Informacje

04.04.2018 19:29 pierwsze loty na przełomie 2019/2020

Radom zamiast Modlina. Ale lotnisko trzeba będzie zbudować niemal od nowa

SERWISY:

- Lotnisko w Radomiu będzie trzeba zbudować od nowa - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". To właśnie ono, położone na południu Mazowsza ma być portem komplementarnym dla Lotniska Chopina w Warszawie. Pierwsze loty z odnowionego radomskiego lotniska będą możliwe w sezonie zimowym 2019/2020.

Jak wskazał Szpikowski, wybór lotniska komplementarnego jest związany z tym, że port w Warszawie wyczerpuje swoją przepustowość.

- W związku z powyższym Lotnisko Chopina musi się skupić i zbudować masę krytyczną ruchu tranzytowego, która zostanie przeniesiona na lotnisko centralne (Centralny Port Komunikacyjny - red.), a w tym samym czasie, ponieważ nie mamy przepustowości, musimy szukać portu komplementarnego, które ten ruch będzie w stanie przyjąć - wyjaśnił.

- Gdybyśmy tego lotniska nie rozbudowywali to w tym momencie Centralny Port Komunikacyjny zostałby otwarty na tej liczbie (obsługiwanych pasażerów - red.), na której zamknie się Lotnisko Chopina. Skoro budujemy węzeł komunikacyjny, drogowy, kolejowy i lotniczy, to kluczem do sukcesu tego węzła jest to, aby w momencie jego otwarcia posiadał odpowiednią masę krytyczną - dodał.

Zgodnie z zapowiedziami, pierwszy samolot ma odlecieć z CPK w połowie 2027 roku.

Radom czy Modlin?

W środę - na podstawie analizy wykonanej przez firmę doradczą Arup - ogłoszono, że lotniskiem komplementarnym ma zostać port w Radomiu.

"Analiza strategicznego zapotrzebowania na infrastrukturę lotniskową dla Mazowsza w kontekście uruchomienia CPK" zawierała między innymi prognozę rozwoju ruchu dla Mazowsza i zapotrzebowanie na infrastrukturę, możliwości rozwojowe Lotniska Chopina oraz porównanie dwóch portów: lotniska w Radomiu oraz w Modlinie ze wskazaniem, które z nich może być portem komplementarnym dla Warszawy.

- Jednym z kryteriów, które braliśmy po uwagę było to, żeby to lotnisko działało do momentu uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjne jak najszybciej i jak najtaniej, odciążając Lotnisko Chopina, a z drugiej strony, które będzie działało i będzie czynne również po otwarciu CPK - mówił Szpikowski.

Jak wskazał, pierwsze loty z odnowionego portu w Radomiu będą możliwe w sezonie zima 2019/2020. - Przeniesienie ruchu o poziomie około 3 milionów pasażerów jest możliwe po 20 miesiącach trwania inwestycji - wyjaśnił.

- Gdybyśmy próbowali rozbudować Modlin tak, aby był on w stanie przejąć ten ruch, realny czas wykonania takiej inwestycji wynosiłby około 45 miesięcy, gdyż musielibyśmy to wykonywać również pod ruchem - zwracał uwagę Mariusz Szpikowski.

- Dzisiaj port w Radomiu jest namiastką lotniska, bo jest certyfikowany do 10 tysięcy pasażerów, dlatego łatwiej jest nam zrobić inwestycję. Po drugie, możemy tę inwestycję zrobić w sposób prosty - tłumaczył gość Roberta Stanilewicza.

Czas dojazdu

Port na warszawskim Okęciu jest oddalony około 50 kilometrów od tego w Modlinie, tymczasem odległość do lotniska w Radomiu przekracza 100 kilometrów.

Jak jednak wskazał Szpikowski, "to nie odległość tutaj chodzi, a czas dojazdu". Zwracając uwagę na korki na drogach, które powodują, że czas przejazdu jest zbliżony.

Ponadto, jak dodał, "wybór drugiego portu, który jest lotniskiem komplementarnym jest także związany z przebudową dróg dojazdowych, która ten dojazd skróci, a także z przebudową i powstaniem dedykowanej linii kolejowej".

Czas dojazdu do Radomia ma się skrócić do 1,5 godziny. - Podstawowym kryterium, które braliśmy pod uwagę był czas dojazdu do lotniska nieprzekraczający 1,5 godziny. Drugie kryterium, ilu pasażerów w ciągu tego czasu jest w stanie dojechać do lotniska - wyjaśnił.

Budowa od nowa

We wtorek "Puls Biznesu" - powołując się na analizę firmy Arup - wskazywał jednak, że konieczne będą zmiany infrastruktury wykorzystywanej przez samoloty i pasażerów, drogi startowej, drogi kołowania, dróg dojazdowych, terminalu i sieci zasilających lotnisko w media. Oznacza to, że lotnisko w Radomiu będzie trzeba zatem zbudować od nowa.

Potwierdził to prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". - Lotnisko w Radomiu będzie trzeba zbudować od nowa, ale będzie to tańsze niż budowanie lotniska w dowolnym miejscu od zera, chociażby ze względu na istniejącą drogę startową - wyjaśnia. Dodając, że "w Modlinie droga startowa, która musiałaby być remontowana pod ruchem, kosztowałaby ponad 200 milionów złotych i praktycznie na czas trwania tej inwestycji musiałaby być budowana od zera druga droga startowa".

Jednocześnie poczynione zostaną także inwestycje w rozbudowę portu na Okęciu, który zostanie zamknięty po oddaniu do użytku Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Lotnisko Chopina musi zostać zamknięte dla ruchu cywilnego, ale zapewniam, że inwestycje, które zostaną wykonane na tym obiekcie zarobią na siebie. Po drugie, pozwoli wygenerować dodatkowy ruch, który zostanie później przeniesiony do Centralnego Portu Lotniczego - podkreślił Szpikowski.

>> CZYTAJ TAKŻE NA TVN24BIS.PL <<

mb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • malkontent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 15:27 ~malkontent

  czynnik ekonomiczny jest wazny. Radom - 1 mld a Modlin 200 mln. Czas dojazdu do lotniska nawet 1,5 godz to wydluzenie czasu lotu, kompletnie nie oplacalne dla pasażerów. Radom odbudowany bedzie stal pusty a pieniądze spoleczne zostana zmarnowane. - DOBRA ZMIANA.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 21:54 ~Adam

  Największy ruch lotniczy generuje Warszawa. I te 2 miliony ludzi będą dymać do Radomia 200 km tam i nazad ? Ktoś tu jest chory.
  Radom obecnie to ok 10 tyś pasażerów a może i mniej.

 • cezuraki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 21:06 ~cezuraki

  Kto na tym zarobi? hotele, parkingi, drogi..tereny pod to już zostały zakupione? Przez kogo? Do tej pory były warte grosze..a teraz ceny pójdą w górę, więc albo na odsprzedaży albo na stawianiu tam infrastruktury..ciekawe z kim spółki w tym uczestniczące mają coś wspólnego z polityki

 • niekasujcie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 20:25 ~niekasujcie

  Radom - dziura, ceny ziem przynajmniej do tej pory tanie jak barszcz. Infrastruktura pod taki port lotniczy musi być..hotele, parkingi, dworce, drogi..itp. Ciekawe, który PISowiec już ma tam powykupywane ziemie i nieruchomości bądź też jest powiązany ze spółkami, które już tam po taniości odpowiednio wcześniej powykupywały tereny..A ta firma doradcza..śmiech na sali, widać zero plusów po stronie Modlina..a więc od początku ukierunkowana opinia..

 • jako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 18:27 ~jako

  Zgłupieli całkowicie! Radom nie stanie się przez to lepszym miejscem! Lotnisko w Radomiu i tak nie zda egzaminu! Choćbym miał zapłacić 200 złoty więcej za lot w jedną stronę za osobę, to i tak polecę z Okęcia!

 • brx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 18:20 ~brx

  Nie mówiąc juz o Modlinie to lepsza lokalizacja to Łódź: - darmowa autostrada, b. dobre połączenie kolejowe. Ktos chyba chce przed wyborami sztucznie pompować pieniądze do Radomia!

 • klo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 16:53 ~klo

  To przypomnijcie mi proszę, który z polityków pochodzi z Radomia lub okolic? Który to tak bardzo chce się "zasłużyć", by zdobyć głosy wyborców, nawet za taki bezsens? Po co Radom, skoro PiS chce wybudować Centralny Port Lotniczy? I pociagi z każdej strony Polski, mają do CPL dojeżdzać w pół godziny ;)! Na to wychodzi, że kolejne grube miliony pójda w błoto.

 • lotniskowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 15:41 ~lotniskowiec

  "Czas dojazdu do Radomia ma się skrócić do 1,5 godziny." Dojazd do Modlina bez skracania czasu wynosi 40 minut. Może warto ten czas skrócić!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 14:11 ~warszawiak

  Chyba kogoś już zupełnie porąbało! A Modlin to nie łaska?!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 13:47 ~warszawiak

  Na głupotę lekarstwa, niestety, nie ma. Ten gostek chce, żebyśmy na lotnisko jechali 1,5 godziny. W tej chwili na Okęcie jadę 30 minut SKM-ką, do Modlina samochodem 35 minut. On ma coś z głową.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »