Informacje

08.08.2018 18:14 "Nie mówiła wiele o swej odważnej działalności"

Ratowała żydowskie dzieci,
będzie patronką nowego muzeum

SERWISY:


Odsłonięciem tablicy na Powązkach i poświęceniem kamienia węgielnego pod budowę muzeum upamiętniono Matyldę Getter w 50. rocznicę jej śmierci. W czasie okupacji siostra ze zgromadzenia franciszkanek angażowała się w ratowanie dzieci z warszawskiego getta.

Uroczystości poświęcone matce Matyldzie Getter odbyły się w środę przy domu sióstr przy Hożej. Getter była przełożoną prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Dzięki niej  podczas okupacji niemieckiej uratowanych zostało kilkuset Żydów.

"Pomagała formować serca"

Ksiądz doktor Robert Ogrodnik poświęcił kamień węgielny pod budowę Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich im. m. Matyldy Getter. O powstaniu instytucji przy domu prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi poinformowało pod koniec lipca biuro prasowe Archidiecezji Warszawskiej.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski odczytał list, w którym Andrzej Duda przypomniał, że matka Matylda Getter w 1925 r. odznaczona została za swoje zasługi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a otwierając placówki wychowawcze i oświatowe - jak zaznaczył - "pomagała formować serca i umysły kolejnych pokoleń w oparciu o wartości i tradycje, które od wieków zakorzeniają nas w historycznej tożsamości i pozwalają naszej wspólnocie przetrwać nawet najcięższe próby".

W muzeum ma znaleźć się wystawa stała poświęcona historii ratowania dzieci żydowskich przez żeńskie zgromadzenia zakonne i księży, a także sala konferencyjna i biblioteka. Placówka będzie ogólnodostępna. Zgromadzenie podjęło już pierwsze formalne kroki związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich. Gotowy jest już wstępny projekt, ale dalsze formalności i budowa – jak przewidują siostry – potrwają 2-3 lata.

"Musimy głośno opowiedzieć tę historię"

Wcześniej na Starych Powązkach odsłonięto i poświęcono tablicę nagrobną Matyldy Getter. Prezes IPN Jarosław Szarek zwrócił wówczas uwagę na "krzywdzące i często nieprawdziwe" informacje dotyczące wkładu Polaków "w to, jak wyglądała II wojna światowa".

Zaznaczył jednocześnie, że nie ma konieczności "pisania historii na nowo". - Musimy głośno opowiedzieć tę historię i pokazać ludzi, którzy w czasach II wojny światowej pomagali ludności żydowskiej. Matka Matylda Getter powinna być symbolem tej pomocy, obok Ireny Sendlerowej, rodziny Ulmów. To jest początek naszej drogi, żeby to nazwisko i jej wielkie dzieło było znane nie tylko w Polsce, ale także za granicą - mówił prezes instytutu.

"Odważna, gigantyczna działalność"

Przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, matka Janina Kierstan mówiła, że siostrę Matyldę Getter "oprócz odwagi cechowała niezwykła skromność". - Nie mówiła wiele o swej odważnej, gigantycznej działalności podejmowanej na wielu odcinkach życia okupacyjnego - oceniła.

Przy tablicy, na której znalazł się napis: "Zasłużona na polu wychowania młodzieży polskiej w Odessie, Petersburgu, Warszawie" złożono wieńce.

Matka Matylda Getter przed wojną założyła ponad 20 placówek opiekuńczych i edukacyjnych, za co wielokrotnie była honorowana wysokimi odznaczeniami państwowymi. W czasie wojny w domu prowincjalnym na Hożej zakonnice prowadziły punkt sanitarny i kuchnię dla najbiedniejszych, a w czasie Powstania Warszawskiego – szpital. Tam też trafiały dzieci wyprowadzone z getta, którym Matylda Getter organizowała schronienie w prowadzonych przez zgromadzenie sierocińcach i domach dziecka.

W 1985 r. została pośmiertnie odznaczona medalem i tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Główne zdjęcie: Radek Pietruszka/PAP

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AnnaS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 22:50 ~AnnaS

  Dlaczego nikt nie wpadnie na pomysł, żeby budować takie muzeum w formie kolejnego, niewielkiego domu dziecka, albo złobka, czy przedszkola , z izbą pamięci siostry w środku, oczywiście?!

 • xylitol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 14:13 ~xylitol

  Czyli, że gdyby ratowała np. polskie dzieci to już nie warto by było o niej pisać?

 • Haman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 11:09 ~Haman

  To pisarz Jan Dobraczyński, mając od dawna kontakty z zakonnicami, odsyłał do nich żydowskie dzieci. W ten sposób ratowano zarówno dzieci, które udało się wydobyć z getta, jak i te, które same przekradły się na „aryjską stronę”. Zbyt słabo w naszej świadomości funkcjonuje fakt, że pomysłodawczynią zorganizowanej akcji pomocy Żydom była wielka pisarka katolicka Zofia Kossak, inicjatorka powstania Społecznego Komitetu Pomocy Ludności Żydowskiej, później przekształconego w Radę Pomocy Żydom, z którą tak ofiarnie współpracowała Irena Sendlerowa. O Sendlerowej świat w końcu się dowiedział, uhonorowana została także pośmiertnie Orderem Orła Białego. Zasługi Zofii Kossak nie znalazły do dzisiaj właściwego uhonorowania zarówno ze strony władz polskich, jak i społeczności międzynarodowej. Być może gdyby nie jej żarliwy katolicyzm, z tym uznaniem byłoby łatwiej.
  Ewa Kurek pisze także o niezwykle delikatnej kwestii, jaką było chrzczenie dzieci ukrywających się w klasztorach. Kwestia ta wzbudzała wielkie emocje po stronie żydowskiej, o czym świadczy m.in. świadectwo Jadwigi Piotrowskiej, która uczestniczyła w uratowaniu co najmniej 50 żydowskich dzieci. Gdy po wojnie wraz Janem Dobraczyńskim przedstawiła listę uratowanych dzieci gminie żydowskiej w Warszawie, nie tylko nie usłyszała podziękowań, ale zdanie, które zapamiętała do końca życia: „Powiedziano nam, że jesteśmy gorsi od Niemców. Niemcy – brali tylko ciało, my ukradliśmy duszę, skazując dzieci na potępienie. Nasze argumenty, że walczyliśmy o życie – skwitowano wprost: już lepiej, by te dzieci nie żyły, niżby miało się stać, co się stało”. Sądzę, że jest najwyższy czas, aby w centrum Warszawy stanął pomnik zakonnicy przytulającej żydowskie dziecko, skoro tak pieczołowicie ostatnio dokumentujemy każdy ślad podłości, jakiej dopuścili się nasi współrodacy na swych żydowskich sąsiadach.

 • ssu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 11:04 ~ssu

  s

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2018 10:57 ~qperNIK

  Dobrze, że nie dożyła naszych czasów. Widząc dzisiejszą niewdzięczność żydów z pewnością żałowałaby, że narażając życie im pomagała.

 • sam swój

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 18:50 ~sam swój

  Tego nam właśnie było trzeba. Bo mamy już wszystko. Nowe muzeum, ku czci i imienia, jest nam tu potrzebne jak woda na Saharze. Aleluja i do przodu.

 • Kammm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 18:34 ~Kammm

  Komu te muzea mają służyć? Kasa w błoto.
  Pomogliby lepiej biednym dzieciom..

 • eX2theZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2018 18:25 ~eX2theZ

  nie sądzę by sama Matylda Getter była zainteresowana skomercjalizowaniem jej zasług, a tym będzie płatne muzeum jej imienia. Dla mnie to obraza i potwarz, bo ci ludzie nie ratowali innych po to by im później muzea stawiano. Sądzę, że kościół zwietrzył kolejny pomysł na dotację i zarabianie kasy. Prawda jest taka, że to powinno być "Muzeum dzieci żydowskich" i przy okazji ukazania ich Exodusu i cierpienia powinno się mówić o ich wybawcach. Ale stawianie pomników za człowieczeństwo jest przykładem skundlenia narodu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »