Informacje

25.02.2016 18:15 Dave Douglas i Uri Caine

Radość na fortepian i trąbkę

SERWISY:


Dwaj znakomici amerykańscy muzycy - trębacz Dave Douglas i pianista Uri Caine - zagrają w piątek w Studiu im. Lutosławskiego na Mokotowie. Wystąpią z materiałem z kameralnej płyty "
Present Joys".

To druga odsłona muzycznego cyklu Światowa Scena Jazzarium, którego pomysłodawcą i szefem jest Mariusz Adamiak, twórca Warsaw Summer Jazz Days. Co miesiąc zaprasza on warszawskich fanów jazzu do świątyni muzyki poważnej – Studia im. Witolda Lutosławskiego. Bohaterami najbliższej odsłony tego rozciągniętego na 12 miesięcy festiwalu będzie amerykański duet: Dave Douglas i Uri Caine.

Z sympatii do elektroniki

Dave Douglas to trębacz i kompozytor jazzowy, czerpiący także z muzyki klasycznej, folkowej, elektronicznej i klezmerskiej. Jest na scenie od 23 lat, podczas których nagrał ze swoimi zespołami ponad 40 albumów. Występował i nagrywał z tuzami, m.in. Johnem Zornem. Z saksofonistą Joe Lovano stworzył kwintet Sound Prints, a Chetem Doxasem kwartet Riverside.

W ubiegłym roku z Markiem Guilianą, Jonathanem Maronem i Shigeto stworzył odważny album "High Risk". Ryzyko sięgnięcia po elektronikę opłaciło się - płyta został doceniona przez fanów i krytyków. Douglas ma na koncie wiele nagród, m.in. dwie nominacje do GRAMMY.

Jest aktywny także jako producent, promotor i nauczyciel. W 2016 roku będzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego Bergamo Jazz Festival. Jest współzałożycielem i dyrektorem Festival of New Trumpet Music, bodaj jedynego na świecie festiwalu dedykowanemu wyłącznie trąbce.

Między jazzem a powagą

W piątkowy wieczór towarzyszyć mu będzie Uri Caine, pianista i kompozytor z USA. W swojej twórczości łączy elementy muzyki jazzowej i poważnej. Jako lider zespołu nagrał 25 albumów, z własnym trio, ale także zespołem interpretującym twórczość klasyków: Mahlera, Wagnera, Beethovena, Bacha i Schumanna. Grywał na najważniejszych festiwalach muzyki jazzowej i klasycznej. Był nominowany do nagrody GRAMMY za album "The Othello Syndrome".

"Wśród ostatnich kompozycji Caine'a, które swoją premierę miały w 2014 roku, są "The Passion of Octavius Catto" napisana dla Orkiestry Filadelfijskiej, chóru gospel i solistów oraz "Sunburs" — koncert fortepianowy dla Neapolitańskiej Orkiestry Symfonicznej" – czytamy zapowiedzi.

26 lutego, piątek, godz. 19.30
Polskie Radio, ul. Modzelewskiego 59
Bilety: 60 złotych

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »