Informacje

26.11.2013 17:24 po zajściach 11 listopada

Ratusz nie pokryje strat rosyjskiej ambasady

SERWISY:


Nie ma podstaw prawnych, by to stołeczny ratusz pokrył szkody ambasady Rosji powstałe 11 listopada podczas Marszu Niepodległości. Miasto nie jest w tej sprawie stroną - powiedział PAP we wtorek rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk.

Jak zaznaczył adresatem noty, w której ambasada zwróciła się o poinformowanie o sposobie i terminie wypłaty odszkodowania za straty, które placówka poniosła podczas Marszu Niepodległości 11 listopada, jest polskie MSZ.

Straty na 120 tys. zł

W poniedziałek notę MSZ przesłało władzom stolicy. Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział, że nie jest w gestii MSZ, by rozstrzygać, kto ma straty pokryć.

Jak powiedział Milczarczyk w dołączonym do noty piśmie przewodnim resort spraw zagranicznych zwrócił się do urzędu miasta o ustosunkowanie się do niej, ale nie wyraził oczekiwania, by to ratusz pokrył straty ambasady.

Przypomniał, że miasto nie było organizatorem Marszu Niepodległości i również poniosło tego dnia straty. Zostały one oszacowane na 120 tys. zł. Zaznaczył, że swoich strat ratusz będzie domagał od organizatora zgromadzenia.

Pieniądze za szkody

Jak wcześniej wyjaśniała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, miasto będzie na drodze cywilnej dochodzić od Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" pokrycia kosztów wyrządzonych szkód, gdyż ustawa o zgromadzeniach nie daje takiej podstawy prawnej.

Ambasada wyceniła swoje straty z 11 listopada na 30 tys. 753 zł. Tego dnia została uszkodzona m.in. brama wjazdowa do rosyjskiej ambasady, domofon i trzy samochody, a teren zasłały odłamki, butelki, części petard. Ucierpiały też inne obiekty rosyjskiego kompleksu dyplomatycznego - budynek Przedstawicielstwa Handlowego i Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury.

Zgodnie z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych państwo przyjmujące misję dyplomatyczną innego państwa ma szczególny obowiązek przedsięwzięcia "wszelkich stosownych kroków dla ochrony pomieszczeń misji przed jakimkolwiek wtargnięciem lub szkodą oraz zapobieżenia jakiemukolwiek zakłóceniu spokoju misji lub uchybieniu jej godności".

Ustawa o zgromadzeniach publicznych stanowi, że za zgodny z przepisami prawa przebieg zgromadzenia odpowiada jego przewodniczący. Ustawa zobowiązuje go również do przeprowadzenia zgromadzenia w taki sposób, aby zapobiec powstaniu szkód z winy uczestników zgromadzenia.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ W "POLSCE I ŚWIAT" O ODSZKODOWANIU ZA ZNISZCZENIA:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • klos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 10:35 ~klos

  każdy odpowiada za siebie, powinni bandyci nagrani na filmie zapłacić którzy przyszli celowo rozrabiac a nie iść w marszu. a kiedy odszkodowania za naszych zamordowanych w Katyniu itp.?!

 • Krystyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 10:22 ~Krystyna

  "Politycznie niepoprawne i tyle.
  Ktoś chce mieć wrogów? " - to jedno ale świadczy taka postawa o słabości naszej. Powinni zapłacić winowajcy. Powinny być kolonie karne dla niszczących mienie publiczne - to tak przy okazji. Do budowy dróg i mostów !!! Tam niech się wyszalją jeden z drugim anie niszczyć co ktoś ciążką pracą wytworzył. Poptrzcie na przystanki, na elewacje domów - zniszczone przez bandziorów !

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 08:22 ~aaa

  Uważam, że skoro ratusz wydał pozwoleniei źle zabezpieczył obiekt jakim jest ambasada to powinien zapłacić. To są przecież nasze błędy.

 • Izabela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 07:24 ~Izabela

  Przyouszczalnie caly teren ambasady jesy ubezpiczony, wiec szkody pokryje firma ubezpieczajaca.

 • Chicago

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 00:51 ~Chicago

  Jeden obciach za brutalny atak dziczy spotkany ostatnio w latach 70 w Iranie, a dziś w Syrii i Libii, a teraz kolejny wstyd za rachunek!
  Ludzie to z to xxi wiek, środek Europy, Rzeczpospolita Polska UE, i nie ma kto pokryć oczywistycch strat. Co za państwo!!!

 • koronar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 00:33 koronar

  Behemot~Behemot

  Wydać organizatorów Rosjanom, niech odpowiadają przed rosyjskim sądem.


  Moze MSW pod kierownictwem Min.Sienkiewicza odpowiedzialne bylo za zabezpieczenie nie tylko marszu ale wszystkich placowek dyplomatycznych?

 • koronar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 00:30 koronar


  Polak~Polak

  Rosjanie nielegalnie wynajmują lokale w budynkach należących do ambasady. Niech sobie odejmją od nielegalnego dochodu straty !!!
  ttttyy~ttttyy

  Teren ambasady rosji jest exterytorialny. O jakiej nielegalnosci piszesz?

  O takiej ,ze Rosjanie( Jak ostatnio podaly media) bezprawnie zajmoja na terenie Warszawy cztery budynki.Sprawa sie toczy od wyjscia wojsk radzieckich z Polski.Kolejne rzady nieudolnie ,nie potrafia tego stanu uregulowac ! Teraz jasniej?

 • Friend

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 00:18 ~Friend

  Politycznie niepoprawne i tyle.
  Ktoś chce mieć wrogów?

 • ttttyy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 22:37 ~ttttyy

  Polak~Polak

  Rosjanie nielegalnie wynajmują lokale w budynkach należących do ambasady. Niech sobie odejmją od nielegalnego dochodu straty !!!

  Teren ambasady rosji jest exterytorialny. O jakiej nielegalnosci piszesz?

 • LOL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 21:53 ~LOL

  niech radek placi i odwalisie od bufetowej, co to policja bufetowej ochraniala ruskich? a moze jednak policja jest rzadowa a nie bufetowa? hehe

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »