Informacje

12.03.2016 15:32 Były utrudnienia w Śródmieściu

Ratusz: 50 tys. uczestników marszu.
Policja podaje inne dane

SERWISY:

Marsz "W obronie ładu konstytucyjnego" przeszedł sprzed siedziby Trybunału Konstytucyjnego do Pałacu Prezydenckiego. Według wiceprezydenta stolicy, wzięło w nim udział 50 tys. osób. Z kolei policja podaje informacje o 15 tys. uczestników.

Po godz. 13 na Twitterze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy informował, że w marszu bierze udział 27 tysięcy uczestników. Po godz. 14 liczba ta jego zdaniem zwiększyła do 50 tysięcy.

 

 

Policja po godzinie 15 podała nieco inne dane. - Z naszego raportu końcowego wynika, że w marszu wzięło udział 15 tys. osób - informował rzecznik policji Mateusz Mrozek. - Marsz odbył się spokojnie, nie mieliśmy żadnych niepokojących zgłoszeń - dodał.

To nie pierwszy raz, kiedy dane podawane przez władze stolicy i policję znacznie się różnią. Podczas ostatniej demonstracji, organizowanej przez KOD w obronie Lecha Wałęsy dysproporcja była jeszcze większa. Ratusz mówił o 80 tys., a policja - podobnie, tak jak w sobotę - o 15 tys. uczestników.

Przemówienia polityków

Marsz  "W obronie ładu konstytucyjnego" ruszył o godz. 13. Sama demonstracja rozpoczęła się godzinę wcześniej przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas z trybuny do zgromadzonych przemawiali politycy i lider KOD. - Przyszliśmy tu, by okazać szacunek polskiej konstytucji. Konstytucja, konstytucja! - rozpoczęła przemowę Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

"Dobra zmiana, to kaszana, dobra zmiana, to kaszana" skandował tłum manifestantów zebrany przed siedzibą TK.

Z apelem do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zwróciła się Barbara Nowacka: - Nie łam kręgosłupów premier Beacie Szydło i prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Nie zmuszaj ich, by byli zagrożeni Trybunałem Stanu. Bo pan, panie Kaczyński, odpowiedzialności nie ponosi, to największe świństwo, jakie można zrobić lojalnym sobie ludziom - zaapelowała.

Po przemówieniach protestujący przeszli przed Pałac Prezydencki trasą: Al. Ujazdowskie - pl. Trzech Krzyży - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście.

>>Czytaj relację na TVN24<<

- Zebrali się również przeciwnicy KOD. Są otoczeni kordonem policji - zaznaczał Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

 

Protest Razem od środy

Z kolei partia Razem od środy protestuje przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. W sobotę, po zapadnięciu zmroku, planują happening. Po raz kolejny na murach budynku zostanie wyświetlony wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

- O godz. 18.30 mamy w planach czytanie konstytucji ze zrozumieniem. Będziemy czytać poszczególne artykuły, nie tylko te dotyczące Trybunału Konstytucyj­nego, ale także zabezpieczeń socjalnych czy praw pracowniczych - zapowiadał w piątek Mateusz Olechowski z partii Razem.

Jak dodał, partia chce bronić wielu zapisów konstytucji, nie tylko tych dotyczących ustroju.

Co z wyrokiem?

Protesty dotyczą sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, który w środę wydał wyrok w sprawie grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.

Sędziowie uznali jej kluczowe przepisy za niezgodne z konstytucją, a całość ustawy za niezgodną z tzw. zasadą poprawnej legislacji.

Jednocześnie rząd - w tym sama premier Beata Szydło - zapowiedział, że nie dojdzie do publikacji wyroku, ponieważ zapadł on wbrew przepisom badanej nowelizacji. Stąd m.in. rzecznik rządu nazwał środowe orzeczenie TK "komunikatem Trybunału", a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro posiedzenie TK określa "spotkaniem sędziów".

kw/ło/r/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • BABCIA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 21:59 ~BABCIA

  Strach się bać tego co się teraz wyprawia

 • Bolec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 16:30 ~Bolec

  klops~klops

  Ludzie rozejsc sie ! nie siejcie Paniki i nie jatrzcie tam gdzie nie potrzeba !! Zamiast robic drugi majdan idzie lepiej do pracy ! Kto ma czas na takie manifestacje ?

  To było w sobotękolego

 • taki_tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 16:12 taki_tam

  Ja tam ich naliczyłem z 500 tyś. to dopiero jest demonstracja :D

 • klops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 12:42 ~klops

  Ludzie rozejsc sie ! nie siejcie Paniki i nie jatrzcie tam gdzie nie potrzeba !! Zamiast robic drugi majdan idzie lepiej do pracy ! Kto ma czas na takie manifestacje ?

 • Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 12:39 ~Roman  beata3167beata3167

  Uważam, że nie ma znaczenia czy to było 50 tys czy 15 tys ludzi. Ważne, że byli i dali wyraz swoim poglądom. A kaczka nas powoli zniszczy jeśli nie będziemy pokazywać jego prawdziwych intencji. Niech wstydzą się ci co głosowali na dudę i pis.
  mama~mama


  a lekcje już odrobiłaś?
  beata3167~beata3167

  Mój tatus urzędnik warszafski powiedział mi ze nie mószem sie uczyc bo i tak mnie wkrenci na cieply stołek do urzędu.Po war€nkiem że wykurzymy PIS!!

  OOOO !!! Bojówki PiS jak widzę w akcji... Kto nie z wami to gorszy sort, łachudra etc. naprawdę was wyprało z rozumu :D

 • koryto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 12:03 ~koryto

  KTO CIĘ OPŁACA?!

  Kodek Smrodek~Kodek Smrodek

  Max 15-20 tys. ryjków oderwanych od koryta.

 • przemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 12:02 ~przemo

  A ja myślałam że wszystko idzie w kierunku zwiększenia liczby godzin religii w szkole. już teraz jest jej więcej niż chemii, fizyki, tyle co WFu. ale ale! idzie dobra zmiana! niedługo będzie tylko religia i historia kraju według Pis!

  jeee!

  lick~lick

  Zaraz KODziarze poproszą Niemców o interwencję w Polsce - oczywiście dla dobra demokracji.Historia Polski zna mnóstwo takich przypadków. Dlatego KODziarze ograniczyli liczbę lekcji historii w szkołach :) Żeby nieKODziarze nie skojarzyli sobie za szybko ...

 • fuj dla pisu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 12:00 ~fuj dla pisu

  zastanawiam się jak można tak dużej liczbie ludzi wyprać mózg... może rzeczywiście w kościele? a może dodają coś do jedzenia? powtarzacie w kółko to co mówią politycy PiS. KTO WAS OPŁACA? dlaczego obrażacie innych ludzi? SKĄD TA MOWA NIENAWIŚCI U PISOWCÓW ?!?!


  Kodek Smrodek~Kodek Smrodek

  Max 15-20 tys. ryjków oderwanych od koryta.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 10:55 ~stonka


  Bl0toBl0to

  PIS to nie jest Polska, Polska to cały Naród. PIS nie może walczyć równocześnie z Putinem, z Unią , z USA, z 63% Narodu (o ile już nie więcej, bo wiele osób czuje się już dziś oszukanych). Tak się nie buduje jedności narodowej, a ją rujnuje. Stanowcze NIE dla noekomuny!
  polak~polak

  Pokrzycz sobie pokrzycz tylko tyle Ci zostało. Przez 8 ostatnich lat napychałes pazernie swe urzednicze kieszenie kosztem prostych ludzi. Czas tego bezprawnego rozpasania minął i nie wróci wiecej.

  Jak się kończą argumenty to adwersarzowi zarzuca się krzyk. Ewentualnie można powiedzieć że PRAwdziwy Polak nie krytykuje PiSu... przypomina mi się komuna i wiodąca rola "partii" i Sekretarza na jej czele.

 • beata3167

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 09:46 ~beata3167


  beata3167beata3167

  Uważam, że nie ma znaczenia czy to było 50 tys czy 15 tys ludzi. Ważne, że byli i dali wyraz swoim poglądom. A kaczka nas powoli zniszczy jeśli nie będziemy pokazywać jego prawdziwych intencji. Niech wstydzą się ci co głosowali na dudę i pis.
  mama~mama


  a lekcje już odrobiłaś?

  Mój tatus urzędnik warszafski powiedział mi ze nie mószem sie uczyc bo i tak mnie wkrenci na cieply stołek do urzędu.Po war€nkiem że wykurzymy PIS!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »