Informacje

11.04.2011 14:15 ŚWIETLNY POMNIK NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU

Ratusz o nowym pomniku:
Czekamy na dokumenty

SERWISY:

- W stolicy jest już pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej - przypomina warszawski ratusz. To na razie jedyna reakcja urzędników, na przedstawioną właśnie koncepcję 96 świetlnych zniczy na Krakowskim Przedmieściu. Samego projektu oceniać nie chcą.

Projekt zaprezentowany w poniedziałek przez Pawła Szychalskiego poparła m.in. Marta Kaczyńska. Widać wyraźnie, że jego autor starał się wyjść naprzeciw wymogom konserwatorskim, które - zdaniem władz Warszawy - stały na przeszkodzie upamiętnieniu ofiar w tym miejscu, w formie tradycyjnego monumentu.

Ratusz czeka na wniosek...

Czy architektowi udało się przekonać urzędników? Na razie nie wiadomo. - Nie możemy ocenić projektu na podstawie artykułów prasowych i jednej wizualizacji - tłumaczy rzecznik ratusza Marcin Ochmański.

Jego zdaniem, konserwator zabytków musi znać szczegóły techniczne i dokładny projekt świetlnej instalacji. Tylko wtedy będzie można ocenić, czy nie zepsuje ona np. działającej już iluminacji Pałacu Prezydenckiego.

Nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl ustalił, że są też bardziej fundamentalne wątpliwości. - Z opisu wynika, że przy każdej lampie ma być tabliczka z nazwiskiem. Czy na pewno chcemy, by przechodnie po nich deptali? Czy rodziny wszystkich ofiar się na to zgodzą? - zastanawia się jeden z urzędników.

"Ma wiele zalet"

Ratusz obawia się też słów szefa komitetu budowy pomnika, który zapowiedział już, że zgoda na świetlną instalację nie oznacza końca starań o budowę tradycyjnego monumentu w Warszawie.

Z kolei minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, oceniając projekt pomnika powiedział PAP, że "na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to myślenie idące w dobrym kierunku, nie zaburzające nadmiernie przestrzeni". Jego zdaniem projekt ma "wiele zalet". - To, co budzi pewnego rodzaju dobre emocje, to fakt, że jest on adresowany do wszystkich ofiar" - ocenił Zdrojewski. Zaznaczył jednak, że wszystko zależy od zgody samorządu stołecznegona lokalizację w przestrzeni publicznej takiej instalacji.

... i na sondaż

- Przecież w stolicy jest już jeden pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Stoi na Powązkach - przypomina Ochmański. I dodaje: - Dzięki temu, że powstał, mogliśmy godnie obchodzić jej pierwszą rocznicę.

O tym, czy miastu potrzebny jest kolejny pomnik, zdecydować mają sami warszawiacy. W czasie ostatniej kampanii wyborczej Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że - jeśli wygra - zapyta o to w czasie organizowanego przez ratusz badania opinii, tzw. "barometru warszawskiego".

Badanie ma się odbyć na przełomie maja i czerwca. - Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, zaczniemy rozważać różne koncepcje i lokalizacje - zapowiedział Ochmański.

Jak podaje PAP, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, podejmowanie uchwał dotyczących wznoszenia pomników jest wyłączną kompetencją rady gminy (w przypadku stolicy jest to Rada Warszawy). Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej urzędu miasta wynika, że inwestorem pomnika może być osoba fizyczna o udokumentowanej wiarygodności finansowej, stowarzyszenie posiadające osobowość prawną i zarejestrowane w KRS albo jednostka rządowa lub samorządowa, w tym miejska. Z inicjatywą budowy pomnika mogą wystąpić też sami radni.

roody/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Natal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 05:13 ~Natal

  Ktoś tu napisał o "Katedrze światła" podczas zjazdu NSDAP w 1937. Dlaczego nie dziwi mnie ta zbieżność pomysłów. I te marsze z pochodniami. Czym dalej kaczyści nas jeszcze uraczą?

 • gggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2011 01:08 ~gggg

  Rany Boskie!!!! nie ma na co wydawac pieniedzy!!!Pomnik nic nie zmieni!!!

 • alonzo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 20:29 ~alonzo

  Katedra swiatla to pomysl wykorzystany juz przez NSDAP Zobacz http://pl.wikipedia.org/wiki/Zjazd_NSDAP

 • emes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 15:50 ~emes

  Gdyby Jarosław głośnym krzykiem i tupaniem nogą nie domagał się pomnika, pomnik na pewno by powstał i nie byłoby przy tym wielu protestów. Ale że Jarek krzyczy, to ze zwykłej ludzkiej złośliwości na pomnik będzie musiał dłuuuuugo czekać .

 • STRAZAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 15:08 ~STRAZAK

  JEST JEDEN NA POWĄZKACH I WYSTARCZY, SAM ADAM MICKIEWICZ, MIKOŁAJ KOPERNIK MAJĄ PO JEDNYM POMNIKU W CAŁEJ WARSZAWIE, A TRZEBA POWIEDZIEĆ ŻE ZROBILI O WIELE WIĘCEJ DLA POLSKI I ŚWIATA NIŻ KACZYŃSKI. JEST JEDEN NA POWĄZKACH NIECH TAM IDĄ SIĘ MODLIĆ I DRZEĆ SWOJE ZAKŁAMANE GĘBY ŻĄDNE KRWI!!!!!!!!!!!!1

 • nie dla pomnika na Krakowskim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 13:35 ~nie dla…

  Starczy tych pomników!!! Gdzie się nie obejrzeć, codziennie tylko Smoleńsk, krzyże, pomniki i Jarosław. DOOOOŚĆĆ!!!

  Przecież robią mnóstwo sondaży z których jasno wychodzi że większość warszawiaków NIE CHCE pomnika, a przynajmniej nie na Krakowskim Przedmieściu.

  Czy nie wystarczająco (a wręcz nad wyrost) został uhonorowany Lech Kaczyński pochówkiem na Wawelu??

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 13:22 ~warszawiak

  A jak pies- za przeproszeniem zrobi kupę na tabliczkę św. pamięci Lecha i Marii Kaczyńskich?

 • wqrwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 13:18 ~wqrwiony

  Jesteśmy chyba mistrzami świata w budowaniu pomników i muzeów. Po co nam szkoły, przedszkola czy żłobki- ważne, żeby w każdym mieście stał pomnik papieża i prezydenta. Kościołów mamy pewnie więcej niż szkół czy szpitali...

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 13:01 ~waw

  jeden wystarczy! stanowcze nie!

 • motorniczy r-4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 11:11 ~motorniczy r-4

  wystarczy jeden pomnik

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »