Informacje

19.03.2019 17:46 Rafał Trzaskowski:

"Ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego"

SERWISY:


- Odbudowa Pałacu Saskiego nigdy nie była dla samorządu priorytetem. W tej chwili trwają rozmowy o celowości odbudowy pałacu - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent potwierdził, że wciąż trwają rozmowy pomiędzy przedstawicielami Warszawy a stroną rządową na temat odbudowy Pałacu Saskiego.

- Postanowiłem nie traktować tej sprawy politycznie i po prostu rozmawiamy z marszałkiem Senatu na temat tego, czy w ogóle taka odbudowa jest zasadna i na jakich zasadach ewentualnie miałaby być przeprowadzona, jak zadbać o rozwiązania komunikacyjne, jaką ten budynek miałby spełniać funkcję  - wyjaśnił Trzaskowski.

Inne priorytety

Jednocześnie zastrzegł, że ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy, ponieważ - jak wyjaśnił - dla samorządu odbudowa pałacu nigdy nie była priorytetem.

- Warszawa ma naprawdę mnóstwo innych priorytetów, natomiast jest za wcześnie na rozmowę o jakichkolwiek szczegółach, dlatego że w tej chwili rozmawiamy w ogóle o celowości odbudowy pałacu. Zgodziłem się na rozmowy, ponieważ poważnie traktuję marszałka Senatu i prezydenta Andrzeja Dudę - dodał.

Co poza Senatem?

Trzaskowski poinformował też, że podczas rozmów władze Warszawy pytają, co poza Senatem miałoby się znaleźć w tym miejscu, jak będą wyglądały rozwiązania komunikacyjne lub czy teren wokół pałacu będzie ogrodzony. - W momencie, kiedy się porozumiemy co do tych spraw, będziemy rozmawiali o kwestiach własnościowych - podkreślił.

Według Trzaskowskiego bez zgody władz miasta rząd nie będzie mógł wybudować czegokolwiek na działce należącej do miasta. - To są grunty, które są we władaniu Warszawy. No chyba, że rząd będzie chciał nacjonalizować grunty, które należą do samorządu - mówił.

Odbudowa pałacu

11 listopada 2018 roku podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tak zwaną specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W Pałacu miałaby się mieścić między innymi nowa siedziba Senatu.

Pod koniec grudnia Stanisław Karczewski mówił, że na odbudowę Pałacu Saskiego ma być przeznaczone "od 500 milionów złotych do 1 miliarda złotych, ale bliżej tych 500 milionów". Poinformował, że źródłem finansowania będzie budżet państwa i że rozmawiał już o tym z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z minister finansów Teresą Czerwińską.

Prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego:

PAP/mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 06:24 ~ito


  ito~ito

  Zastanawia dążenie zdeklarowanych rusofobów do odtworzenia mało udanego, XIX- wiecznego rosyjskiego biurowca. Chyba, że zamierzają go odbudować w postaci wcześniejszej, ale wtedy trzeba będzie rozwalić Grób Nieznanego Żołnierza żeby usunąć resztki paskiewiczowskiej kolumnady. Ale żeby odtworzyć to, czego Pałac Saski był symbolem koniecznie trzeba będzie też odbudować sobór Aleksandra Newskiego.
  Xavery~Xavery

  Zastanawia wrogość krzykliwych acz płytkich "patriotów" do spuścizny i tradycji tego miasta. Belweder też wam przeszkadza bo mieszkał tam książę Konstanty? Może i Zamek Królewski warto by zburzyć bo powstała tam "jakobińska" Konstytucja III Maja?
  Jak się rozprawicie z niepolską zabudową tego miasta to zajmiecie się odbudowywaniem drewnianych slumsów w których żył jak najbardziej polski proletariat?

  Po pierwsze- to nie ja wrzeszczę o swoim patriotyzmie. Po drugie- W.K. Konstanty był najlepszym co Polskę mogło spotkać i szkoda, że się przekręcił tak niespodziewanie, a jeszcze większa szkoda, że szlacheckie jełopy nie zaproponowały mu korony, bo historia mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, a królem byłby zapewne lepszym niż którykolwiek z XVIII- wiecznych (z nieznanych powodów był niesamowitym polonofilem), po trzecie- nie ja mam odruch "rozwalmy niepolskie/ nie nasze, a na gruzach zbudujemy Nową Wspaniałą Najjaśniejszą"- najlepiej wielce katolicką, a na pewno załganą. A ponieważ aktualnie rządzący Polską czego się nie tkną- spieprzą aż drżę na myśl o efektach planowanej inwestycji.

 • Kazimierz57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 18:12 ~Kazimierz57

  GRUNT ŻEBY NIE ZROBIĆ POSPOLITEGO RUSZENIA DO ZBIERANIA CEGŁY NA TĘ BUDOWĘ… DLA ODBUDOWY "NASZEJ KOHANEJ STOLYCY" JUŻ OKRADZIONO Z ZABYTKOWEGO WYPOSAŻENIA WNĘTRZA WIELU MIAST I MIASTECZEK DOLNEGO ŚLĄSKA.

 • warSawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 12:58 ~warSawa

  Profesore~Profesore

  "Odbudowa Pałacu Saskiego nigdy nie była dla samorządu priorytetem".

  To po kiego grzyba pańska partyjna poprzedniczka rozkopała ten plac, wydając na to 16 mln. po czym go zakopała.


  Przedmiotową umowę o której piszesz, na "rozkopanie placu" podpisał sam osobiście Lech Kaczyński, będąc wówczas Prezydentem Warszawy. HGW tylko tą umowę zrealizowała. Plac został zasypany, ponieważ odnaleziono tam jakieś piwnice czy coś i ich, utrzymanie i zabezpieczenie, kilkunastokrotnie zwiększy wydatki "odbudowy pałacu" - wpisano je do rejestru zabytków/ tak więc nie pisz bzdurków.

 • Odszkodowania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 12:02 ~Odszkodowania

  W 1957 r. szef urzędu kanclerskiego Hans Globke - nawiasem mówiąc, były nazista, współtwórca ustaw norymberskiech - powiedział, że wypłacanie odszkodowań dla polskich ofiar byłoby wspieraniem PRL i systemu komunistycznego.

 • argument

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 11:36 ~argument

  Sejm 10 września 2004 r. wezwał Niemcy do uznania swojej odpowiedzialności za II wojnę i wypłatę reparacji.
  Podpisało się pod nią wielu posłów, m.in. Platformy Obywatelskiej.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 10:57 ~Dziadek tetryk


  gość~gość

  Grób Nieznanego Żołnierza jest najważniejszym pomnikiem w Polce. Leżą tam prochy poległych za ojczyznę na polach bitew.
  Pustka wokół placu, pustka powstała na skutek wojny jest obecnie jednym z najważniejszych elementów kompozycji tego pomnika.

  Odbudowa pałacu, jest po prostu zbeszczeszczeniem narodowej świętości.
  Xavery~Xavery

  Nikt tej świętości nie tknie, spokojnie. Przed wojną kolumnada jakoś nie przeszkadzała tym samym prochom, czemu teraz miałaby przeszkadzać.

  Nie tknie? Oj żebyś nie był zbyt zdziwiony.
  Wszak po 1989 roku, część urn i tablic uznano za niesłuszne politycznie i wymieniono je na "słuszniejsze". Ostatni raz "korekty" dokonano już za "dobrej zmiany"

 • dyskryminacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 10:51 ~dyskryminacja

  Republika Federalna Niemiec nadal wypłaca odszkodowania ofiarom, w szczególności z Europy Zachodniej, jednocześnie ignorując potrzebę nadania analogicznych praw ofiarom z Europy Środkowej i Wschodniej.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 10:31 ~warszawiak

  Nam ta "odbudowa" jest całkiem zbyteczna, a Senat należy zlikwidować, bo to tylko KOSZTOWNY kwiatek do kożucha!

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 10:14 ~Andrzej

  Obok Grecji zadośćuczynienia za straty podniesione w czasie II wojny światowej doczekał się także Izrael. Na mocy umowy z 1952 r. RFN przekazał 3 bln marek niemieckich.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2019 09:58 ~Xavery

  Merkel~Merkel

  Może za odbudowę Pałacu Saskiego zapłaciliby Niemcy?


  Może...
  Może odbudowany pałac mógłby nosić imię tego Niemca który nie założył ładunków wybuchowych pod tę część kolumnady która istnieje dziś jako Grób?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »