Informacje

02.09.2011 19:55 brakuje 6 000 miejsc

Ratusz chwali się żłobkami.
Miejsc wciąż brakuje

SERWISY:

W Warszawie ruszyły dwa nowe publiczne żłobki, ale nadal brakuje miejsc dla ponad 6 tysięcy maluchów. Nowe rozwiązanie, klubiki malucha, nie cieszy się popularnością. Ratusz planuje kolejne miejskie placówki.

Stołeczne żłobki mają łącznie 4360 miejsc. Właśnie otwarto nową placówkę przy ul. Muszlowej. Żłobek został sfinansowany z funduszy dzielnicy Bemowo i zapewnia miejsca dla 80 maluchów. Koszt budowy obiektu (w którym mieści się również przedszkole) to 6,5 mln złotych. Za jego utrzymanie zapłaci budżet miasta.

Ruszył też nowy żłobek przy ul. Prochowej na Pradze- Południe. Ma 50 miejsc.

Tu będą nowe żłobki:

Do końca tego roku urząd miasta ma otworzyć jeszcze jedną placówkę, przy ul. Pawlikowskiego (Praga Południe), gwarantującą opiekę 120 dzieciom.

Na 2012 r. urzędnicy planują otwarcie kolejnych obiektów oraz zwiększenie liczby istniejących miejsc w żłobkach na Ochocie, Mokotowie oraz Pradze Południe. Nowe 133 miejsca za łączną kwotę 570 tys. złotych finansowane będą z programu "Maluch" ministerstwa pracy.

Kolejne żłobki na Mokotowie, Ochocie, Bielanach i w Ursusie (łącznie ponad 300 miejsc) będą finansowane z kasy miejskiej.

Czytaj też: Zamiast urzędu będzie żłobek

Nowe formy niepopularne

Ustawa, która weszła w życie w kwietniu, miała częściowo rozwiązać problem braku miejsc w żłobkach przez ustanowienie m.in. dziennego opiekuna czy klubików dziecięcych oraz ułatwienia przy zakładaniu nowych placówek.

Z tych możliwości skorzystało niewiele osób. Jak zaznaczają urzędnicy, nie ruszyły jeszcze kursy uprawniające do podjęcia pracy dziennego opiekuna. Kandydaci powinni albo odbyć 160-godzinny kurs, albo mieć doświadczenie w pracy z dziećmi.

Jak poinformował szef stołecznego biura polityki społecznej Bogdan Jaskołd, od czasu wejścia w życie ustawy w Warszawie nie powstał żaden przyzakładowy żłobek, do tworzenia których zachęcało nowe prawo (pracodawcy mogą wliczyć wydatki związane z prowadzeniem żłobka w ciężar nieopodatkowanych kosztów uzyskania przychodu). Dodał, że stołeczny ratusz także na razie nie organizuje żłobka dla dzieci swoich pracowników.

PAP/bf//mz

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ~rodzice

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2011 10:12 ~~rodzice

  http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=7498

 • zróbcie o tym materiał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2011 23:31 ~zróbcie o…

  Traktują warszawiaków jednak podle. Oto w Warszawie, na Belwederskiej, w rejonie Dolna - Gagarina, w nocy pod oknami nagle dziś (2/3.9.2011 r.) trąbią co chwila jakieś samochody(robią to celowo na cały głos!), na zmianę z jakby pijackimi ryko-śpiewami (!). Jakiś "majster" mówi zdenerwowanym mieszkańcom, że "władza Warszawy" tak im kazała się zachowywać tu (całą noc). Mieszkańców o niczym takim nie zawiadomiono wcale. Dzieci płaczą, bo nie mogą spać (to się nazywa "przedszkole" inaczej?)! Ci tu nasłani tzw. "robotnicy" na dodatek (bandziory, czy jak?), przeklinają, śmiejąc się z interwencji policji i straży.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »