Informacje

11.01.2018 16:10 SAMOLOT MIAŁ PROBLEMY Z PODWOZIEM

Raport z awarii bombardiera "szybciej niż po lądowaniu kapitana Wrony"

SERWISY:


- Wstępny raport po wypadku bombardiera przedstawimy w ciągu 30 dni - zapowiedział przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Andrzej Lewandowski. Zapewniał, że ostateczny raport powstanie szybciej niż ten sporządzony po słynnym lądowaniu kapitana Wrony.

Na konferencji zorganizowanej w czwartek przewodniczący komisji wymienił działania komisji, która pojawiła się na lotnisku Chopina po awaryjnym lądowaniu bombardiera Q400.

- Na miejscu był mój zastępca, który koordynował całą akcję. Ja pojechałem po informacji uzyskanej od zastępcy. Działamy na zasadzie pogotowia ratunkowego: dostajemy zgłoszenie i jedziemy. W tym przypadku podjęliśmy standardowe działania. Wykonaliśmy rutynowe czynności, zabezpieczyliśmy dowody - poinformował Andrzej Lewandowski.

30 dni na wstępny raport

Jak dodał, komisja w ciągu 30 dni przedstawi wstępny raport z wypadku. Przygotowanie jego ostatecznej wersji potrwa znacznie dłużej, Lewandowski nie był w stanie podać konkretnej daty.

- Trochę to potrwa, ale na pewno nie tak długo, jak po wypadku kapitana Wrony, który badany był sześć lat. Należy też pamiętać, że po przygotowaniu raportu trzeba go będzie jeszcze przetłumaczyć. Taki proces koordynacji trwa około 3-4 miesięcy - argumentował przewodniczący.

Lewandowski pytany o konkretne działania komisji wskazał, że "zespół będzie wykonywał dalsze czynności, które ustalą przyczyny zdarzenia i zapobiegające podobnym w przyszłości". - Będziemy analizowali informacje zapisane w rejestratorach, dokumentację lotniczą i techniczną, podobne przypadki - zapowiedział.

Przewodniczący nie odniósł się do wcześniejszych usterek samolotu PLL LOT. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, bombardier już wcześniej miał kłopoty techniczne z podwoziem.

Lewandowski zapowiedział, że komisja sprawdzi jego historię. - Przeanalizujemy wszystkie przypadki tego samolotu, które mamy w naszej bazie danych. To jest jeden z elementów badania komisji - wyjaśnił.

Awaria podwozia

Przypomnijmy, że Bombardier Q400 lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina w środę wieczorem. Samolot miał problemy z podwoziem. Podczas lądowania maszyny goleń przednia z kołem, wysunęła się, ale nie zablokowała schowają z powrotem do wnętrza kadłubu. Samolot tarł przednią częścią o pas, tak się zatrzymał.

Na pokładzie leciało 59 pasażerów, żaden z nich nie został ranny. Lotnisko Chopina było nieczynne przez 4 godziny.

md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kcid live

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 06:53 ~kcid live

  bama~bama

  Mimo informacji, że raport na temat lądowania kapitana Wrony już jest, to na stronach Państwowej Komisji nadal go nie ma. Czy jest tajny? Apeluje do dziennikarzy, żeby nie podawali bezkrytycznie wiadomości za ministerstwem.

  Ale obecnie można jedynie przekazywać informacje otrzymane z "ministerstwa propagandy". Takie czasy...

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 19:18 ~Andrzej

  Oczywiście, że powstanie szybciej jak ktoś nie ma wiedzy to wszystko wydaje mu się proste i łatwe. Przecież nie mamy już żadnej komisji badania wypadków lotniczych obecna to jak to pisowcy mówią grupa kolesi.

 • bama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 17:38 ~bama

  Mimo informacji, że raport na temat lądowania kapitana Wrony już jest, to na stronach Państwowej Komisji nadal go nie ma. Czy jest tajny? Apeluje do dziennikarzy, żeby nie podawali bezkrytycznie wiadomości za ministerstwem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »