Informacje

03.09.2018 17:17 kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego

Ratusz chce, by komisji Jakiego przyjrzał się europejski trybunał

SERWISY:

Warszawski ratusz złożył kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego na działania komisji weryfikacyjnej. Poprosił też sąd o zadanie pytań Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy postępowania ogólne komisji są zgodne z prawem. Patryk Jaki mówi o "skandalu" i "współpracy miasta z mafią reprywatyzacyjną".

"PILNE! PO chce zablokować pracę komisji weryfikacyjnej poprzez wniosek do TSUE! [Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - red.]" - napisał na Twitterze szef komisji Patryk Jaki, zapowiadając briefing prasowy w tej sprawie.

- Wydarzyła się rzecz skandaliczna. Dotarła do nas skarga kasacyjna złożona przez ratusz Platformy Obywatelskiej Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rafała Trzaskowskiego - oznajmił w pierwszych słowach już na konferencji Jaki (Trzaskowski to kandydat na prezydenta Warszawy i nie pracuje w stołecznym ratuszu, ale Patryk Jaki często posługuje się tym sformułowaniem - red.).

Ratusz odwołuje się do sądu

Jak tłumaczył dalej szef komisji weryfikacyjnej, kasacja dotyczy postępowań ogólnych przeprowadzanych przez komisję, czyli takich, które nie dotyczą żadnego konkretnego adresu, ale - bardziej ogólnie - praktyk związanych z reprywatyzacją w urzędzie miasta. - Ratusz zaskarżył sposób, w jaki przeprowadzamy to postępowanie i sprawę tę przegrał przed WSA - powiedział Jaki. Chodzi o orzeczenie z lipca, które opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Podczas jednego z posiedzeń ogólnych pełnomocnicy ratusza zaapelowali do członków komisji, aby umożliwili im wgląd do akt sprawy i sporządzenie kopii. Komisja wniosek ten odrzuciła przekonując, że miasto nie jest stroną, a co za tym idzie - wglądu do akt mieć nie powinien.

W odpowiedzi ratusz zaskarżył decyzję komisji do sądu. Ten jednak skargę odrzucił.

- W związku z tym ratusz skierował skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego wnosząc, żeby ten sąd skierował pytania do TSUE wraz z zabezpieczeniem w postaci zablokowania prac komisji - powiedział Jaki. Skrytykował władze Warszawy i zarzucił, że "broni mafii reprywatyzacyjnej". - Do tej pory udawali, że zależy im na kamienicach i lokatorach, ale dziś pokazali, że chcą zablokować działanie naszej instytucji - kontynuował szef komisji.

Jego zastępca Sebastian Kaleta powiedział, że postępowanie ogólne przed komisją jest po to, by można było zgromadzić materiał dowodowy, który potem jest "wykorzystany w innych postępowaniach komisji, czy też innych organów państwa". Wyjaśniał, że na takie posiedzenia zapraszane są osoby, które "mają szeroką wiedzę o warszawskiej reprywatyzacji", która może być cenna dla rozstrzygania różnych adresów. - Nie chcemy wzywać tych osób na każdą komisję osobno - mówił.

Odpowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz

Do konferencji odniosła się w mediach społecznościowych sama Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Pan Jaki zrobił sobie ustawę o komisji, w której w postępowaniach ogólnych nie ma udziału stron, miasto nie ma wglądu do akt, nie ma też ścieżki odwoławczej” - napisała.

Potwierdziła, że miasto "złożyło w sądzie administracyjnym skargę kasacyjną, w której prosimy sąd o rozważenie zadania pytań TSUE, czy takie postępowania mogą być prowadzone zgodnie z polskim i unijnym prawem".

"O tym, czy pytania będą zadane zdecyduje niezależny sąd administracyjny" - podkreśliła prezydent Warszawy.

Pytania, które ratusz chce, by sąd skierował do TSUE dotyczą między innymi kwestii, czy naruszona została zasada państwa prawnego, jeśli polski ustawodawca wprowadza do systemu prawnego postępowanie ogólne komisji toczące się bez udziału stron.

Inne z proponowanych pytań dotyczy tego, czy naruszeniem zasad państwa prawnego są uchwały kończące postępowania ogólne komisji weryfikacyjnej, które nie są aktami administracyjnymi i od których "nie służy środek odwoławczy" oraz nie podlegają one kontroli sądowo-administracyjnej.

Czym są pytania prejudycjalne?

O pytaniach prejudycjalnych było głośno kilka dni temu, gdy Sąd Najwyższy zdecydował się je skierować w związku ze zmianami w sądownictwie. Są one zadawane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wtedy, gdy powstają wątpliwości co do wykładni lub ważności prawa.

W odpowiedzi na takie pytania Trybunał wydaje orzeczenia wstępne, w których zawiera swoje stanowisko - interpretuje prawo lub rozstrzyga o jego ważności. Orzeczenia te są wiążące dla sądów krajowych, ale jeśli te nie zgadzają się z treścią orzeczenia, mogą skierować do Trybunału ponowne pytania w kwestii, jaka już została w takim orzeczeniu rozstrzygnięta.

Członkowie komisji, pytani na konferencji o ewentualne konsekwencje i tryb pracy poinformowali, że na razie nic się nie zmienia. Posiedzenia mają odbywać się z zaplanowanym harmonogramem - najbliższe we wtorek.

Przewodniczący Patryk Jaki przyznał jedynie, że krok ratusza wpływa na prace komisji w ten sposób, iż "będzie musiała opracować odpowiedzi na ten wniosek".

kw/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Oswojony Konik Morski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 14:39 ~Oswojony…


  warszawianka~warszawianka

  ciekawi mnie czy w swojej ojczyznie, czyli wg encyklopedii Hanna Gronkiewicz-Waltz (Haka Grundbaum mogła tak działac i wynosic sprawy wewnetrzne miasta a nie tylko kraju na zewnątrz. co zabraniaja jej przepisy UE. Natychmiast zostałaby deportowana poza Izrael, jako zdrajczyni.
  dzikakaczka~dzikakaczka

  Nie pisz o sobie "warszawianka", bo reszcie warszawiaków to chluby nie przynosi.

  Przynosi.
  A Ciebie nikt o zdanie nie pytał. Zdanie preriowego pieska HGW nikogo nie interesuje. I za to Ty się przedstawiłeś odpowiednio żeby nie było złudzeń z kim się identyfikujesz. Dzika reprywatyzacja, dzika kaczka. Dzikus z pseudoopozycji zawsze swego będzie bronił. Do siebie na wieś gęsi i świnie pasać, a nie w internetach wypisywać.

 • Prezes Orlenu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 10:35 ~Prezes Orlenu

  Ojj HGW łapie się brzytwy :D

 • J48

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 04:27 ~J48

  Mafia się broni.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 01:34 ~Andrzej

  PiS nagminnie łamie trójpodział władzy. Sejm i jego komisje są od stanowienia prawa a nie od prowadzenia śledztw i wydawania wyroków.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 23:25 ~gość

  Wyborca~Wyborca

  Przynajmniej jasno się zdeklarowała, że jest po stronie mafii reprywatyzacyjnej. No i Rafał też będzie musiał kolejny raz potwierdzić, że ją popiera.

  PO nie jest jak krzyczy Pan Jaki Gronkiewicz i Jego rywala Trzaskowskiego jak PiS nie jest Pana Jakiego. Wszyscy są członkami poszczególnych ugrupowań, ale nie są one ich własnością. A Pan Jaki zapomniał jak z list PiS nie mógł dostać mandatu posła, to wstąpił na chwilę do PO z ich list dostał mandat i potem szybciutko przeskoczył z powrotem do PiS-u. Jak to o nim świadczy. Zrobi wszystko, sprzeda się wszędzie żeby tylko osiągnąć swój cel. I nikt nikogo nie będzie musiał popierać bo to nie PiS, że jak Prezes powie skakać to wszyscy skaczą.

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 22:14 ~Ewa

  To przyniesie odwrotny efekt, pomoże Jakiemu w wyborach ! Fatalny ruch.

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 21:01 ~Wyborca

  Przynajmniej jasno się zdeklarowała, że jest po stronie mafii reprywatyzacyjnej. No i Rafał też będzie musiał kolejny raz potwierdzić, że ją popiera.

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 20:34 ~zenada

  urzednicy traca kase bo nie ma zwrotów? a moze musza oddac juz zarobione "prowizje"? ... ratusz bedzie bronił przekretów ? czy moze grunt sie pali pod nogami?

 • wat73

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 19:53 ~wat73

  Jaki kieruje pis-owską mafią bez podstawy prawnej ale pis-owi to narazie uchodzi na sucho

 • dzikakaczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 19:27 ~dzikakaczka

  warszawianka~warszawianka

  ciekawi mnie czy w swojej ojczyznie, czyli wg encyklopedii Hanna Gronkiewicz-Waltz (Haka Grundbaum mogła tak działac i wynosic sprawy wewnetrzne miasta a nie tylko kraju na zewnątrz. co zabraniaja jej przepisy UE. Natychmiast zostałaby deportowana poza Izrael, jako zdrajczyni.

  Nie pisz o sobie "warszawianka", bo reszcie warszawiaków to chluby nie przynosi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »