Informacje

16.10.2014 18:49 Dwa razy więcej pieniędzy niż w tym roku

Ratusz chwali się pieniędzmi na budżet obywatelski

SERWISY:

Wielkość budżetu partycypacyjnego dla Warszawy na 2016 r. to ponad 50 mln zł, czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie - poinformował dokładnie na miesiąc przed wyborami samorządowymi stołeczny ratusz. W budżecie na 2015 rok mieszkańcy stolicy mogli współdecydować o wydaniu ponad 26 mln zł.

- Wykorzystując zebrane doświadczenie, a także uwagi zgłoszone przez mieszkańców wypracowaliśmy z ekspertami kolejną edycję. Stawiamy na edukację, dialog i dopracowywanie projektów, a do podziału mieszkańcom przekazujemy ponad 50 mln złotych - podkreśla prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, w komunikacie przekazanym mediom.

Do końca października 2014 r. zostaną powołane dzielnicowe zespoły ds. budżetu partycypacyjnego, składające się z przedstawicieli mieszkańców, organizacji pozarządowych, radnych Rady Dzielnicy, radnych osiedlowych i urzędników. Ich zadaniem - tłumaczą władze miasta - będzie "wypracowywanie szczegółowych zasad budżetu partycypacyjnego w dzielnicy, monitorowanie i wspieranie przebiegu budżetu".

Zgłoszenia w przyszłym roku

Projekty będą przyjmowane od 17 stycznia do 17 lutego 2015 r. W pierwszej kolejności wszystkie zgłoszone projekty zostaną ocenione pod kątem podstawowych kryteriów, takich jak np. prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego, następnie projekty zostaną przedstawione wszystkim mieszkańcom. - Na podstawie przeprowadzonych dyskusji każdy projektodawca będzie mógł udoskonalić złożony przez siebie projekt jeszcze zanim zostanie on poddany weryfikacji szczegółowej. Do tego etapu zostanie skierowanych 50 projektów z danego obszaru terytorialnego, wybranych przez samych projektodawców- opisuje procedurę ratusz.

Między 16 a 26 czerwca 2015 r. odbędzie się głosowanie, które wyłoni projekty do realizacji w roku budżetowym 2016. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy, drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie.

W ramach pierwszego budżetu partycypacyjnego Warszawy mieszkańcy mogli współdecydować o przeznaczeniu ponad 26,2 mln zł, co stanowi ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że wybrane w głosowaniu projekty inwestycji staną się pozycjami budżetów dzielnic i zostaną zrealizowane w 2015 r. Warszawiacy zgłosili łącznie ok. 2200 pomysłów, z czego wcielonych w życie ma być 336.

PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 14:09 ~sandacz

  jednoczesni kierowany przez HGW ratusz jest winien kolosalne pieniadze mieszkańcom uprawnionym do odszkodowań. Będa odsetki za zwloke i jak zwykle nikt za to nie odpowie.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 13:12 ~qwerty

  To już niemal tyle ile HGW wydaje na płemie.

 • Użyteczność publiczna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 23:33 ~Użyteczno…

  Pewnie, tak jak w tym roku powtórzy się scenariusz finansowego szwindla. Ktoś sprytniejszy od ogółu mieszkańców za pomocą agitacji i nacisków przejmie całą pulę na przykład na schronisko dla psów.

 • Kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 21:16 ~Kierowca

  Światła Grodzieńska/ Radzymińska powinni zrobić niezaleznie od Budzetu partycypacyjnego!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »