Informacje

25.04.2019 09:35 NADCHODZI SEZON NAD WISŁĄ

Ratusz inauguruje sezon nad Wisłą,
a Stołeczne WOPR bez miejskiej dotacji

SERWISY:


Warszawski ratusz zaprasza w czwartek na konferencję inaugurującą sezon nad rzeką. Będą plaże, promy i imprezy. Wszystko wskazuje, że zabraknie... ratowników ze Stołecznego WOPR.

Wkrótce czas wolny nad Wisłą spędzać będą tłumy warszawiaków. Zainteresowanie bulwarami i plażami jest ogromne, tym bardziej, że legalnie można tam pić alkohol. Nie brakuje sytuacji wymagających interwencji służb. Zwłaszcza w weekendy ręce pełne roboty mają policjanci, strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Nieoceniona okazuje się też pomoc ratowników wodnych. W Warszawie działają dwie takie jednostki: Warszawskie WOPR i Stołeczne WOPR. Ta druga przez ostatnie trzy sezony pełniła stałe dyżury nad Wisłą. Było to możliwe, dzięki wsparciu ze strony miasta. Pieniądze jednak się skończyły, a ratownikom pozostało stacjonowanie w bazie na Mokotowie.

Ponad 300 akcji ratowniczych

"Z ponad 50 tysięcy 'przedyżurowanych' godzin ponad 30 tysięcy zrealizowane było ze wsparciem miasta" - napisali ratownicy Stołecznego WOPR na Facebooku, podsumowując ostatnie trzy lata działania. I dodali, że przełożyło się to na ponad 300 akcji ratowniczych: udzielanie pierwszej pomocy, akcji technicznych i poszukiwawczych, a także ratowania tonących i wspierania działań ratowników medycznych.

Stołeczne WOPR otrzymywało dofinansowanie od miasta od 2016 roku. Rocznie wynosiło ono 200 tysięcy złotych. Pieniądze zdobyli w konkursie dla organizacji pozarządowych, organizowanym przez miejskie Centrum Komunikacji Społecznej. Dzięki nim, od maja do września mogli działać bezpośrednio nad Wisłą.

Dwuosobowe załogi pełniły w tym czasie dyżury między mostem Łazienkowskim a Średnicowym. Na Poniatówce działał stały punkt ratowniczy. Ratownicy zabezpieczali też rocznie do 20 imprez na wodzie. Oprócz tego - również poza sezonem – kontrolowali bezpieczeństwo nad zbiornikami wodnymi i szkolili ratowników.

- W sumie przez trzy lata dofinansowanie wyniosło 600 tysięcy złotych. Stanowiło 80 procent środków na realizację tego zadania. Ze swojej strony musieliśmy dołożyć kolejne 120 tysięcy złotych – relacjonuje Paweł Błasiak, prezes Stołecznego WOPR. I dodaje, że kwotę tę udało się zebrać ze środków własnych, wolontariatu oraz dzięki wsparciu marszałka województwa i wojewody mazowieckiego.

Pieniędzy nie ma w planach

Od października zeszłego roku ratownicy pytali ratusz, czy mogą liczyć na dalsze wsparcie. Do dziś nie uzyskali jednoznacznej odpowiedzi.

Nam udało się dowiedzieć, że na pewno nie dostaną pieniędzy w dotychczasowej formule. - W tym roku nie są planowane podobne konkursy - napisała Magdalena Łań z wydziału prasowego ratusza, pytana o możliwość dalszej współpracy ze Stołecznym WOPR.

Z kolei w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dowiedzieliśmy się, że za zabezpieczenie Wisły, w porozumieniu z miastem odpowiadają dwie służby: policja i straż pożarna. I to na nie przeznaczane są środki finansowe, którymi dysponuje biuro.

- Proszę się nie obawiać, że osoby przebywające nad Wisłą pozostaną bez ochrony. Od wielu lat współpracujemy z policją, w tym z komisariatem rzecznym, który otrzymuje od nas środki na tak zwane służby ponadnormatywne od maja do końca września - zapewnia Ewa Gawor, szefowa BBiZK. - Na stałe współpracujemy też z wyspecjalizowaną jednostką wodną Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Dostaje ona od nas pieniądze za nadgodziny - dodaje.

Jak tłumaczy Gawor, działalność ratowników-ochotników jest doceniana, ale priorytetem ratusza jest "inwestowanie w profesjonalne jednostki".

Prezes Stołecznego WOPR nie zgadza się z argumentacją. - Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych mówi wyraźnie, że to my jesteśmy podmiotem uprawnionym do wykonywania działań ratowniczych nad Wisłą. Policja jest odpowiedzialna za zapewnienie porządku publicznego. Natomiast działania straży pożarnej są przede wszystkim działaniami technicznymi - podkreśla.

I dodaje, że ratownicy Stołecznego WOPR są służbą profesjonalną. - Od strażaków i policjantów odróżnia nas to, że oni są służbą zawodową, bo dostają pieniądze za swoją pracę - tłumaczy.

Kto jest najlepszy?

O ocenę działalności ratowników i ich ewentualny brak nad Wisłą zapytaliśmy też same służby. - Z naszego punktu widzenia na poziom bezpieczeństwa to nie wpłynie - zapewniła rzeczniczka Komisariatu Rzecznego Policji Kinga Czerwińska. Ale zastrzegła: - Zawsze, im więcej osób pilnujących bezpieczeństwa w sezonie, tym lepiej.

I przyznała, że Stołeczne WOPR "dopełniało" standardowe działania policji, zwłaszcza w zakresie zabezpieczania imprez masowych. - Jeżeli chodzi o zabezpieczenie zdarzeń nad wodą, to zawsze byliśmy i jesteśmy pierwsi. Pierwsi dostajemy informację. Po drugie mamy bazę, która działa 24 godziny na dobę. Mamy patrole, które są non stop na wodzie. Jeżeli coś się dzieje, to my jako pierwsi jesteśmy zawsze na miejscu - zastrzegła Czerwińska.

Z perspektywy ratowników sytuacja wygląda zupełnie inaczej. - Profesjonalnie jesteśmy lepsi od policji. Gdy chodzi o ratowanie ludzi, wskakiwanie do wody, pływanie na skuterach i połączenie tego wszystkiego z akcją ratunkową - jesteśmy najlepsi, bo w tym się specjalizujemy - twierdzi Błasiak.

I dodaje, że wyłącznie w sytuacjach akcji poszukiwawczych pod wodą, ratownicy ustępują specjalistycznej jednostce nurków ze straży pożarnej.

Kropla w morzu potrzeb

Jak przyznaje Błasiak, dotychczasowe dofinansowanie z miasta "pozwalało ratownikom na przeżycie" w sezonie, a nie prężną działalność. - Żeby funkcjonować w systemie 24-godzinnym, konieczne jest zatrudnienie od 10 do 14 osób. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ muszą to być osoby, które mają uprawnienia, umiejętności i zgodzą się pracować tylko przez pięć miesięcy w roku - tłumaczy prezes Stołecznego WOPR.

Ratownicy zatrudniani w sezonie pracują w wymiarze 150 - 200 godzin miesięcznie. Jak zaznacza Błasiak, 24-godzinny dyżur wymaga pięciu zmian. - Musimy mieć dwóch ludzi, którzy są w stanie podjąć natychmiastowe działania. Resztę ściągamy ochotniczo - mówi.

Stołeczne WOPR stara się utrzymywać dyżury przez cały rok. Jednak nie odbywają się one nad Wisłą. - Stacjonujemy w bazie na Mokotowie. Naszym marzeniem jest być nad rzeką - mówi Błasiak. I wyjaśnia, że sytuacje wymagające interwencji przytrafiają się niezależnie od pory roku. Sezon letni wcale nie oznacza zwiększenia ich częstotliwości.

Z wyliczeń prezesa wynika, że koszt funkcjonowania rocznego z 24-godzinnym dyżurem na Wiśle, to około 1,1 - 1,3 miliona złotych. Oprócz utrzymania bazy, dyżurów oraz szkolenia ratowników, stowarzyszenie płaci też za działalność numeru alarmowego 984.

Zgodnie ze statutem, Stołeczne WOPR finansowane jest z kilku źródeł. Na majątek stowarzyszenia składają się wpisowe i składki członkowskie, dochody własne, dotacje i subwencje, darowizny, nawiązki, zapisy, spadki, wpływy z działalności statutowej i ofiarności publicznej.

Problemy nad Wisłą mają również klubokawiarnie z okolic płyty Desantu.

Klaudia Kamieniarz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • taki tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2019 09:34 ~taki tam  angry~angry

  Kasa idzie na nauczycieli nierobów.
  To na bezpieczeństwo nad rzeką nie ma ;/
  taki tam~taki tam


  Kasa poszła na PiS_owskie 500+ i pozostałe rozdawnictwo PiS.
  benek~benek

  To warszawa nie ma własnego budżetu?
  Jak nie wiesz o czym się mówi, to nie pisz, bo się błaźnisz. Jak zwykle.


  Ty benuś jak zwykle się zbłaźniłeś poczytaj jak PiS dawało podwyżki w szkołach i szpitalach a ma płacić za to Warszawa ze swojego budżetu.

 • Bartek Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 22:55 ~Bartek Wawa

  Na plaży nie można pić

 • benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 20:44 ~benek


  angry~angry

  Kasa idzie na nauczycieli nierobów.
  To na bezpieczeństwo nad rzeką nie ma ;/
  taki tam~taki tam


  Kasa poszła na PiS_owskie 500+ i pozostałe rozdawnictwo PiS.

  To warszawa nie ma własnego budżetu?
  Jak nie wiesz o czym się mówi, to nie pisz, bo się błaźnisz. Jak zwykle.

 • taki tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 19:37 ~taki tam

  angry~angry

  Kasa idzie na nauczycieli nierobów.
  To na bezpieczeństwo nad rzeką nie ma ;/


  Kasa poszła na PiS_owskie 500+ i pozostałe rozdawnictwo PiS.

 • taki tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 19:35 ~taki tam

  wkurzony~wkurzony

  Pieniądze poszły na LBGT bo tak zarządził prezydent którego sami wybraliście...hahahahaha
  Pół Polski z was się śmieje...!


  Pieniądze poszły na rozdawnictwo PiS !!
  Oni dawali a kazali płacić miastom z ich budżetu.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 17:44 ~wkurzony

  Pieniądze poszły na LBGT bo tak zarządził prezydent którego sami wybraliście...hahahahaha
  Pół Polski z was się śmieje...!

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 15:19 ~iza


  angry~angry

  Kasa idzie na nauczycieli nierobów.
  To na bezpieczeństwo nad rzeką nie ma ;/
  antyPISior~antyPISior


  Kasa to idzie na ochranianie imprez Kaczyńskiego i jego marionetek a na potrzebne cele nie ma pieniędzy.

  a to Trzaskowski ochrania Kaczyńskiego?

 • antyPISior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 13:26 ~antyPISior

  angry~angry

  Kasa idzie na nauczycieli nierobów.
  To na bezpieczeństwo nad rzeką nie ma ;/


  Kasa to idzie na ochranianie imprez Kaczyńskiego i jego marionetek a na potrzebne cele nie ma pieniędzy.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 13:21 ~jam

  Kropel~Kropel

  Kolejny etap walki ze strukturami pozarządowymi.

  ale rozumiesz, że to instytucja finansowana przez samorząd będący we władaniu opozycji?

 • Hiubi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2019 12:31 ~Hiubi

  Może i Smerf Maruda, ale dobrze gada ;-)

  smerf_maruda~smerf_maruda

  Ale na stanowiska doradcow LGBT bedzie i bedzie na pensje dla nauczycieli podczas strajku, ktore sie im NIE NALEZA zgodnie z prawem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »