Informacje

31.01.2011 14:48 PiS o zmianie nazwy ronda

Radosław czy Babka? "Zapytajmy powstańców"

SERWISY:

 

Bez kategorycznego "nie", ale z dużymi zastrzeżeniami. Tak do propozycji zmiany nazwy ronda "Radosława" podchodzi szef klubu PiS w Radzie Warszawy. -Moglibyśmy rozważyć taką ewentualność pod warunkiem, że takie byłoby życzenie kombatantów – mówi tvnwarszawa.pl Maciej Wąsik.

-Osobiście jestem przeciwny zmianie nazwy ronda Zgrupowania AK "Radosław" - mówi Wąsik, zastrzegając, że w rozmowie z tvnwarszawa.pl nie prezentuje oficjalnego stanowiska swojego klubu.

To błąd

- Jeżeli będzie projekt uchwały, wtedy klub zajmie oficjalne stanowisko. Na razie mogę mówić jedynie o moim własnym zdaniu w tej sprawie. A według mnie propozycja powrotu do nazwy ronda Babka jest błędem – mówi Wąsik.

Propozycje zmiany złożył  Dariusz Dolczewski z PO. Nie jest to zresztą pomysł nowy. Nazwa od początku spotkała się z dużą krytyką i wielu warszawiaków do dziś nie chce jej zaakceptować. "Radosława" konsekwentnie broni jednak m.in. środowisko bliskie PiS.

"Bo tu walczyli"

- Zgrupowanie "Radosław" właśnie w tych okolicach toczyło najcięższe boje. Samo rondo jest miejscem wyeksponowanym i godnym takiego patrona – tłumaczy Wąsik. - Po drugie częste zmiany nazw powodują bałagan w przestrzeni publicznej - dodaje.

Babka mało zakorzeniona

Przewodniczący radnych PiS nie zgadza się również, że nazwa "rondo Babka" jest mocno zakorzenione w świadomości warszawiaków.

– Jestem warszawiakiem i używam obecnej nazwy ronda. Tak samo jeśli chodzi o ulicę Popiełuszki (dawna Stołeczna). Są nazwy, które powinno się zmieniać, jak np. al. Armii Ludowej. Natomiast rondo Babka wcale nie jest nazwą tak zakorzenioną w świadomości mieszkańców. O wiele bardziej warszawiacy kojarzą Kercelak, choć administracyjnie ta nazwa obecnie nie funkcjonuje – tłumaczy Maciej Wąsik.

Jak uhonorować powstańców?

Wąsik jest więc na nie, ale nie jest to "nie" kategoryczne. Przewodniczący przyznaje, że gdyby padła propozycja, by powstańców "Radosława" uhonorować w inny, godny sposób, to klub PiS mógłby ją rozważyć:  - Pod warunkiem jednak, że taka byłaby wola kombatantów z "Radosława" – dodaje.

 

 Internauci za

 Rondo Babka wzięło swoją nazwę najprawdopodobniej od kopca, który znajdował się na środku skrzyżowania. Teorii skąd pochodzi nazwa jest więcej i nawet varsavianiści nie są co do tego zgodni. Fakt, że była to nazwa oddolna, nie nadana przez komunistyczne władze. W 2001 roku rondo zyskało patrona -  Zgrupowanie AK "Radosław". Do dziś jednak wielu warszawiaków używa starej nazwy.

W sondzie, którą zamieściliśmy na stronie tvnwarszawa.pl większość internautów głosowała do tej pory za przywróceniem starej nazwy. O godz. 13.30 w poniedziałek zaledwie 30 procent broniło obecnej nazwy ronda.

 

mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mordziaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2011 15:02 ~Mordziaty

  Nie mogę się zgodzić z przewodniczącym radnych PiS. Ja i wszyscy moi znajomi zawsze używamy i chyba już będziemy używać nazwy "Babka". Zresztą tak samo jak znajome mi starsze osoby. Więc czy będzie zmiana czy nie, jakieś 3 pokolenia będą używały nazwy "Babka", czy się to radnym PiS-u podoba czy też nie. Osobiście wisi mi to czy zmienią ponownie tą nazwę, czy też nie.

 • prześmiewca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2011 12:06 ~prześmiewca

  Zmieńmy nazwę na rondo Nocnik. Tak na zgodę.

 • W-wa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 23:27 ~W-wa

  Zobaczcie ludzie do czego to doszlo, ze komentarze zaczynaja sie slowami: "Urodzilem sie w Warszawie i....", nas rdzennych jest coraz mniej..
  Przezylismy Hitlera ale LLU nas zalatwia, mowie wam ;)
  A poza tym to zawsze bylo i bedzie rondo Babka, niezalznie od tego czy urzedasy zmienia nazwe czy nie.
  Moze to nawet i lepiej, ze rondo nazywa sie "Radoslawa" bo wszyscy LLU, LRY i inne sloiki nawet nie wiedza gdzie jest rondo Babka :)

 • kiedy stoicie - ja jadę w drugą stronę :P

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 14:41 ~kiedy…

  dobra, (choć to tak naprawdę mało istotne) urodziłam się w Warszawie i mieszkam tu od 25lat - nigdy nie mówiłam Rondo "Babka". Czy to istotne? niech zostanie tak jak jest - nie będzie zamieszania.

 • acidka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 01:26 ~acidka

  zgadzam się z Babkiem -> mieszkam tu 31 lat i tez znam... babkę :)B

 • Babek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 23:48 ~Babek

  Urodziłem się w Warszawie i mieszkam tu 30lat , nigdy nie zdarzyło mi się powiedzieć rondo Radosława. Dla mnie i nie tylko dla mnie to rondo zawsze było i jest rondem Babka. Krótko , prosto i od razu wiadomo gdzie to. Tak więc Pisiaki niech nie gadają bzdur że Warszawiakom to się nie zakorzeniło .

 • kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 23:45 ~kot

  na tablicach mogą napisać cokolwiek a i tak cały czas mówi się rondo Babka. Problem w tym, że jak ktoś jest przyjezdny albo nie orientuje się w tej okolicy i zapyta o rondo Radosława to wiele osób robi wielkie oczy, a do ronda Babka każdy dotrzeć pomoże.

 • jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 21:10 ~jerry

  Też mi problemy,było rondo Babka,potem Radka to przeciez mozna nazwać rondo im."Babki Radka".Kompromis jest...

 • krotopix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 20:37 ~krotopix

  ul.Karola Chodkiewicza też radnym przeszkadzała. Czy Hetman był komuchem? Nie ale żyjemy w katolickim kraju i musi być Andrzej Bobola z całą sympatią do niego. To taka paranoja jak z biednym Janem Pawłem II, którego wszyscy zagłuszali oklaskami bo nikt go tak naprawdę nie słuchał. Teraz mamy gipsowe kopie papieża przed każdym kościołem urodą przypominające krasnale ogrodowe. Wiwat!

 • Futbolfan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2011 20:14 ~Futbolfan

  Mieszkańcy Warszawy pewnie nawet nie wiedzą, że większość nazw ulic pochodzi od tego co danym miejscu kiedyś było, funkcjonowało, np. ulica Okopowa jest mniej więcej w tym miejscu co dawne okopy Lubomirskiego, czyli dawna granica Warszawy. Niech nikt nie pisze, aby w miasteczku Wilanów nazwać ulicę Zgrupowania AK "Radosław", gdyż ono z tym miejscem nie miało nic wspólnego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »