńskiego". Jego zdaniem - choć pomnik powinien stanąć i jest to sprawa istotna - to jednak dla warszawiaków trzeciorzędna.

PAP/lata/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • GiGa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2014 09:16 ~GiGa

  Na WAWELU złożono zwłoki Prezydenta Kaczyńskiego, którego zasługą było to, że zginął w wypadku samolotowym ... To w 100% wyczerpuje moją zgodę na upamiętnianie tej katastrofy za pieniądze podatników!

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2014 09:04 ~Marian

  JESZCZE jeden?!
  Mamy za dużo pieniędzy? Czy ofiary są źle upamiętnione?! Zwróci im życie?
  Na Krakowskim Przedmieściu? Koło Kopernika? poniatowskiego?
  Pan Prezydent NAPRAWDĘ myśli że to nas połączy a nie podzieli?
  Wolne żarty - pamięć czczona i upamiętniana tak, że wielu z nas ma już tematu Smoleńsk POTĄD.
  I jeszcze to - czysta akcja przedwyborcza szyta grubo.

 • gando

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 16:02 ~gando

  jest wolne miejsce na pomnik zwolnilo sie po "CZTERECH SPIACYCH" .

 • karolkaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 12:41 ~karolkaa

  Niech sobie stawiają pomnik, ale za własne prywatne pieniądze i nie na Krakowskim Przedmieściu. Pomnik na Powązkach to za mało? W Warszawie są ważniejsze potrzeby niż kolejny pomnik.

 • Z miasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 12:07 ~Z miasta

  Blady~Blady

  Warszawiakiem jest ten kto sie urodził w Warszawie. To chyba powinno być oczywiste??

  Jasne. Nie wiadomo, skąd się bierze przeświadczenie prof. Nałęcza, że Hanna jest warszawianką. Pewnie sama mu powiedziała.

 • Bohater

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 12:04 ~Bohater

  salomea~salomea

  A gdzie postawia pomniki dla ofiar katastrofy z 1980 roku na Alei Krakowskiej i w 1987 roku w lesie kabackim. Tam tez straciło życie po kilkadziesiąt osób. Dlaczego mamy oddawac honory wyłącznie politykom,co o nich myślimy , nie będę pisać, pamiętajmy o "zwykłych" Polakach, reprezentacji USA itd. Ci z 80 roku, gdyby nie dzieci z sierocińca nie mieli by najmniejszego znaku po swojej tragicznej śmierci, a politycy juz mają wystawiony pomnik na Powąkach.

  Ale przynajmniej mamy na Ursynowie ulicę kapitana Pawlaczyka, który zginął w tej katastrofie, ratując Ursynów.

 • Miastowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 12:00 ~Miastowy


  Warszawianka~Warszawianka

  Od kiedy to pani Hanna Gronkiewicz-Waltz została warszawianką ? Prof. Nałęcz powinien znać pochodzenie tak prominentnej osoby.
  mika~mika

  A kim?Pani Prezydent całe życie mieszkała w Warszawie.

  Mieszkać można w dużym mieście, ale pochodzić z małego. Zresztą Gronkiewicz sama się sypnęła w którymś wywiadzie : " Jestem PRAWIE warszawianką ..."

 • Iga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 11:46 ~Iga

  miazga~miazga

  DOOOOOOSYĆ tych pomników Smoleńskich

  Też tak myślę.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 11:41 ~Warszawiak

  WAW~WAW

  Niezalezne sądaze wskazują na to ze Platforma tonie więc sie brzytwy chwytają :) najpierw nie chcieli pomników teraz chcą .. a przypominam ze Platforma chowa wciaz w Magazynach Pomnik 4 spiacych wyremontowany :) ale jest w Magazynie co by sondaze jeszcze bardziej nie spadły...haha

  coś w tym jest

 • res

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 10:44 ~res


  też warszawiak~też warszawiak

  Hanna Beata Gronkiewicz-Waltz – polska prawniczka, ekonomistka, polityk. Profesor nauk prawnych, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 1992–2001, przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej w latach ... Wikipedia
  Data i miejsce urodzenia: 4 listopada 1952 (61 lat), Warszawa
  Z miasta~Z miasta

  Wystarczy, że ktoś się urodził w miasteczku leżącym w województwie mazowieckim, a już uwaza się za warszawiaka. Wikipedia też często się myli.

  Informacje na temat HGW, takie jak w wikipedii, są podane w oficjalnym Biuletynie Informacji Publicznej M. St. Warszawy. Jemu też nie ufasz?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »