Informacje

01.03.2012 06:29 sprawą zajmie się sąd najwyższy

Radny pyta: czy w ratuszu pracują przestępcy?

SERWISY:

Radny PiS, który od ponad dwóch lat stara się o odtajnie umów podpisanych przez miejskie biuro edukacji, może mówić o połowicznym sukcesie. Urzędnicy podali dane trzech osób, z którymi je podpisywali. Pozostałe nazwiska trzymają jednak w tajemnicy ignorując wyrok sądu okręgowego, który nakazał ich ujawnienie.  - Czy w ratuszu pracują przestępcy? - dziwi się radny.

- Wnioskowałem o dane osobowe z sześciu umów na łączną kwotę 24 tysięcy złotych, zawartych w 2009 roku - przypomina Jarosław Krajewski, radny PiS. - Na razie dostałem dane z trzech - dodaje. Jak to się stało?

Miliony tajne mimo wyroku

Cała sprawa zaczęła się właśnie w 2009 roku. Radny poprosił wtedy o informacje na temat danych osobowych z umów, które zawierało biuro edukacji. Urząd nie ujawnił nazwisk, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych. Taka interpetacja pozwala urzędnikom przelewać miliony złotych na prywatne konta nie ujawniając, do kogo one należą.

Argumentację urzędników podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a później sąd. Sędzia podkreśliła, że osoby zatrudnione przez miasto, mają prawo do prywatności, zwłaszcza, że nie są osobami publicznymi.

Jarosław Krajewski odwołał się do sądu okręgowego i tym razem wygrał. - Ten prawomocny wyrok zapadł w listopadzie 2011 roku i obowiązkiem miasta było jego wykonanie - zaznacza Krajewski.

Władze miasta się jednak nie poddały i postanowiły wnieść o kasację wyroku. Ostateczną decyzję wyda Sąd Najwyższy.

Problem w tym, że zgodnie z prawem skarga kasacyjna nie wstrzymuje wykonania wyroku. Ratusz jednak go ignoruje. Teraz ujawnił jedynie część danych o które wnioskował radny. Podano informacje o trzech osobach, z którymi biuro edukacji podpisało umowy dotyczące wykładów o atmosferze kampanii wyborczej w 1989 roku: Grzegorza Lecha Majchrzaka, Jacka Szymanderskiego i Roberta Krzysztonia.

Bo się zgodzili

Czemu jednak ujawniono tylko niektóre umowy? "Pozostałe trzy osoby, pomimo prośby w tej sprawie, nie wyraziły zgody na upublicznienie  umów, o które Pan prosił wraz z ujawnieniem swoich danych osobowych" - odpisała radnemu Joanna Gospodarczyk, dyrektor biura edukacji.

Chodzi m.in. o współpracę z mediami i organizację konferencji prasowej za 10 tysięcy złotych, czy o analizę pikniku naukowego za 4 tysiące złotych. Po co ratusz pytał o zgodę, skoro do ujawnienia danych zobowiązuje go wyrok sądu? - My dalej uważamy, że musi to rozstrzygnąć sąd najwyższy. Sąd pierwszej instancji podzielił nasze zdanie, drugiej pana radnego, dlatego czekamy na ostateczny wyrok - odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. - Jeżeli byłaby zgoda i przekazalibyśmy wszystkie dane, to bezprzedmiotowe było wnoszenie o kasację - dodaje.

Ponad 31 milionów złotych

Krajewskiego jednak taki przebieg sprawy nie satysfakcjonuje. Złożył wniosek do prokuratury, a ta zleciła dochodzenie w sprawie nieudostępnienia informacji publicznej. - Ja już zostałem przesłuchany. Liczę na podjęcie dalszych działań przez prokuraturę - dodaje Krajewski.

Jak zaznacza, ma nadzieję, że wyrok sądu najwyższego otworzy drogę do ujawnienia również danych osobowych z innych umów. - Przypominam, że w samym tylko 2010 roku miasto podpisało około 14 tysięcy umów o dzieło czy zlecenie na łączną kwotę ponad 31 mln zł - zaznacza Krajewski.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • astrowiktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2012 22:11 ~astrowiktor

  Pan radny Jaroslaw K. utajnił film na Jutubie. Można tylko popatrzeć w jego półtwarz zakrytą plejem (ew. usunąć link).

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2012 17:14 ~nick

  Oni tylko kierują się zasadą racjonalnego gospodarowania. Są niezwykle gospodarni i do bólu racjonalni. Uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe rządzi naszym miastem.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2012 16:33 ~Polak

  Popieram trzeba tępić nieposłuszeństwo a jak fakty wyjdą na jaw to urzędników Pod Trybunał Stanu!!!!

 • Arek26

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2012 15:14 ~Arek26

  Panie radny Jarosławie Krajewski TAK TRZYMAĆ MOJA CAŁA RODZINA TRZYMA ZA PANA KCIUKI WEDŁUG MNIE PAN JEST IDEALNYM NASTĘPCĄ PANA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO NA FUNKCJI PREZESA PIS-u przepraszam za podniesiony głos.

 • JJJ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2012 13:48 ~JJJ

  wyborca Palikota~wyborca Palikota

  Nie jestem z PiS, ale Panu Radnemu kibicuje z calego serca, Powodzenia w walce z mafia PO


  podkochujesz się w nim? przyznaj sie....

 • wyborca Palikota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2012 13:27 ~wyborca Palikota

  Nie jestem z PiS, ale Panu Radnemu kibicuje z calego serca, Powodzenia w walce z mafia PO

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2012 13:12 ~pytanie

  Kim są posłowie?

 • Roderyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2012 13:05 ~Roderyk

  Odnośnie tytułu odpowiadam:
  OZYWIŚCIE, ŻE TAM PRACUJĄ PRZESTĘPCY BO NAS OKRADAJĄ zasłaniając się kryzysem i podwyżkami.

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2012 12:44 ~marta

  qwerty2~qwerty2

  Mój kumpel pracuje w Ratuszu zarabia ponad 5 tyś zl. Dostal się po znajomości na niczym się nie zna. Dostaje nagrody za nic sam się dziwi, że dostaje. Nazwiska nie podam. To jest Życie

  Większość urzędników , sędziów , prokuratorów na niczym się nie zna. Przekładają papierki i produkują nowe. Jest stanowisko i niezła pensja , bezkarność . Żadnego społecznego pożytku . Zwiększają podatki bo to towarzystwo chce więcej i więcej. Kiedy ten wyzysk się skończy.

 • qwerty2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2012 12:09 ~qwerty2

  Mój kumpel pracuje w Ratuszu zarabia ponad 5 tyś zl. Dostal się po znajomości na niczym się nie zna. Dostaje nagrody za nic sam się dziwi, że dostaje. Nazwiska nie podam. To jest Życie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »