Informacje

05.03.2011 20:26 KOMENTARZ DZIENNIKARZA TVNWARSZAWA.PL

"Radosław" czy Babka?
Kto daje i odbiera...

SERWISY:

Mam z "Radosławem" ogromny zgryz. Żałuję bardzo swojskiej, dowcipnej, z gruntu "warsiaskiej", potem oficjalnie uznanej "Babki", którą zastąpił. Ale nie umiem odmówić Powstańcom prawa do ich nazwy.

Problem mają także radni Warszawy, którzy sami nie wiedzieli chyba do końca, czy pomysłem swojego kolegi, by Babkę przywrócić, zajmować się na poważnie. No bo jak tu starym ludziom, upamiętniającym kolegów zabitych w tym rejonie powiedzieć, że najbardziej nawet swojska babka jest ważniejsza?

Radni odłożyli więc temat na półkę, ale jestem pewien, że to jeszcze nie koniec. Zwolenników Babki wspiera bowiem twardo "Gazeta Stołeczna", która starej nazwy nie przyjęła do wiadomości i wciąż posługuje się nią na łamach. Temat będzie wracał.

Nie da się zresztą ukryć, że "Radosław" przyjął się słabo i dowiódł ponad wszelką wątpliwość, że edukacyjna rola nazw ulic to fikcja. Wciąż mało kto wie, kto kryje się za "Radosławem" i dlaczego trafił on właśnie w to miejsce.

A przecież z wielu powstańczych nazw ulic ta wydaje się jedną z najbardziej trafionych. To nie jest w końcu jakiś trawnik między blokami, nazwany od drobnego epizodu z 1944 roku - to duże rondo, przez które codziennie przetaczają się tłumy warszawiaków, a nazwa upamiętnia legendarny oddział, w skład którego wchodziły m.in. bataliony "Zośka" i "Parasol"; zgrupowanie, które przeszło z Woli przez Stare Miasto aż na Czerniaków, wykrwawiając się po drodze.

Dla pamięci o tym oddziale więcej zrobił jednak z pewnością zespól Lao Che, który szlakiem "Radosława" poprowadził narrację swoje płyty "Powstanie Warszawskie". Tyle że gdy Rada Warszawy zmieniała nazwę ronda, nie było jeszcze płyty, nie było Muzeum Powstania Warszawskiego i nie było młodych ludzi na rocznicowych uroczystościach.

Radnym nie wypada podważać decyzji poprzedników i przyprawiać weteranów o palpitacje. Tym bardziej, że po otwarciu muzeum przestali kruszyć kopie o każdy skwerek; uznali, że pamięć została zabezpieczona.

"Kto daje i zabiera, ten się w piekle poniewiera" - poucza dziecięca rymowanka. "Radosław" ma już prawie 10 lat - czas chyba przyswoić tę mądrość.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gorzkiewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2012 13:43 ~Gorzkiewski

  Właśnie - "Kto daje i zabiera..."! Kto "zabrał" nam Rondo Babkę?

 • zmęczeni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2011 16:20 ~zmęczeni

  Powinni coś zrobić przede wszystkim z południowymi i niezwykle dokuczliwymi korkami do Ronda Radosława od centrum! Coś niewyobrażalnego! Ciekawe czy Ci od organizacji i synchronizacji pomyśleli o tym jak zasmradza się okolicę przez taki korek i jak np. karetki nie mogą przejechać?

 • Maw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 14:24 ~Maw

  A niby dlaczego rondo Babka ma sie nazywac rondem Radoslawa ? Dla wielu ludzi jest to rondo Babka i tyle. Decyzja o zmianie nazwy 10 lat temu zostala podjeta wbrew wolu wielu mieszkancow, wiec powinno to sie naprawic. Uczestnicy walk 1939-1944 nie sa wazniejsi od uczestnikow wielu walk z wczesniejszych wojen i wiekow, to po pierwsze. Po drugie mlode pokolenie tez ma prawo do zycia i "swoich" nazw ulic, nie koniecznie zwiazanych z wojna taka czy inna; chca sie cieszyc zyciem, a nie w kolko sluchac o wojnie.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 13:23 ~Rurex

  @Krzysztof - najlepiej napisać, że 'populizm', 'schlebianie niskim instynktom'. Oczywiście. Radni są od reagowania na sprawy zgłaszane przez mieszkańców. I tu problem istnieje i trzeba się nim zająć. A powiedzmy sobie szczerze - nikt mocno nie mówi, że tak naprawdę powstańcy do terenu dzisiejszego ronda nie dotarli..... Niemcy z Gdańskiego szybko ich zepchnęli na powrót Muranów. Dlatego pomysł wiaduktem im. Zgrupowania AK "Radosław" jaki podrzucił Darek Dolczewski jest najbardziej trafiony.

 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 12:42 ~Luki

  ~sprawny inaczej :P - ciekawy argument ;-) Ale na takim poziomie, to nie da się dyskutować... Pan Albert raczej nie brał udziału w budowie bomby atomowej, znane są również jego przemyślenia na ten temat. Myślę, że gdyby Einstein brał udział w projekcie Manhattan albo był na pokładzie Enoli Gay to można by go uznać za winnego masakry w Hiroszimie i Nagasaki.
  Natomiast gen Bór-Komorowski wydał rozkaz, który rozpoczął powstanie warszawskie. Dlatego jest współodpowiedzialnym za masakrę, jaka dokonała się w Warszawie na jej mieszkańcach i samym mieście.
  Dlatego nigdy nie pójdę do muzeum powstania warszawskiego. Chyba, że zmienią mu nazwę na Muzeum Ofiar Powstania Warszawskiego. A sylwetki Bora-Komorowskiego i Chruściela zostaną zaprezentowane na wystawie razem z nazistowskimi zbrodniarzami.

 • Krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 11:59 ~Krzysztof

  Nie lubię oszołomstwa - czy to z lewa, czy z prawa - nie robi mi to różnicy.

  Dlatego nie podoba mi się, że radni populistycznie odkopują tą dyskusję z rondem i schlebiając niskim instynktom osób domagających się powrotu dawnej nazwy.

  Brawo, panie Karolu, za trafną diagnozę.

  Może umiarkowanie nie zawsze bywa cnotą, ale w tym przypadku Ci, którzy są tak bardzo przekonani o tym, że są LEPSI i że mają RACJĘ powinni się trochę miarkować.

 • tyle w temacie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 11:56 ~tyle w temacie

  Luki - poruszyłeś według mnie b. ważną sprawę- ludności cywilnej , której często to powstanie zniszczyło życie na zawsze- jakoś żadna ze zgwałconych kobiet nie opowiada o swoich przeżyciach . Tzn . nie uważam , że powstańcom "zawdzięczamy" zniszczenie miasta , to była wojna , ale powstańcy jakby zapomnieli , że nie tylko oni cierpieli . Ciągle też brakuje mi roli Rosjan i tego jak niszczyli miasto i ludzi po wojnie . Ciągle jest to temat tabu i pomieszany-dlaczego? Okupacji radzieckiej zawdzięczamy to , że ciągle jesteśmy 100 lat za postępem cywilizacji.

 • sprawny inaczej :P

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 11:44 ~sprawny inaczej :P

  do 10:43 ~Luki

  a ja proponuje zabrac A.Einsteinowi wszystkie nagrody bo przezniego wymyslili bombe atomową

 • :P

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 11:39 ~:P

  DO 09:35 ~Rurex

  A JA PROPONUJE RONDO Rurex i bedzie git! :)

 • wladimir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2011 11:37 ~wladimir

  tak!!! i ulice lenina!!! niech wroci!! komuno wroc!! :)))))))))

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »