Informacje

12.04.2012 16:40 Chcą udostępnienia umów

Radny zarabia na Stadionie,
PiS chce wyjaśnień

SERWISY:


Sprawa Piotra Kalbarczyka, warszawskiego radnego, którego firma podpisała umowy z Narodowym Centrum Sportu budzi kontrowersje. Interwencje w tej sprawie zapowiedziało już warszawskie Prawo i Sprawiedliwość.

- Nie udzielam żadnych komentarzy w tej sprawie - uciął krótko rozmowę z nami Piotr Kalbarczyk, gdy poprosiliśmy o komentarz w sprawie umów.

"Poproszę o wyjaśnienia"

Przypomnijmy: jak podał dzisiejszy "Puls Biznesu", firma radnego Piotra Kalbarczyka podpisała pięć umów z Narodowym Centrum Sportu na prace przy budowie Stadionu Narodowego. Łącznie na kwotę 57,6 mln zł - 13,8 mln zł samodzielnie i 43,8 w konsorcjum z dwoma firmami.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości nie uważają sprawy za oczywistą. -  Zwrócę się z wnioskiem o udostępnienie umów zawartych pomiędzy NCS a spółką warszawskiego radnego Piotra Kalbarczyka, a także poproszę o wyjaśnienia od pani minister sportu Joanny Muchy dotyczące m.in. trybu zawarcia tych kontraktów - zapowiada Mariusz Kamiński, poseł i przewodniczący warszawskiego PiS.

Prawo zamówień publicznych

O komentarz zwróciliśmy się również do Narodowego Centrum Sportu. Na pytanie, czy jego władze nie widzą nic niestosownego w popisywaniu umów z firmę miejskiego radnego dostaliśmy ogólną odpowiedź. - Narodowe Centrum Sportu zgodnie z prawem w swojej działalności stosuje przepisy Prawa Zamówień Publicznych, podwykonawcy i dostawcy wybierani są zgodnie z procedurami określonymi w ustawie - odpisała na maila Daria Kulińska, rzeczniczka NCS.

A, jak usłyszeliśmy w Urzędzie Zamówień Publicznych, sprawa radnych nie jest regulowana w zapisach ustawy wprost. - Ustawa Prawo Zamówień Publicznych nie reguluje wprost kwestii wykluczenia radnego z postępowania. Chyba, że takiego typu wykonawca podlega wykluczeniu na zasadach ogólnych wskazanych w ustawie - mówi Anita Wichniak-Olczak, rzecznik Urzędu Zamówień Publicznych.

Z kolei ustawa o samorządzie gminnym mówi, że "wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej". W tym wypadku umowa była podpisywana z NCS, które podlega ministerstwu sportu.

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • krk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2012 00:09 ~krk

  Ciekawe przekret i radny PO Nawet sprawdzac nie trzeba to statut czy predyspozycje ludków z PO?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2012 00:08 ~warszawiak

  i co warszawko nie przeszkadza to wam ?

 • warszawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2012 00:05 ~warszawka

  do mmm , nie interesuje mnie cże piszesz że to pis , jest wsiekły , ja płacę podatki jako obuwatel i interesuje mnie dlaczego ja muszę bankrutować bo dzieki takim sytuacjom jedni zarabiają mln a inni bankrutują cwaniaku

 • MMM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 21:24 ~MMM

  PiS jest wsciekly bo to nie ich czowiek siedzi na odpowiednim stanowisku.
  Kaczynski swe lapy chce polozyc na wszystkim

 • pippi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 21:23 ~pippi

  właśnie od takich rzeczy zaczął się rozpad SLD...
  A jak PO skurczy się do rozmiarów SLD, wtedy PiS straci na znaczeniu i w końcu pojawi się ktoś mądry na scenie politycznej :)

 • AJF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 21:20 ~AJF

  Wyniki przetargu były jawne, można było je oprotestować natychmiast. O tym, że firma należąca do radnego zdobyła kontrakt, czytałam w Gazecie Wyborczej, chyba w marcu zeszłego roku. Wszystkie przetargi były otwarte, zgodne z prawem o zamówieniach publicznych. Skąd ten szum teraz?

 • smutne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 20:53 ~smutne

  observer~observer

  Teraz beda powolywac komisje i bawic sie w sledztwo.Gronkiewiczowa dostala kamienice na podstawie odrecznego swistka papieru i natychmiast ja sprzedala, a mafia dziala dalej.Krystyna Janda dostala nieruchomosci od swojego ziecia, obecnie zastepcy dyrektora warszawskiego urzedu nieruchomosci, ktorego przedtem Gronkiewiczowa przyjela na jej prosbe do pracy.Rozbic ta bande trudno, gdyz zaden dziennikarz o tym nie napisze.

  Niektórzy to mają talent do robienia karier

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 19:35 ~mmm

  Mnie zastanawia jedna rzecz, PO tyle rzeczy robi przeciwko obywatelowi polskiemu i jest dobrze ale jakby PiS tak rządził to byście pluli na nich że najgorsza partia itp.. Ale u was Warszawiaków to tak samo jak z LLU jakbym nie jeździł to i tak jestem najlepszy kierowca a przyjezdny najgorszy Buhahahahaha :):)

 • novik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 19:31 ~novik

  Albo chcesz mieć władzę i pracować dla państwa, albo prowadź swoją własną firmę i nie mieszaj się do polityki. Czy to tak trudno zrealizować? Trudno, bo to sami kolesie i nikt nie ma nad nimi żadnej kontroli. A spróbujcie nie zapłacić mandatu jako osoba prywatna, zaraz rzuci się na was całe stado wierzycieli i każdy będzie chciał coś uszczknąć dla siebie. I nikt cię nie ochroni bo nie masz pleców.

 • POpaprańcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 19:26 ~POpaprańcy

  By żyło się lepiej, wszystkim POlaczkom!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »