Informacje

21.02.2014 22:08 Ruszyło też centrum pomocy dla Ukraińców

Ranni przylecieli z Sikorskim.
Odwiedzi ich pierwsza dama

SERWISY:


Szpital MSW nadal przyjmuje chorych z kijowskich placówek. Część z nich dotarła do Warszawy samolotem rządowym - poinformował szef MSZ. W sobotę szpital odwiedzi żona prezydenta Polski.

"22 lutego 2014 r. (sobota) o godz. 12.00 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW (ul. Wołoska 137) Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska odwiedzi obywateli Ukrainy rannych podczas ostatnich wydarzeń w Kijowie" - poinformowała kancelaria prezydenta.

Rządowy samolot i wojskowa CASA

W piątek do Warszawy docierali kolejni ranni z Kijowa.

"Cieszę się, że mogłem samolotem rządowym przywieźć kolejnych siedmiu rannych z Kijowa." - napisał wieczorem na swoim profilu w popularnym serwisie społecznościowym Radosław Sikorski.

Lekarze ze szpitala MSW mieli informacje, że ranni przylecą z ministrem.

- Dostaliśmy informacje, że ministrowi Sikorskiemu towarzyszy od 6 do 8 osób, dwóch lekarzy i pielęgniarka, co wskazuje, że będziemy mieli do czynienia z nieco poważniejszymi przypadkami niż dotychczas - komentował Jarosław Buczek, rzecznik szpitala MSW.

"Po kolejnych, którzy muszą leżeć, leci wojskowa CASA" - informował także na Twitterze Sikorski.

Jak dowiedziała się TVN24, CASA wylądowała już w Krakowie. Przyleciało nią kilku rannych z Ukrainy. Mają być leczeni w dwóch szpitalach w Krakowie.

"Musieli zwolnić miejsce dla bardziej potrzebujących w szpitalach"

Wcześniej, w piątek po południu, do warszawskiego szpitala MSW dotarło czterech Ukraińców.

W ostatnim czasie do szpitala przy Wołoskiej trafiali ranni, którzy najczęściej zostali poszkodowani 19 stycznia.

- Przeszli przez proces leczenia u siebie na Ukrainie. My kończymy to, co zaczęli nasi ukraińscy koledzy. Domyślam się, że musieli zwolnić miejsce dla bardziej potrzebujących w szpitalach – mówi rzecznik. - Jeśli chodzi o osoby, które przylecą z ministrem Sikorskim, wydaje mi się, że są to bardzo świeże obrażenia, ale poczekajmy na decyzję lekarzy i pierwszy ogląd – dodał.

Poszkodowani z Ukrainy trafiają też do innych szpitali w Polsce.

- W sumie, w skali kraju, kilkadziesiąt osób korzystało z pomocy medycznej, a uchodźców praktycznie nie ma – powiedział także w piątek w rozmowie z dziennikarzami premier Donald Tusk.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI NA UKRAINIE <<<

Specjalne centrum od dziś pomaga

Od piątku przy ul. Nowy Świat 63 działa Centrum Informacyjne dla obywateli Ukrainy. Mogą uzyskać pomoc prawną, psychologiczną oraz  informacje o opiece medycznej.

Punkt jest czynny 7 dni w tygodniu w godz. 8.00 - 18.00.

Centrum jest wspólną inicjatywą wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Poczucie solidarności nakazuje nam udzielanie pomocy wszystkim tym, którzy zostali poszkodowani w związku z działaniami na rzecz przestrzegania praw człowieka na Ukrainie – wyjaśnia Kozłowski.

Jak poinformował wojewoda, do piątkowego popołudnia udzielono pomocy kilku osobom, które przyszły do centrum, starając się o przedłużenie pobytu w Polsce. "Z tego co wiem, z uchodźcami jeszcze nie mieliśmy tutaj do czynienia" - zaznaczył.

Z Centrum można połączyć się dzięki bezpłatnym numerom 987 oraz 519 047 300 (opłata wg stawek operatora). Pracownicy poszczególnych instytucji - wydziału spraw cudzoziemców, straży granicznej, organizacji pozarządowych - oraz wolontariusze udzielą potrzebnych informacji, także w języku ukraińskim i rosyjskim.

Jak zostać rezydentem?

Będzie można się tam dowiedzieć, jak przedłużyć wizę, uzyskać zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, osiedlenie się czy pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej będą udzielali obywatelom Ukrainy informacji o możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową, w tym składania wniosków o nadanie statusu uchodźcy.

- Sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów jest nadal zła. Chcemy, aby ci, którzy muszą schronić się poza granicami Ukrainy, mieli do dyspozycji miejsce, w którym uzyskają poradę prawną, informację o polskich przepisach imigracyjnych czy po prostu wsparcie psychologa. Naszymi partnerami są organizacje pozarządowe, które bardzo zaangażowały się w ten projekt - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

W pracę Centrum zaangażowało się kilkanaście organizacji, m.in.: Fundacji Otwarty Dialog, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Towarzystwa Demokratycznego Wschód, Fundacji Edukacji dla Demokracji FED, Fundacji Aktywnych Inicjatyw Rozwoju, Fundacja "Ocalenie", Fundacja Rozwoju "Oprócz Granic", Stowarzyszenie Integracji Cudzoziemców, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja "Nasz Wybór", Międzynarodowa Organizacji ds. Migracji.

wp/roody/ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 21:33 ~henryk

  Poraz kolejny polska marionetka przestawiana jest na szachownicy UE-USA-Rosja...i jak zawsze winni beda polacy.

 • bww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 14:48 ~bww

  na ukrainie szpitale są , przecież nikt ich nie zbombardował, dlaczego tu, ja czekam na operację 8 lat, a do przyjęcia do szpitala 2 lata w trybie pilnym !
  to mnie cos trafia, jak słyszę , że pod czerwono-czarnym sztandarem ukraińców przyjmujemy !Domagaja się zwrotu Przemyśla i innych miast Polski, a partia swoboda jest neofaszystowska i my ich popieramy ??? Banderowców i ludobójców !
  Niech sie leczą u siebie !
  Kto za to zapłaci !

 • maciekmm1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 21:01 ~maciekmm1

  To może Pan Minister też weźmie kilku Polaków , którzy czekają Wiele miesięcy na zabieg i to we własnym kraju.

 • nara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 10:09 ~nara

  wieśniak~wieśniak

  Wiekszość wypisujących tu "polaczków" z pretensjami że pomagamy naszym sąsiadom to zwykłe cwele, bezmózgie istoty, które widziały w życiu swoją wieś i okoliczne pola. Dorwały się do internetu i zgrywają znawców. paszli stąd jak nie pasuje! Tyle nara!

  Słowo-klucz w Towojej wypowiedzi to "większość", tyle.

 • populistko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 09:53 ~populistko


  gość~gość

  Szlak trafia nas Polaków jak to się słyszy. Dla nas nie ma miejsc w szpitalach, na badania czeka się miesiącami jak nie latami. Ukraińców przyjmujemy odrazu i to z jakim nagłośnieniem. Jacy my jesteśmy dobrzy.
  Co nasze służby robią z demonstranatami, inaczej postępują od ukraińskich?
  Ukraina jeszcze stanu wojennego nie wprowadziła.
  Nasza zakłamana demokracja
  Ruda~Ruda

  Po pierwsze to mów za siebie a nie "nas Polaków". A szlag to mnie trafia jak czytam komentarze takich ograniczonych ludzi jak Ty i Tobie podobni! Jakie Ty sytuacje porównujesz?! Ci ludzie byli w bezpośrednim zagrożeniu życia. odłamki tkwiące w ciele, pourywane kończyny itp!! nie przyjechali tu przecież leczyć chorych nerek czy na operację korygującą wzrok! Jak Ty byś dostał kulkę też byś nie czekał i byłoby miejsce. Myśl, to naprawdę nie boli!

  Przeraża mnie zacietrzewienie i ciemnota takich ludzi. Niektórzy z Was nie mają za grosz przyzwoitości i wpółczucia. Wstyd mi za Was..

  Po pierwsze, wstydź się za siebie a mnie zostaw w spokoju. Po drugie, swoje współczucie finansuj z własnych środków, nikt Ci nie broni, sprzedaj mieszkanie, weź kredyt, etc. Po trzecie na Ukrainie też są szpitale. Po czwarte pediatra zalecił pilną konsultacje neurologiczną dla mojego 2 miesięcznego synka, w przypadku rehabilitacji czas jest bezcenny. Po obdzwonieniu 6 państwowych placówek najbliższy termin z NFZ (który nota bene utrzymuję po społu z żoną od 10ciu lat) wynosi 5 miesięcy, to Twoja przyzwoitość?

 • Ruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 19:31 ~Ruda

  gość~gość

  Szlak trafia nas Polaków jak to się słyszy. Dla nas nie ma miejsc w szpitalach, na badania czeka się miesiącami jak nie latami. Ukraińców przyjmujemy odrazu i to z jakim nagłośnieniem. Jacy my jesteśmy dobrzy.
  Co nasze służby robią z demonstranatami, inaczej postępują od ukraińskich?
  Ukraina jeszcze stanu wojennego nie wprowadziła.
  Nasza zakłamana demokracja

  Po pierwsze to mów za siebie a nie "nas Polaków". A szlag to mnie trafia jak czytam komentarze takich ograniczonych ludzi jak Ty i Tobie podobni! Jakie Ty sytuacje porównujesz?! Ci ludzie byli w bezpośrednim zagrożeniu życia. odłamki tkwiące w ciele, pourywane kończyny itp!! nie przyjechali tu przecież leczyć chorych nerek czy na operację korygującą wzrok! Jak Ty byś dostał kulkę też byś nie czekał i byłoby miejsce. Myśl, to naprawdę nie boli!

  Przeraża mnie zacietrzewienie i ciemnota takich ludzi. Niektórzy z Was nie mają za grosz przyzwoitości i wpółczucia. Wstyd mi za Was..

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 19:12 ~asd

  Po pierwsze: dlaczego rząd popiera antydemokratyczny przewrót przeciwko LEGALNIE wybranej władzy,
  Po drugie: jakie zostały przyjęte gwarancje, że Ukraina zapłaci za leczenie,
  Po trzecie: dlatego w imię leczenia paru bandytów wyrzuca się ze szpitala ludzi...

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 18:42 ~Ktoś

  dexter000~dexter000

  do ktosia

  mam nadzieje ze tez bedziesz potrzebowal dostac sie pilnie do tego szpitala tak jak moj ojciec a pani z rejestracji powie ci ze mozesz isc i prosic lekarza i pilegniarki zeby cie wczesniej przyjal bo ona ma termin na przyszly rok

  chyba zyjesz w jakims innym swiecie ( dla twojej wiadomosci to place podatki w tym cudownym kraju od 10 lat)


  Aż tak źle mi życzysz, abym musiał znaleść się w szpitalu ? Co niedobrego ci zrobiłem ? Żal mi ciebie.

 • gala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 18:37 ~gala

  Tak, to polska zaklamana demokracja! Teraz mozecie wyciagac wnioski i demokratycznie wybierac- ZUS , OFE czy PONCZOCHA!

 • rozgoryczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 16:31 ~rozgoryczony

  może trzeba pomyśleć i o nas bo w aptekach brakuje insuliny,a nie wydajemy nasze pieniądze z funduszu na nieplanowane operacje i leczenie (przyjacieli?)my za bardzo wpychamy nos w nieswoje sprawy dleczego niemcy, czech, słowacja itd nie zabierają rannych

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »