Informacje

20.02.2014 16:44 Mają trafić do szpitala MSW

Ranni z Ukrainy w szpitalu MSW. Warszawa gotowa na przyjęcie kolejnych

SERWISY:Trzech kolejnych Ukraińców dotarło do szpitala MSW w Warszawie. - W piątek mają trafić do placówki kolejni - podał reporter TVN24.

- Do szpitala trafiło trzech mężczyzn, są w stanie niezagrażającym życiu, nie ucierpieli w wyniku dzisiejszych walk - relacjonował z ulicy Wołoskiej Łukasz Wójcik, reporter TVN24. - Dwie są z urazami okulistycznymi, jedna z ortopedycznym - dodaje.

Następni w piątek

Pacjenci z Ukrainy trafiają od 6 lutego do szpitala MSW. - To są osoby, które najpierw były leczone w Kijowie, ale chodzi o to, żeby zwolnić łóżka, bo są tam coraz bardziej potrzebne dla osób, które są w stanie ciężkim – mówił Wójcik.

I dodaje, że kolejni mają być przywożeni do mokotowskiej placówki w piątek.

Do tej pory w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie leczonych było w sumie 11 Ukraińców rannych w starciach z służbami bezpieczeństwa. Mieli oni niegroźne urazy głowy, okulistyczne i ortopedyczne.

- Nie ma zaburzenia naszych działań, jeżeli chodzi o naszych polskich pacjentów, w związku z tym, że pomagamy ukraińskim kolegom – zaznaczył rzecznik.

W całym kraju funkcjonują 22 szpitale MSW.

Będzie centrum informacji

Pomoc dla Ukrainy deklaruje też miasto.

- Z Wojewodą J.Kozłowskim przygotowujemy Centrum Informacji dla Obywateli Ukrainy. Szczegóły jutro - napisała w czwartek po południu na Twitterze prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dziś zapadła decyzja, że PKiN będzie podświetlony w ukraińskich barwach.

CZYTAJ TEŻ O ZBIÓRKACH I AKCJACH DLA UKRAINY.

Szpitale w kraju zgłaszają gotowość

Natychmiastową gotowość do bezwarunkowego hospitalizowania 85 rannych zadeklarowały trzy szpitale kliniczne w Lublinie. Rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego powołał w tych lecznicach lekarzy koordynatorów, którzy będą odpowiedzialni za zorganizowanie opieki medycznej ukraińskim pacjentom, jeśli oni przyjadą. Zaoferowana pomoc dotyczy diagnostyki i leczenia okulistycznego oraz w zakresie chirurgii, a także pediatrii – poinformował rzecznik uczelni Włodzimierz Matysiak.

Dotychczas do szpitala na Lubelszczyźnie trafił jeden mężczyzna, który został ranny podczas zamieszek w Kijowie. Przebywa w szpitalu w Łęcznej.

Natomiast w szpitalu wojewódzkim w Przemyślu gotowość wyjazdu na Ukrainę zgłosiła kilkunastoosobowa grupa lekarzy. "Są to ukraińscy lekarze pracujący w naszym kraju oraz polscy lekarze ukraińskiego pochodzenia" – powiedział rzecznik marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko. Przemyski szpital podlega samorządowi województwa.

Członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych zaoferowali bezpłatną pomoc osobom poszkodowanym w starciach na Ukrainie. Jak informuje OSSP, obecnie trwa ustalanie zakresu potrzebnej pomocy, możliwości szpitali członkowskich OSSP oraz kwestii transportu rannych do Polski.

OSSP poinformowało PAP, że na przyjęcie pacjentów obecnie przygotowane są trzy szpitale: z Warszawy, Katowic i Poznania.

PAP/mz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 04:19 ~prawda

  Ludzie! My się musimy zbiorowo zmobilizować i zaskarżyć to państwo, konstytucja Polski gwarantuje nam prawo do opieki zdrowotnej! na, którą płacimy podatki! a tymczasem dowiadujemy się, że odmawia nam się tego prawa, bo rząd postanowił sobie przywieść do Polski Ukraińców! Mało tego! Oni chcą tu jeszcze dowieźć uchodźców, jak stwierdzili "na początek" przyjmą 5 tysięcy! - czyli 5 tysięcy ludzi z prawem do leczenia za nasze składki, przecież to jest jawne plucie nam w twarz, odpowiedzialni za ten stan rzeczy powinni zostać postawieni przed trybunałem stanu, za działanie na szkode obywateli tego kraju.

 • sylwiakacp 24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 20:21 ~sylwiakacp 24

  Witam dla mnie ta jest rozbój w biały dzien ja ma problemy zdrowotne od 2.01.2014 i skrecam sie z bólu była w szpitalu gdyż zemdlała z bólu to mnie wypisali do domu na jakie kolwiek badania czekam po 3 miesiące .a dziś ma taki atak i zwijam sie z bólu i szpital mi od mówił pomocy bo czeka na ranych z Ukrainy. SKANDAL

 • LonMag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 19:51 ~LonMag

  Czytam z ogromnym smutkiem komentarze zamieszczane przez rodaków na tym forum. Jest mi przykro, że pomoc Ukraińcom rozpatrywana jest niemal wyłącznie w kontekście 'ja, a mnie, moj'. Ilu tych Ukraińców przyjedzie do polskich szpitali? Jeżeli liczba sięgnie dwucyfrowej wartości to będzie cud. Cud, że zostali wypuszczeni od siebie przez wojsko wierne prezydentowi, i wpuszczeni do Polski bez wiz. Czy nikt nie potrafi zauważyć, iż oferta jest tak na prawdę gestem wyrażającego poparcie dla Ukraińców walczących o niezależność od wpływów Rosji?! Bycie członkiem wspólnoty międzynarodowej, członkiem demokratycznej i cywilizowanej części swiata niesie za sobą zobowiązania a nie jedynie pieniądze na dopłaty z UE. Czy nikt już nie pamięta, ze my tez kiedyś walczyliśmy? I wiedza, choćby jedynie wiedza, ze ktoś o nas myśli, jest gotów nas poprzeć, pamięta o nas - to wielu popychadłem do przodu na barykadach!

 • Lady90

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 15:56 ~Lady90

  Dziś ze szpitala MSW wyjechało na lotnisko po Ukraińców 5 karetek, a ludzie na SOR-ze czekali po kilka godzin w ciężkich bólach, słysząc, że jeśli ich stan nie zagraża życiu, pomocy się nie doczekają. Trzeba ociekać krwią, wyłysieć i wyglądać jak śmierć na chorągwi żeby coś zrobili. Paranoja

 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 13:32 ~Monika

  Jak tylko usłyszałam że Polska jest gotowa przyjąć rannych ukrainców do szpitali w których podobno ciągle brakuje miejsc to aż się we mnie zagotowało... Rozumiem że oni walczą o wolność i Polacy jak zwykle poczówają się do odpowiedzialości żeby wszystkim pomagać tylko co z Nami OBYWATELAMI POLSKI ??? My możemy czekać miesiącami na zabiegi, operacje czy też zwykłe konsultacje do lekarzy bo nie wychodzimy na ulice i nikt do nas nie strzela czy też dlatego że znosimy ciągłe upokorzenia ze strony rządu i z pokorą znosimy ich kolejne głupie ustawy ??? No sorry ale chyba zasługujemy na choć troche zrozumienia i opieki ze strony Państwa... A przede wszystkim na udostępnienie nam tych wolnych miejsc w szpitalach bo rozumiem że skoro dla ukraińców się znalazły to dla nas i Naszych rodzin też powinny być !!! Pamiętajcie że my też jesteśmy ludźmi i choć nie ociekamy krwią z postrzałów to wiele z nas też potrzebuje szybszej interwencji lekarzy a nie dopiero wtedy gdy jesteśmy na skraju wyczerpania i nie będzie już dla nas jakiejkolwiek nadzieli...Dzieci umierają, starsi ludzie są często spisywani na straty lub nie doczekują już na zapisane terminy do specjalistów i nadal to nie daje do myślenia szanownym posłom żeby w pierwszej kolejności zająć się ludźmi którzy ich utrzymują !!!! Normalnie aż płakać się chce w jakim my Państwie żyjemy... I z przykrością stwierdzam że nie jestem sfrustrowaną staruszką tylko młodą dziewczyną która próbuje ostatkiem sił utrzymać wraz mężem i dzieckiem odrobinę patryiotyzmu w sobie i nie uciec z tego Państwa jak zrobiło to większość naszych bliskich !!! Ale jak dalej będziemy traktowani tak jak do tej pory przez ten kraj to my jak i pewnie sporo młodych ludzi również opuścimy Polskę aby szukać miejsca w którym będziemy ważni dla ludzi którzy mają zapewnić nam godne życie teraz jak i na starość...

 • dexter000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 12:58 ~dexter000

  Skandal!!!

  Mój tata w zeszłym tygodniu miał operację w tym szpitalu na jego oddział przywieźli młodego chłopaka który prawie trzy dni wył z bólu i nikt się nim nie interesował, dopiero po tym czasie jego matka zaczęła odgrażać się lekarzom i po telefonach na policję i do prokuratora, chłopak w 1,5 godziny był już na sali pooperacyjnej a ja mam leczyć UKRAIŃCÓW ze swoich podatków, dodatkowo lekarz wystawił mojemu tacie pilne skierowanie do urologa, a pani w rejestracji powiedziała mi że na ten rok nie ma już terminów i jak chce to mogę iść i prosić lekarza żeby przyjął mojego tatę wcześniej SKANDAL!!!

  Może pan Sikorski załatwi mojemu tacie szybką wizytę u urologa!!!

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 12:51 ~Polak

  Na leczenie Polaków NFZ nie ma kasy a na ukraińców jest? Ciekawe ilu Polaków zostało pozbawionych opieki... Dlaczego polskie szpitale odmawiają przyjęcia polaków i robienia im badań, a nagle sa otwarci na pomoc innym narodowościom

 • k88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 12:23 ~k88

  do polskiego szpitala przywoza ukraincow bo u nich tam nie ma sluzby zdrowia!!! a tak to ukriancy nienawidza polakow, bandyci. sami pchali sie na majdan na wojne domowa a teraz placza ze ich milicja, berkut i wojsko atakuje i prosza o pomoc innych. zalosne

 • bravojasiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 11:52 ~bravojasiu

  "- Nie ma zaburzenia naszych działań, jeżeli chodzi o naszych polskich pacjentów, w związku z tym, że pomagamy ukraińskim kolegom – zaznaczył rzecznik."

  Oczywiście, że nie ma. Przecież każdy polski pacjent dostał swój termin na "po wakacjach.. za dwa lata.. jak się coś nie zmieni".

 • asdaas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 11:16 ~asdaas

  ja rozumiem, ze ci ukraincy sa u nas zarejestrowani i odprowadzaja kase na NFZ'ty, ZUS'y i inne instytucje???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »