Informacje

22.11.2018 15:58 pierwsza sesja rady warszawy

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony, prezydium rady miasta wybrane

SERWISY:


Rafał Trzaskowski został w czwartek zaprzysiężony na prezydenta stolicy, oficjalnie mandat dostali również nowi radni Warszawy. Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy te wydarzenia i przebieg pierwszej sesji rady miasta.

Pierwsza w tej kadencji sesja Rady Warszawy w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęła się po godzinie 10. Wcześniej nowi radni odebrali zaświadczenia o wyborze.

15.56 Przewodnicząca zamknęła pierwszą sesję Rady Warszawy. Zapowiedziała, że kolejna odbędzie się 6 grudnia.

15.21 Po oficjalnym zaprzysiężeniu odbyła się konferencja prasowa nowego prezydenta Warszawy. - Jutro przedstawię grono swoich najbliższych współpracowników, powiem również o zasadach współpracy w samym ratuszu,  między dzielnicami. W poniedziałek zaprezentuję najważniejsze priorytety programowe i jak będą realizowane w przeciągu najbliższych miesięcy – zapowiedział Trzaskowski.

Dziennikarze pytali o wycofanie się obietnicy w sprawie stadionu Skry. Przypomnijmy: w kampanii Trzaskowski mówił o odbudowie, po jej zakończeniu dodał, że konieczne będzie znalezienie prywatnego inwestora. - Dzisiaj jest taki dzień że możemy sobie wzajemnie oszczędzić złośliwości,  ja się z niczego nie wycofuje. Wszystkie moje zobowiązania będę realizował. Jasno też mówiłem, że jeśli chodzi o kwestie dotyczące Skry, że są pieniądze na rozpoczęcie tego projektu, później konieczna jest współpraca by uzyskać zewnętrzne finansowanie – odparł.

Pojawił się też temat skutków reformy edukacji. - Musimy rozwiązywać  sytuacje kryzysowe, które nam zgotowali rządzący. Wiemy, że zamiast 20 tysięcy do szkół (średnich – red.) pójdzie ponad  40 tysięcy (uczniów – red.), mamy wstępne plan jak sobie z tym radzić. Mówiłem w toku kampanii wyborczej, że jest to dla mnie kwestia niesłychanie istotna, że jest jeden z ważniejszych problemów któremu będziemy musieli sprostać – stwierdził.

15.05 W głosowaniu tajnym zdecydowano, że wiceprzewodniczącymi Rady Warszawy będą dwie osoby: Sławomir Potapowicz z Koalicji Obywatelskiej (57 głosów za) i Dariusz Figura z PiS ( 50 głosów za).

14.22 Miejscy samorządowcy zdecydowali, że Rada Warszawy będzie miała dwóch wiceprzewodniczących.

Anna Auksel-Sekutowicz (Nowoczesna, wchodząca w skład Koalicji Obywatelskiej) zgłosiła Sławomira Potapowicza (Nowoczesna) na wiceprzewodniczącego. Natomiast Cezary Jurkiewicz (PiS) zgłosił Dariusza Figurę (PiS).

Obaj kandydaci wyrazili zgodę. Po przerwie radni będą głosowali nad kandydaturami.

14.09 Szef klubu PiS Cezary Jurkiewicz pytany, jakiej prezydentury spodziewa się po Trzaskowskim odparł, że "spodziewa się prezydentury bardzo mocno kontrolowanej przez radych Prawa i Sprawiedliwości". Podkreślił, że radni PiS tak zaangażują się w prace w komisjach, aby "autentycznie" mogli patrzeć władzom Warszawy na ręce.

Z kolei nowy radny PiS, wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta powiedział PAP, że tam, gdzie reprywatyzacja wpływa na los mieszkańców, na pewno będzie przenosił swoją wiedzę z komisji na radę miasta.

- Myślę, że jestem jedną z osób, która najlepiej zna program Rafała Trzaskowskiego, (który) złożył tak dużo obietnic, że warto, żeby ktoś pilnował realizacji tych obietnic i będę na tym niewątpliwe bardzo się skupiał – zapowiedział Kaleta.

13.28 Zgodnie z zapowiedziami, przewodniczącym klubu radnych PiS pozostanie Cezary Jurkiewicz, wiceprzewodniczącymi będą: Błażej Poboży, Dariusz Figura, Alicja Żebrowska. Sekretarzem klubu będzie Wiktor Klimiuk.

Przewodniczącym klubu radnych Koalicji Obywatelskiej pozostanie Jarosław Szostakowski (PO), jego zastępcami będą Ewa Janczar (PO), Anna Auksel-Sekutowicz (Nowoczesna) oraz Tomasz Sybilski (Inicjatywa Polska). Sekretarzem klubu została Aleksandra Gajewska (PO).

12.50 Kolejna przerwa. Radni mają później głosować nad wyborem wiceprzewodniczących rady miasta i przewodniczącymi komisji.

12.44 - Z całego serca bardzo, bardzo dziękuję, ten wynik to ogromne zobowiązanie. Wydaj się, że ta pierwsza sesja jest sesją dobrej energii, niech nam towarzyszy przy kolejnych obradach. Spróbujmy pracować razem, bardzo proszę o to – powiedziała po wyborze na przewodniczącą Malinowska-Grupińska.

12.36 Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska) została wybrana na funkcję przewodniczącej rady miasta. W głosowaniu tajnym 57 osób poparło kandydatkę, przeciw było troje radnych.

Warto przypomnieć, że w radzie miasta zasiada 60 samorządowców. 40 z Koalicji Obywatelskiej, 19 radnych - PiS; jeden mandat ma SLD Lewica Razem - radną została Monika Jaruzelska.

12.30 Trwa kolejna przerwa, podczas której sprawdzane i liczone są głosy.

12.15 Zakończyła się przerwa, radni oddają głosy na przewodniczącego rady miasta.

11.48 Ogłoszono kolejną przerwę.

11.44 Jarosław Szostakowski zgłosił Ewę Malinowską-Grupińską na przewodnicząca rady miasta. Przypomniał, że jest na tym stanowisko od 2007 roku. Jego zdaniem opozycja była również zadowolona z jej pracy.

Nie było innych kandydatur.

Ewa Malinowska-Grupińska wyraziła zgodę. - Ogromnie dziękuję za wskazanie mojej kandydatury - dodała.

11.39 Samorządowcy wybierają przewodniczącego rady Warszawy.

11.30 Wznowiono obrady sesji rady miasta.

10.52 Rozpoczęła się przerwa w obradach rady miasta.

10.49 Trzaskowski mówił o zmianach, jakie czekają urząd. - Zmienię struktury, które funkcjonują w mieście, w ramach zarządu stworzę nowe, które będą obejmowały całościowe obszary. Zaproszę do współpracy przedstawicieli ruchów miejskich, miejskich aktywistów – wyliczał między innymi Trzaskowski.

I dodał, że w piątek przedstawi swoich najbliższych współpracowników.

10.44 Głos zabrał Rafał Trzaskowski. - Miesiąc temu mieszkańcy stolicy powierzyli mi urząd prezydenta Warszawy. To olbrzymi zaszczyt, ale oczywiście jeszcze większa odpowiedzialność. Decyzją warszawiaków zaczyna się nowy etap w historii naszego miasta. Szedłem do wyborów zapowiadając mądrą kontynuację i zmiany – powiedział Rafał Trzaskowski.

Mówił o spotkaniach z mieszkańcami w czasie kampanii, planach koncentrowania uwagi na najsłabszych i dbaniu o każdą dzielnicę. - Mój plan poparło ponad pół miliona warszawianek i warszawiaków. To zobowiązanie będą realizował dzień po dniu. Będę realizował program również dla tych, którzy nie udzielili mi poparcia. Hasło "Warszawa dla wszystkich" traktuję wyjątkowo poważnie – mówił Trzaskowski.

Zaznaczył, że ostatnie 12 lat to sukces w kontekście zmian. - Chciałbym podziękować Hannie Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent zmieniła miasto, wszyscy warszawiacy i warszawianki to widzą i będą to pamiętać - podkreślał Trzaskowski.

Stwierdził, że współpraca z Radą Warszawy będzie dla niego absolutnym priorytetem. Zapowiedział, że będzie również współpracował z opozycją. - Był czas obietnic, jest czas realizacji - dodał.

- W poniedziałek przedstawię dokładny program realizacji priorytetów na rzecz Warszawy, warszawianek i warszawiaków - obiecał Trzaskowski.

10.35 Hanna Gronkiewicz-Waltz przekazała Rafałowi Trzaskowskiemu insygnia władzy prezydenckiej.

10.34 - Panie prezydencie, panie radny seniorze, wysoka rado. Mieszkańcy Warszawy. Dziś mija 12 najważniejszych lat w moim życiu zawodowym. Nasze miasto i życie się bardzo zmieniły. Warszawa stawała się europejską metropolią, a to nie tylko zasługa wielkich inwestycji – stwierdziła Gronkiewicz-Waltz.

- Warszawiacy czują się pełnymi Europejczykami, myśląc Europa możemy mówić - Warszawa. Nikt nie zrobi z Warszawy Budapesztu, Stambułu czy Moskwy - dodała.

Mówiła, że najważniejsze są wolność i tolerancja. Wówczas rozległy się brawa. Prezydent mówiła, że Warszawa to wielkie miasto. - Mam nadzieje, że zasady, którym hołduje Warszawa zaczną znowu obowiązywać w całej Polsce. Warszawiacy są odważni i się nie boją – zaznaczyła.

- Nie lubię udzielać rad. Warszawa i mieszkańcy to wymagające miasto do zarządzania, ogrom zagadnień jest porównywalny z zarządzeniem małym państwem – przekonywała Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Waltz zaapelowała do prezydenta, żeby nie zapomniał, że to mieszkańcy go wybrali. - Celem jest służba mieszkańcom – podkreśliła.

10.25 Rafał Trzaskowski "uroczyście ślubował, że dochowa wierności prawu, a powierzony mu urząd sprawować będzie tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta stołecznego Warszawy".

- Stwierdzam, że pan Rafał Trzaskowski objął swój urząd - powiedział Tadeusz Ross, który prowadzi obrady.

10.23 Rafał Trzaskowski odebrał dokument zatwierdzający wybór Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy. Odegrano hejnał warszawski.

10.19 Po odczytaniu przez Tadeusza Rossa nazwiska Jarosława Szostakowskiego słychać było z sali pojedyncze: "hańba". W kontrze radni Koalicji Obywatelskiej zaczęli klaskać.

10.13 Trwa ślubowanie nowych radnych miasta. Nazwiska samorządowców odczytuje Tadeusz Ross (również radny miasta). Odczytywał między innymi dwa razy nazwisko Piotr Mazurek. W obecnej kadencji będzie dwóch radnych o tym samym imieniu i nazwisku - jeden z Koalicji Obywatelskiej, drugi z Prawa i Sprawiedliwości.

 

10.05 Na sesji zjawiła się prezydent Warszawy. Została przywitana brawami między innymi ze strony radnych Koalicji Obywatelskiej.

10.01 Rozpoczęła się sesja Rady Warszawy.

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej

Rafał Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie w Warszawie już w pierwszej turze. Otrzymał 56,67 proc. głosów (jego kontrkandydat Patryk Jaki wspierany przez PiS - 28,53 proc.).

W najbliższej kadencji w 60-osobowej Radzie Warszawy samodzielną większość 40 radnych będzie miała Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska), 19 radnych - PiS; jeden mandat ma SLD Lewica Razem - radną została Monika Jaruzelska. CZYTAJ WIĘCEJ O OBSADZIE

Główne zdjęcie: Leszek Szymański/PAP

ran,PAP/mś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zxz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 17:49 ~zxz

  Osoby które krytykują ,powinni wyprowadzić się z Warszawy. Szukać miejsca, gdzie będą spokojnie żyć......

 • myslenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2018 14:46 ~myslenie

  czytelnik~czytelnik

  precz ze zwężaniem ulic i paraliżowaniem miasta ! rozpocząć budowę mostu Krasińskiego !

  idź z tym hasłem na krasińskiego - usłyszysz co o tym sadzą tamtejsi mieszkańcy

 • takietam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2018 14:44 ~takietam  FundacjaAdUrbem~FundacjaAdUrbem

  Z jakiegoś powodu aktywiści dostali łomot w wyborach a Trzaskoski błagał kierowców o głosy obiecując np poszerzenie Górczewskiej, więc niech teraz nie odwala takich numerów
  ech~ech

  żaden z kandydatów nie obiecał POSZERZENIA Górczewskiej, co najwyżej NIEZWĘŻENIE.
  wilczek1968~wilczek1968

  Ale powinno sie poszerzyć

  taaa poszerzyć i to od razu do 6 pasow w każdą strone.
  Masakra!!! gdzie Wy rozum macie!!!! Do tego kto błagał, nikt nie błagał. Aktywiści dostali mało głosów z 2 powodów. Hasła głoszone przez Trzaskowskiego w wielu kwestiach były tożsame z tymi co głosili aktywiści, a po drugie ze względu na to, że trzeba było powstrzymać oszołomów głosujących na jakiego i samego patryka. Swoją drogą, niestety mimo dużej straty patryka niepokojącym jest, że aż 28% na niego zagłosowało - trzeba być cały czas czujnym

 • kkkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 16:16 ~kkkkk


  leming~leming

  PO - Porażka Ostateczna
  naiwniaku~naiwniaku

  porazka ostatecza pisu w warszawie

  Czyli dalej będzie narzekanie płacz marudzenie że brak parkingów zła komunikacja zwężanie ulic itp itd..
  Ale co tam ważne że nie PiS;) hahaha:):)

 • pawkom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 16:00 ~pawkom

  Grupińska? Przed komisją za niewinność się nie staje. Zero standardu.

 • wilczek1968

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 14:52 ~wilczek1968


  FundacjaAdUrbem~FundacjaAdUrbem

  Z jakiegoś powodu aktywiści dostali łomot w wyborach a Trzaskoski błagał kierowców o głosy obiecując np poszerzenie Górczewskiej, więc niech teraz nie odwala takich numerów
  ech~ech

  żaden z kandydatów nie obiecał POSZERZENIA Górczewskiej, co najwyżej NIEZWĘŻENIE.

  Ale powinno sie poszerzyć

 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 13:09 ~Scrutinizer

  Zgadzam się.

  czytelnik~czytelnik

  trzaskowski to błąd z nienawiści do pisu, szkoda przyszłości warszawy

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 12:49 ~Wesoły

  O ruchach miejskich warszawiacy wypowiedzieli się w wyborach, traktując je jak plankton. Nie widzę najmniejszej potrzeby zapraszania ich do czegokolwiek, a tym bardziej wpływania na politykę ratusza.

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 12:48 ~Wesoły


  ozon~ozon

  Dlaczego Warszawa ma aż 4-tech wiceprezydentów.
  Scrutinizer~Scrutinizer

  Bo mieszkańcy miasta tak chcą.


  Raczej, mieszkańcom (tym, którzy poszli do urn) przeszkadzało to mniej niż ewentualny prezydent z PiS.

  A może napisz po prostu, że suweren tak chce?

 • Breja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2018 12:45 ~Breja

  Wazelina i dalej bez zmian ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »