Informacje

08.05.2012 13:21 odsłona walki o jawność

"Ratusz musi ujawnić umowy". Jest kolejny wyrok

SERWISY:


Sąd rejonowy nakazał miastu wykonanie prawomocnego wyroku i ujawnienie danych osobowych osób, z którymi zawierano umowy zlecenie. - Oceniam to jako zwycięstwo nad panią prezydent, która dysponuje armią urzędników i korzysta z zewnętrznej kancelarii prawnej - komentuje Jarosław Krajewski, radny PiS, który walczy z ratuszem o dane osobowe z umów zawartych w 2009 roku.


- Sąd nakazał miastu stołecznemu Warszawa wykonanie prawomocnego wyroku sądu okręgowego w ciągu 14 dni - relacjonuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Krajewski. W praktyce oznacza to,  że ratusz ma ujawnić nazwiska osób, z którymi podpisał umowy. To było drugie podejście sądu do rozprawy. Poprzednia się nie odbyła z powodu choroby sędziego.

3 umowy wciąż tajne

Już ponad pół roku temu sąd okręgowy wydał wyrok, który zobowiązywał urzędników do ujawnienia zapisów umów, ale podano dane tylko trzech osób, z którymi je podpisywano. Pozostałe nazwiska (3) są utrzymywane w tajemnicy. Jak tłumaczą urzędnicy, osoby które podpisały umowy nie zgodziły się na podanie swoich danych do publicznej wiadomości.

I właśnie  w sprawie tych trzech umów wciąż toczy się postępowanie. Chodzi m.in. o współpracę z mediami i organizację konferencji prasowej za 10 tysięcy złotych, czy o analizę pikniku naukowego za 4 tysiące złotych. Po co ratusz pytał o zgodę, skoro do ujawnienia danych zobowiązuje go wyrok sądu? - My dalej uważamy, że musi to rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Sąd pierwszej instancji podzielił nasze zdanie, drugiej pana radnego, dlatego czekamy na ostateczny wyrok - tłumaczył kilkanaście tygodni temu Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Wtedy Krajewski złożył w sądzie rejonowym wniosek o egzekucję prawomocnego wyroku z listopada zeszłego roku. We wtorek sąd przychylił się do wniosku radnego.

14 dni na wykonanie wyroku

Miasto ma teraz 14 dni na wykonanie wyroku, albo będzie musiało zapłacić karę grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych.

- Oceniam to jako zwycięstwo nad panią prezydent, która dysponuje armią urzędników i korzysta z zewnętrznej kancelarii prawnej. Mamy jednak do czynienia ze sprawiedliwym postanowieniem sądu. Pokazuje to, że prawomocne wyroki podlegają wykonaniu – nie kryje zadowolenia Krajewski.

Co na to ratusz? - Odniesiemy się do wyroku. Musimy go jednak przeanalizować - powiedział we wtorek Bartosz Milczarczyk.


Długa walka radnego

Cała sprawa zaczęła się w 2009 roku. Radny poprosił wtedy o informacje na temat danych osobowych z umów, które zawierało biuro edukacji. Urząd nie ujawnił nazwisk, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych. Taka interpetacja pozwala urzędnikom przelewać miliony złotych na prywatne konta nie ujawniając, do kogo one należą.

Argumentację urzędników podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a później sąd. Sędzia podkreśliła, że osoby zatrudnione przez miasto, mają prawo do prywatności, zwłaszcza, że nie są osobami publicznymi.

Jarosław Krajewski odwołał się do sądu okręgowego i tym razem wygrał. - Ten prawomocny wyrok zapadł w listopadzie 2011 roku i obowiązkiem miasta było jego wykonanie - zaznacza Krajewski.
Władze miasta się jednak nie poddały i wniosły o kasację wyroku do Sądu Najwyższego.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2012 15:02 ~Adam

  W przypadku publicznych pieniędzy nie powinno być mowy o jakiejkowiek tajemnicy osobowej. Jak ktoś bierze pieniądze z miejskiej czy państwowej kasy to powinien się liczyć z tym, że jego nazwisko będzie jawne. Platforma tymi poczynaniami HGW robi sobie kpinę z dawnych ideałów polegających na otwartości i przejrzystości życia publicznego. Teraz wszystko jest tajne.

 • obywam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 20:10 ~obywam

  te 3 osoby mogą nie zgadzać się na podanie danych osobowych we własnym ... kibelku. To są publiczne pieniądze z podatków, a nie prywata. Dość tego. Dość cwaniactwa. Jak kase brali to było miło, ale jak trzeba ujawnić kto publiczne pieniądze za robotę (jaką) brał to udają, że deszcz pada.

 • przetarg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 19:08 ~przetarg

  Podobno HGW wywaliła 50 tyś naszych pieniędzy na obsługę prawną tego wszystkiego. Sama jest profesorem prawa i nie umie wziąć się do roboty. Może ją pozwać o niegospodarność? Na czym się ona właściwie zna? Na ustawianiu przetargów?

 • ABI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 14:09 ~ABI

  Niech sąd Najwyższy weźmie się do roboty i rozpatrzy sprawę. Bo ta sprawa stworzy precedens. Jak umowy zostaną ujawnione to SN umorzy sprawę za względu na bezprzedmiotowość kasacji. Następnym razem będzie taka sama awantura. Z jednej strony są to publiczne pieniądze i powinna być kontrola nad ich wydawaniem (może zaangażować NIK?), a drugiej strony osoby pracujące na zlecenie ratusza mają prawo do ochrony danych osobowych takie samo jak każda inna osoba.
  Jak wyrok sądu okręgowego był pół roku temu, w ciągu miesiąca dostali uzasadnienie, miesiąc na wniesienie kasacji - to kasacja poszła ok 4 miesięcy temu. Wyrok SN będzie za mniej więcej 8 miesięcy. Ratusz raczej nie da rady przeciągnąć sprawy tak długo. Za niewykonanie wyroku grozi odpowiedzialność karna.

 • junta PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 13:15 ~junta PO

  Bufetowa HGW idzie śladami psedo-premiera i srażnika-żyrandola - oni takie wyroki sądu odnośnie ujawniania umów olewają ciepłym POwskim moczem!!!

 • Kicek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 10:46 ~Kicek

  Eeeee... zapłaci się te 2000 i umowy nadal będą tajne. Koniec, kropka.

 • anonim dla bezpieczeństwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 10:45 ~anonim dla…

  Jestem pracownikiem ratusza, w naszym zamkniętym kręgu wiadomo o co i o kogo chodzi. Tylko że jest to temat tabu i nikt nie porusza go publicznie. Jesteśmy trochę jak sekta, tylko dobrze opłacana sekta. Ale wam się nie dziwię. nie jestem w pracy, więc mogę to napisać - inwigilacja istnieje.

 • POLWAQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 09:24 ~POLWAQ

  COZ TO ZNACZY TAJNE UMOWY ??!!!. UTAJNIANIE JAKICHKOLWIEK UMOW I POROZUMIEN ZAWSZE DAJE MOZLIWOSC KORUPCJI,MALWERSACJI I KRADZIEZY NASZYCH PIENIEDZY !!!. CZYJES ZAWSZE LEPIEJ SIE WYDAJE ,ROZDAJE I BIERZE BEZ KONTROLI SPOLECZNEJ NAWET NA BEZSENS!!!.

 • Krajewski na prezydenta Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 08:41 ~Krajewski…

  Fajnie się czyta te wpisy zwolenników PO ale jad i agresje sączą ,noska Sąd przytarł i nie ma już świętych krów nic tu się nie wskóra wyrok sądu jest ostateczny i trzeba go będzie wykonać. Szkoda że HGW nie ma takiej determinacji przy wykonywaniu wyroków Sądu jak przy podnoszeniu podatków i wszelakich opłat.

 • zxcv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 08:39 ~zxcv

  NIC NIE UJAWNIAĆ!!!!!! Bo polecą wszyscy!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »