Informacje

19.09.2011 21:53 prosto z polski

Ratusz nie chce Ja Wisła. "Nie wyprowadzimy się stąd"

SERWISY:

Fundacja Ja Wisła nie daje za wygraną. Mimo, że umowa na zajęcie terenu w Porcie Czerniakowskim skończyła się 17 września, Przemysła Pasek ani myśli o wyprowadzce. Warszawski Zarząd Mienia nakazał tymczasem kategorycznie usunąć barkę "Herbatnik" z portu.

Ciemne chmury nad fundacją zbierały się już od dawna. Samodzielność prezesa fundacji Ja Wisła nie była w smak urzędnikom, którzy najpierw portem nie interesowali się wcale, później postanowili zabudować go, jak działkę inwestycyjną. Na początku roku powstałą koncepcja w jaki sposób zabudować port i okolice. Przemek Pasek nie widzi w niej dla siebie miejsca.

„Mierzą Warszawę w złocie"

- Ja doskonale rozumiem działania urzędników, którzy mierzą wartość Warszawy wyłącznie w złocie, nie zastanawiając się, czy kompletnie nie zdając sobie sprawy z tego, że istnieją wartości poza finansowe, takie jak ocalenie ostatniego portu wodnego należącego do m. st. Warszawy i to jest na pewno ważniejsze niż doraźna korzyść finansowa – mówi dziennikarzowi programu Prosto z Polski Przemek Pasek, szef fundacji Ja Wisła.

Pretekstem do wydania decyzji było to, że barka "Herbatnik" nie posiada tzw. dokumentów klasyfikacyjnych Polskiego Rejestru Statków. Nie posiada, bo nie może posiadać. Zabytkowy, niemalże statek - od lat 80-tych spoczywa w jednym z warszawskich portów.

- Herbatnik leżał przez 12 lat pod mostem Łazienkowskim, w kanale portowym, zatopiony. Wydobyliśmy go i odmalowaliśmy – przypomina Pasek.

Współpraca była dobra

Przez pierwsze lata współpraca między fundacją a miastem układała się znakomicie. W opuszczone od lat miejsce Przemysław Pasek tchnął życie. Koncerty, kino plenerowe, rejsy po Wiśle.

Później atmosfera zaczęła się psuć, aż do ubiegłego tygodnia - kiedy miejscy urzędnicy dali do zrozumienia, że nie chcą już dalej współpracować z fundacją. W koncepcji zabudowy portu Ja Wisła z obecnie zajmowanego terenu musi sie wyprowadzić.

Port jest zabytkiem

Koncepcja zabudowy portu może jednak stać w sprzeczności z prawem. Na wniosek Fundacji Ja Wisła, Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał Port Czerniakowski do rejestru zabytków.

- Obok Portu Praskiego i Żerańskiego, Port Czerniakowski jest jedyną tak dobrze zachowaną budowlaą hydrotechniczna będącą świadectwem zanikającego związku miasta i rzeki Wisły – tłumaczy Monika Dziekan, rzeczniczka Mazowieckiego Wojewodzkiego Konserwatora Zabytków.

Ja Wisła musi się wyprowadzić

Zarząd Miasta odwołał się od tej decyzji, bo ma wobec terenów po dawnym porcie swoje plany. Bezpośrednie sąsiedztwo portu miałoby być przeznaczone pod działania sportowe, w dalszej części działki miałyby być zabudowane np. pod biura.

– Fundacja miała z nami podpisaną umowę na zajęcie terenu do 17 września i musi się wyprowadzić. Teren, który zajmuje, jest potrzebny do przeprowadzenia prac przy modernizacji portu – mówi Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent miasta ds. Wisły.

Mateusz Wróbel
mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PabloWiernicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 16:50 ~PabloWiernicki

  Chamy w garniturach, a czasami z dyplomami! To jest fenomenalne miejsce. W każdym normalnym kraju Pasek otrzymałby wszelaka pomoc gdyż działa na rzecz ochrony tradycji miasta, rozwoju jego potencjału turystycznego, co w dalszej perspektywie przekłada się bezpośrednio na pieniądze. Piękne i zabytkowe miejsca o takim właśnie charakterze odwiedzają na całym świecie turyści. O koncertach, sztuce itd. pisać nie będę bo to dla Was za trudne.

 • fanpasek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2011 01:09 ~fanpasek

  Komentarz urywa sie szybko jak nie jest po mysli rzadzacych. A dlaczego? HHGW

 • TAK! dla Fundacji JA WISŁA w Porcie Czerniakowskim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 20:22 ~TAK! dla…

  Czy "prawnik" i 'nie chce" choć raz popłynęli z Przemkiem Paskiem w rejs po Wiśle,zamienili z nim dwa słowa o rzece?
  To jest granda. Przemek Pasek dostawał dotacje na realizacji słusznych celów których urzędnikom realizować się nie chciało lub nie umieli tego zrobić. Pod pretekstem prac pogłębiania chce się wyrzucić Fundację z miejsca, które stworzyła, o które dba, które dzięki niej stało się przyjazne dla Warszawiaków. Jestem całym sercem za działaniami Przemka i Fundacji "Ja Wisła". Mam nadzieję, że Pan Piwowarski nie przyczyni się do takiego samego końca portu jaki doświadczyła parowozownia.

 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 16:34 ~granat

  niestety gronkowca nie przeskoczy. teraz juz dla samej zasady rozgniota go i cala ta fundacje.

 • prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 15:38 ~prawnik

  skończyła sie umowa? czas sie wyprowadzić.
  dura lex, sed lex

 • roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 14:19 ~roman

  Pasek wkłada w działalność fundacji mnóstwo czasu i zdrowia walcząc z urzędniczym betonem. Dzięki temu ludzie zaczęli tam przychodzić, wielu mieszkańcom podoba się, że to miejsce zaczęło żyć.
  A jaka jest odpowiedz miasta? Kary, "inne plany dla tego terenu". Kto skorzysta na budowie biurowców w porcie? Czy w Warszawie naprawdę jest mało działek na tego typu inwestycje? Czy warto niszczyc miejsce z potencjałem, które ma szanse stać się jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu warszawiaków i stawiac tam biurowce? Nie mozna szacowac wartosci tego terenu tylko na podstawie pieniędzy,któe mozna z niego wyciągnąć.

 • Miro and Zbycho?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 13:31 ~Miro and Zbycho?

  Pan Pasek brał wcześniej duże dotacje z Miasta na swoją działalność, które pochodza przecież z podatków. Chciałbym zobaczyć te papiery księgowe Fundacji jak wydawał naszą kasę Pan Pasek.Czy przypadkiem spore sumki nie trafiały do kieszeni? Inna sprawa, że Port stał się atrakcyjny dla inwestorów i kolesi urzędniczo-biznesowych, którzy zwietrzyli interes i zarobek. Oczywiście chce się wybudować prestiżowe apartamentowce i biurowce. Klasyka. Wisła przestała śmierdzieć to i zainteresowanie rzeką wzrosło.Jednym słowem jeden cwaniak zjada innego cwaniaka tyle, że dużo mniejszego a my jesteśmy "kibicami" jak w meczu tenisa...

 • nie chce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 12:54 ~nie chce

  Co to znaczy nie chce??? Skonczyła sie umowa to dziękujemy, fajnie że masz zaproponowane inne miejsce bo miasto mogło by mieć to gdzieś i nic nie zaproponować . Co za ludzie... ehh ręce opadają

 • KUba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 11:58 ~KUba

  Ale pomysl budowac tam biurowiec lub cokolwiek innego. A jak przyjdzie powodz to panstwo bedzie placic im odszkodowania. Super

 • wędkarz wiślany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2011 11:36 ~wędkarz wiślany

  Jak często ludzie komentujący bywają nad Wisłą?Chyba tylko jadąc samochodem i patrząc na Wisłę.Znalazł się zapaleniec do pomocy przy zagospodarowaniu rzeki to czemu nie posłuchać jego racji i nie zaangażować jego wraz z pomysłami.Często bywam nad Wisłą i widzę łódki fundacji z których korzystają dzieci (tak było w okresie wakacji).Super miasto powie że pływają tramwaje wodne ok. sam takim płynąłem i nic poza płynięciem nie było gdzie jest jakiś przewodnik lub lektor opowiadający o rzece i jej brzegach.
  Nie jestem związany z fundacją ale uważam że jeśli ktoś chce to robić to przynajmniej nie przeszkadzajmy. Niech Wisłą zajmują się miłośnicy i fachowcy a nie Zenek po rodzinie któremu trzeba dać zarobić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »