Informacje

06.03.2013 19:08 "Propozycje stawek za śmieci to efekt dokładnych analiz"

Ratusz broni nowych stawek
za śmieci. Zdecydują radni

SERWISY:

Warszawscy radni o wielkości stawek za odbiór odpadów komunalnych zdecydują na czwartkowym posiedzeniu. Stołeczny ratusz w projektach uchwał zaproponował, by opłata za śmieci była naliczana od gospodarstwa domowego. Warszawiacy mieliby zapłacić od 19,5 do 89 zł miesięcznie za posegregowane odpady. Za nieposegregowane, prawie o połowę więcej.

- Zaproponowane przez ratusz stawki za śmieci ustalono na podstawie dokładnych analiz, uwzględniających liczbę mieszkańców, koszt odbioru i zagospodarowania oraz ilości wytwarzanych śmieci - ocenia zastępca rzecznika prasowego ratusza Agnieszka Kłąb.

Jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba, miałaby ona zapłacić za śmieci 19,5 zł miesięcznie dla dwóch osób opłata wyniosłaby 37 zł, trzech - 48 zł, a w cztero- i więcej osobowych gospodarstwach - 56 zł. Właściciele domów jednorodzinnych mieliby zapłacić miesięcznie 89 zł, niezależnie od liczby zamieszkujących osób.

Spółdzielnie mają zastrzeżenia

Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Grunt to Warszawa Barbara Różewska powiedziała we wtorek, że zaproponowane przez władze Warszawy opłaty za odbiór odpadów komunalnych są za wysokie. Jej zdaniem nie zachęcą one mieszkańców stolicy do segregacji śmieci.

- Wiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych uważa ponadto, że składanie przez nie deklaracji w imieniu mieszkańców, którzy muszą podać, ile osób mieszka w lokalu, jest kontrowersyjne. Na podstawie tych deklaracji wyliczana będzie opłata za śmieci. Przerzucenie odpowiedzialności podatkowej na podmioty, które nie mają narzędzi do uzyskania prawidłowych danych od mieszkańców, stanowi zagrożenie płynności finansowej wspólnot i spółdzielni - podkreśliła Różewska.

40 proc. więcej, jeśli nie segregujesz

Kłąb w przesłanym w środę oświadczeniu zaznaczyła, że Ratusz przewiduje wzrost ilości odpadów, jaka będzie odbierana od mieszkańców. To pierwszy element wpływający na potencjalny wzrost cen. Drugim takim elementem jest obowiązek zagospodarowania odebranych śmieci, przy czym najpopularniejsza dotąd forma - składowanie odpadów - powinna być ostatecznością - podkreśliła.

Obecnie za wywóz śmieci właściciele lokali w stolicy płacą średnio 15 zł.

- Stawki w przedziale 19,50 zł - 56 zł dotyczą selektywnej zbiórki odpadów. Osoby, które nie będą tego robić, zapłacą o 40 proc. więcej - zaznaczyła Kłąb.

Rzeczniczka odniosła się też do kwestii składania deklaracji przez spółdzielnie. Według stołecznego ratusza zarządcy budynków wielorodzinnych, czyli spółdzielnie lub wspólnoty, w przeważającej mierze prowadzą już statystyki dotyczące liczebności swoich mieszkańców. Często wyliczają na tej podstawie należności za różnego rodzaju dostarczane usługi. - Pozwala nam to wnioskować, że zarządcy, sami korzystający z takich danych, nie działaliby na szkodę spółdzielni czy wspólnoty oraz mieszkańców, opierając swoje wyliczenia na nieprawidłowych danych - oceniła.

PAP//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • yorickus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2013 23:44 ~yorickus

  Witam,

  (może ktoś już o tym pisał, ale...) ja zastanawiam się nad taką rzeczą...
  Dlaczego to mieszkańcy mają płacić??? Przecież to "miasto" powinno zapłącić mieszkańcom za wykonaną pracę, którą będzie segregowanie śmieci...
  Posegregowane śmieci to ułatwienie dla odpowiednich służb.

 • bass

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2013 21:59 ~bass

  Mam Pytanie!Czym się różni stary mały drewniany domek, od Wilii(jedni i drudzy mają płacić tę samą stawkę -89 PLN.?
  To jest rozbój w biały dzień . . .
  Ile musimy produkować śmieci,żeby płacić miesiąc w miesiąc tak wysoką stawkę?

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 09:23 ~lolo

  Od kiedy to ustala się ceny przed przetargiem??? Gdzie prokuratura???

 • kuba z trójmiasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2013 19:11 ~kuba z trójmiasta

  Nie tylko wy w Warszawie macie ten problem jest to problem złodziejstwa śmieciowwego w całym kraju.W trójmieście znaleźli się także cwaniacy-złodzieje i udowadniają społeczeństwu,że metry produkują śmieci.Bardzo łatwo jest obliczyć gminie ile jest metrów kW.i obliczyć swój zysk na swoje premie i nagrody,a głupi naród niech płaci.Kiedyś w słowniku była nazwa ZŁODZIEJSTWO i nadal istnieje.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2013 12:41 ~jam

  Zwróćcie uwagę na to, że są to ceny śmieci sortowanych. Do tej pory sortowanie nie było premiowane, a więc śmieci różnego rodzaju lądowały w naszych śmietnikach. Wynika z tego, że rodzina (2+2) w bloku, która nie sortuje śmieci (czyli postępuje jak do tej pory) będzie płaciła około 80 zł miesięcznie, a właściciele domków niemal 150. Czyli ceny wzrosną nie o 100 czy 400 procent, a o 1000%, co niewątpliwie jest totalnym nieporozumieniem.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2013 08:39 ~wawa

  STOP złodziejskich cen za śmiecie w Warszawie na portalu

 • mes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2013 21:36 ~mes

  dundee~dundee

  Płacę obecnie za dom 44 PLN miesięcznie. Ja jestem zadowolony i odbiorca śmieci również. Pytam się. KTO CHCE MI UKRAŚĆ 45 zł W MAJESTACIE PRAWA??????????????


  Ustawę przeprowadził rząd PO.
  Uchwałę w Warszawie popiera PO.

  Oczywiście że kradnie PiS i Kaczyński;)
  I jątrzy...

 • PJL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2013 08:47 ~PJL

  Pewnie dużo członków z PO jest po administracji i marketingu teraz potrzebna jest praca dla nich to w śmieciach będą robić. Dla ratusza to nie problem takie opłaty, podniosą sobie pensje o 10% jak co roku i będzie na śmieci. Do tego premie i będzie na podatek gruntowy, a ty obywatelu radź sobie sam i głosuj na nas na jedyną słuszną partię, na PO!

 • Rober

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2013 21:13 ~Rober

  Właściciele domów, trzeba było podpisywać uczciwe umowy i nie wyrzucać śmieci do lasu ani podrzucać ich do śmietników należących do wspólnot i spółdzielni. Teraz nie narzekajcie! Szkoda mi tylko tych uczciwych właścicieli domów jednorodzinnych.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2013 19:54 ~warszawiak

  Już całkiem zgłupieli!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »