Informacje

05.03.2013 15:12 jest projekt specjalnej klauzuli

Ratusz chce walczyć z dyskryminacją w klubach

SERWISY:


Gotowy jest już projekt tzw. klauzuli antydyskryminacyjnej, która ma być umieszczana w umowach najmu lokali usługowych zawieranych przez miasto. Jej stosowanie ma być usankcjonowane w formie zarządzenia prezydenta Warszawy.

Informację taką przedstawiła we wtorek pełnomocniczka prezydent Warszawy ds. równego traktowania Karolina Malczyk-Rokicińska podczas spotkania podsumowującego działania miasta w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji.

Mogą wypowiadać umowy

Pytana o to, kiedy klauzula będzie wprowadzana w życie, Malczyk-Rokicińska powiedziała, że jest to prawdopodobnie kwestia dwóch, trzech miesięcy. Wcześniej stosowną uchwałę będzie musiała podjąć rada miasta.

"Najemca, personel najemcy, a także wszelkie podmioty i osoby świadczące niezależnie usługi lub sprzedające towary w lokalu najemcy nie mogą dopuszczać się działań lub zaniedbań noszących znamiona dyskryminacji pośredniej lub bezpośredniej, w szczególności ze względu na takie cechy jak: płeć, rasa, pochodzenie etniczne lub narodowość" - brzmi jeden z zapisów klauzuli.

W przypadku stwierdzenia rażącego lub uporczywego naruszenia tych postanowień, w szczególności potwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu lub powtarzającymi się skargami, miasto będzie mieć prawo do wypowiedzenia umowy najmu z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Testy dyskryminacyjne

Treść klauzuli antydyskryminacyjnej została wypracowana w zespole, w którego skład weszli przedstawiciele urzędu miasta, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców.

Wprowadzenie klauzuli do umów najmu miejskich lokali to pokłosie przeprowadzonych w marcu 2011 r. przez trzy organizacje pozarządowe tzw. testów dyskryminacyjnych. Podczas nich sprawdzano, czy w klubach nocnych występuje zjawisko negatywnej selekcji osób o odmiennym kolorze skóry lub pochodzeniu etnicznym.

W testach wzięły udział pary białych i czarnych mężczyzn - podobnej postury i tak samo schludnie ubranych. Badanie przeprowadzono w ośmiu warszawskich klubach - do dwóch żadna para testerów nie została wpuszczona, do trzech weszły zarówno pary białe, jak i czarne, natomiast w trzech przyjęto białych, a czarnych nie.

Efektem wyników testów jest m.in. publikacja "Inspirator równościowy" - poradnik z zakresu prawa i polityki antydyskryminacyjnej dla warszawskich przedsiębiorców. Znalazły się w nim m.in. informacje na temat tego, czym jest równe traktowanie i dyskryminacja. Przytoczone zostały też wybrane orzeczenia sądów w tym zakresie. W formie elektronicznej można znaleźć go na stronie internetowej miasta.

Ustawa obowiązuje od 2011 roku

Na zlecenie ratusza zorganizowane zostało też szkolenie antydyskryminacyjne dla przedsiębiorców. Wzięli w nim udział pracownicy hoteli i lokali gastronomicznych - w sumie 129 osób z 60 podmiotów. Wybrane lokale zostały też wyróżnione znakiem DISC-FREE - miejsce wolne od dyskryminacji.

Od 2011 r. obowiązuje ustawa, która zakazuje dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Wprowadziła ona do polskiego prawa przepisy dyrektyw Unii Europejskiej, których niepełne wdrożenie zarzucała Polsce Komisja Europejska. Precyzuje, w jakich sytuacjach nierówne traktowanie jest przestępstwem, a w jakich różnicowanie poszczególnych grup obywateli jest dopuszczalne. Ustawa nie dotyczy sfery życia rodzinnego i prywatnego.

PAP/ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 23:15 ~pff

  Kasztan jesteś

 • kobieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 22:40 ~kobieta

  mnie nie wpuszczają, bo mam 48 lat i jestem dość tęga. Przychodzę z własnym facetem, uwazam, ze to też dyskryminacja. W Hiszpanii czy innych krajach nikt nie zakazuje wejscia do klubu takim jak ja, bo wie, ze ludzie w tym wieku wlasnie mają pieniądze. Dla mnie to chamstwo i tyle.

 • anika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 21:14 ~anika

  platinium poleci pierwsze..

 • sos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 19:30 ~sos

  Wszystkim Wam niewykształconym, ograniczonym rasistom powinni Turcy napluć do kebaba a Tajwanczycy do wołowiny w pięciu smakach. Bo przecież jecie, prawda? Czy może, jako prawdziwi Polacy (albo rodowici Warszawiacy) chodzicie do barów mlecznych w swoich dresikach i białych skarpetkach?

 • spec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 18:36 ~spec

  karol~karol

  selekcja jest ok. nie chce wchodzic do klubu gdzie baluja cyganie albo murzyni zaczeopiajacy biale laski. niech sobie kolo rotundy poluja, tam ich miejsce.

  Zgadzam sie w 100% oglądanie takich sytuacji mnie obrzydza :p wiec jak w jakimś klubie nie bedzie selekcji to stracą klientów !! Tyle!!

 • KOLARGOL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 18:19 ~KOLARGOL

  Leopold~Leopold

  No to nareszcie na parkietach będą mogli wyginać smiało ciało i brylować osobnicy przyodziani w dresy,a królem parkietu będą mokasyny w białych skarpetkach.Do tej pory mocno dyskryminowani ze względu na swoje pochodzenie etniczne.


  WOLE ICH NIŻ OGLĄDAĆ WSZECHOBECNE NA PARKIETACH CZĘŚCI ROWEROWE....

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 17:58 ~oko

  Mechanizm działania jest tu podobny jak w przypadku tzw. ekologów. Tam wymusza się od inwestorów ekoharacz pod pozorem walki o środowisko (wiele przypadków tej patologii było już opisanych i udokumentowanych) a tu to samo robi się pod pozorem walki z dyskryminacją.
  Jeden z warszawskich klubów został posądzony o praktyki rasistowskie podczas kiedy pracował w nim czarnoskóry barman a każdego wieczoru bawiło się w nim wielu gości o innym niż biały kolorze skóry!!! (co zresztą widac na zdjęciach na stronie klubu)
  O co więc chodzi? CHODZI O KASĘ.
  A cała reszta to ściema dla naiwnych.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 17:05 ~Edek

  Ja w ogóle nie rozumiem co ludzi tak ciągnie do "klubów" z selekcją ? To podnosi ego czy co ? Mi to najbardzije kojarzy się z targiem zwierzęcym i kupującym przebierającym w towarze.

 • Jaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 17:01 ~Jaaa

  jankes~jankes

  cyganom rumunom i turkoM stanowcze NIEEEEE


  Kolego stuknij się w głowę - co ma prawdziwy Rumun wspólnego z Cyganem???

 • Leopold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2013 16:11 ~Leopold

  No to nareszcie na parkietach będą mogli wyginać smiało ciało i brylować osobnicy przyodziani w dresy,a królem parkietu będą mokasyny w białych skarpetkach.Do tej pory mocno dyskryminowani ze względu na swoje pochodzenie etniczne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »