Informacje

10.01.2015 15:42 nie wszystkim się podobają

Ratusz chwali się kontrowersyjnymi donicami

SERWISY:

116 nowych i ok. 1600 wyremontowanych ławek, 120 donic, 20 żeliwnych koszy i 12 km płotków pojawiło się w zeszłym roku w stolicy. Urzędnicy cieszą się z nowych miejskich mebli, jednak nie wszystkim mieszkańcom przypadły one do gustu.

W zeszłym roku nowe ławki pojawiły się w 116 miejscach wskazanych przez mieszkańców. Zarząd Oczyszczania Miasta, który odpowiada za stan miejskich mebli, wyremontował także blisko 1600 ławek na terenie całego miasta.

"Pomalowane zostały ławki w sześciu parkach podlegających ZOM, ale również te ustawione przy skwerach. Remont przeszły także 162 żeliwno-drewniane ławki rozstawione na Trakcie Królewskim i 15 ławek chopinowskich" – wylicza ZOM.

Nowe miejskie meble ustawiona również na zrewitalizowanym w wakacje pl. Powstańców Warszawy. W sumie pojawiło się tam 40 nowych ławek, 20 żeliwnych koszy i 120 donic w kolorze niebieskim, czerwonym, pomarańczowym i białym.

Pomalowali prawie 40 km płotków

Zmiany zobaczyć można także wzdłuż Al. Ujazdowskich, gdzie zamontowanych zostało ponad 60 koszy na śmieci. Pracownicy ZOM-u pomalowali również prawie 40 km żeliwnych płotków chroniących przed dewastacją zieleni i zapobiegających nieprawidłowemu parkowaniu. Jako podkreśla ZOM, tam, gdzie niszczenie trawników miało charakter permanentny, jak np. w al. Krakowskiej, przy ul. Ryżowej, Jana Kazimierza czy Deotymy, ustawionych zostało dodatkowo 12 km metalowych ogrodzeń.

Rewitalizacji w ubiegłym roku doczekały się także psie stacje, czyli dystrybutory z bezpłatnymi torebkami na psie odchody. Pracownicy ZOM-u pomalowali i wymienili drzwiczki oraz haczyki na torebki w 60 urządzeniach.

Brzydkie donice? "To rozwiązanie tymczasowe"

Nie wszystkie zeszłoroczne inwestycje ZOM-u wzbudzają jednak entuzjazm warszawiaków. Największe kontrowersje budzi nowa odsłona pl. Powstańców Warszawy, a zwłaszcza kolorowe donice, które wyraźnie odróżniają się od reszty otoczenia. Choć okoliczni mieszkańcy o modernizację placu walczyli już od kilku lat, efekt estetyzacji nie spełnił ich oczekiwań. – Donice zaplanowano bez składu i ładu. Ani to ładne, ani  stabilne. Znów nasze pieniądze zostały wyrzucone na nietrafione pomysły pseudoartystów. Czy nie można było nawiązać kolorem do fasady NBP lub innych otaczających plac domów? – zastanawia się jedna z naszych czytelniczek.

Zarząd Dróg Miejskich, na zlecenie którego wykonano estetyzację, tłumaczy, że to tylko rozwiązanie tymczasowe, a zasadzenie drzew i innych roślin bezpośrednio na placu mogłoby utrudnić kolejne prace remontowe. Jakie prace planują przeprowadzić jeszcze na placu?

Najpierw parking, potem plac

-  Na razie przeprowadziliśmy tylko estetyzację placu. To tymczasowe rozwiązanie, docelowo wygląd placu się zmieni – podkreślał po zakończeniu rewitalizacji Jarosław Jóźwiak, dyrektor stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej.

Zgodnie z planami Ratusza pod placem znajdować się ma parking podziemny, który zostanie wybudowany w partnerstwie publiczno-prywatnym. - Docelowy wygląd placu Powstańców Warszawy będzie wynikiem konsultacji społecznych. Prace nie ruszą na pewno, zanim nie zostanie wyłoniona firma, która wybuduje w tym miejscu podziemny parking – podkreślał Jóźwiak.

jk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niegospodarnosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 16:16 ~niegospodarnosc

  A kiedy miasto przestanie wyrzucać w błoto pieniądze na płotki, które nie są w stanie powstrzymać samochodowych wandali przed niszczeniem zieleni? Ten kruchy złom wytrzymuje najwyżej 1 sezon. Najszybszą dewastację udało mi się zaobserwować po 2 tygodniach od instalacji!

 • Presto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2015 10:14 ~Presto

  warszawiak~warszawiak

  Rozumiem, że te donice wymyślił jakiś IDIOTA na potężnym kacu. Są OKROPNE!

  Może nie taki idiota, na jakiego wygląda. To pewnie kolejny koleś innego kolesia, który jest kolesiem kogoś z Ratusza i potrzebuje zarobić na drobne wydatki. Jak można zacny plac w sercu miasta szpecić takim tandetnym ohydztwem i to pod pozorem " Estatyzacji " ? A ciekaw jestem, jak się ma pozbawiony dachu gmach " Prudentialu ", od lat w permanentnym remoncie ? Czy już zbutwiał do reszty ?

 • Estetyzacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2015 10:06 ~Estetyzacja

  warszawiak~warszawiak

  Rozumiem, że te donice wymyślił jakiś IDIOTA na potężnym kacu. Są OKROPNE!

  A te bazarowe kolorki ! Ohyda !

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2015 07:11 ~mały sklepik

  Miasto sprzedaje nawet szpital dziecięcy... i po co? Żeby KUPIĆ DONICE!? A może na te tymczasowe donice zaciągnięto jakiś kolejny wielki kredyt? To co robi ekipa Waltzowej jest niezrozumiałe. Sprzedadzą wielki szpital a nie chcą sprzedać najemcom lokali użytkowych. Nawet małych sklepików i rzemieślniczych punktów usługowych typu krawiec i szewc. To zadłużone miasto już bardzo słabiutko zipie. Za to biurokracja rośnie w siłę. Właśnie dzieli się zdobyty w ostatnich wyborach łup. Tworzy nowe miejsca pracy dla wygranych. Kupuje się sojuszników. Płacimy my.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2015 22:41 ~warszawiak

  Rozumiem, że te donice wymyślił jakiś IDIOTA na potężnym kacu. Są OKROPNE!

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2015 19:10 ~jaro

  Estetyzacja~Estetyzacja

  Jak ten parking podziemny pod placem zostanie wybudowany, to mnie kaktus w donicy na dłoni wyrośnie.  Nie masz co wymagać od tych gamoi wybudowania nowego parkingu pod Pl. Powstańców. Oni nie potrafią otworzyć (!) już wybudowanego 10 lat temu parkigu pod ul Słowackiego. To nieudacznicy. Nie wdrażają do użytkowania bo wybudowany za L. Kaczyskiego. Boją się, że mu tam PR u Pana Boga zrobią!

 • Estetyzacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2015 18:04 ~Estetyzacja

  Jak ten parking podziemny pod placem zostanie wybudowany, to mnie kaktus w donicy na dłoni wyrośnie.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2015 17:09 ~Boom

  A zaparkować dalej nie ma gdzie. Skoro ja i inni podobni nie pojadą do centrum wydać pieniądze to jak długo lokale usługowe będą istniały? Już widzę jak wyludnia sie usługowo Marszałkowska. Nie ma klientów - nie ma sprzedaży - nie ma kasy - sa pustostany lub szmateksy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »