Informacje

27.04.2016 10:55 PiS chce wygasić mandat

Radny pracuje u dewelopera. "Nie
powinien zajmować się inwestycjami"

SERWISY:

PiS nie ma racji, próbując wygasić mandat radnemu PO z Białołęki Waldemarowi Roszakowi. – Nie ma ku temu podstaw prawnych – przekonują eksperci. Mają jednak wątpliwości, co do łączenia pracy u dewelopera z przewodniczeniem komisji inwestycji.

Waldemar Roszak to wieloletni radny Platformy Obywatelskiej na Białołęce. Jest przewodniczącym klubu i przewodniczącym komisji inwestycyjnej. Prywatnie pracuje natomiast w dużej firmie deweloperskiej JW Construction.

Białołęccy radni PiS uważają, że taka sytuacja jest niedopuszczalna, bo dochodzi tu do "oczywistego konfliktu interesu". Próbowali wygasić mandat Roszaka – nieskutecznie. Na ostatniej sesji warszawscy radni unieważnili ich uchwałę w tej sprawie. Argumentując, że podczas sesji nie było kworum niezbędnego do podejmowania wiążących decyzji. Ostatecznie Waldemar Roszak pozostał na swoim stanowisku.

Opozycja, chcąc odwołać radnego, powoływała się na konkretne zapisy ustawy. - Radny nie może podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu – mówił radny PiS Wiktor Klimiuk, cytując artykuł 24. ustawy o samorządzie gminnym.

Kto ma rację?

Grażyna Kopińska, ekspert programu "Odpowiedzialne Państwo" w Fundacji Batorego nie widzi w przytaczanym przez opozycję artykule 24. powodów do wygaszenia mandatu Roszaka. - Myślę, że większość radnych pracuje w firmach, które działają na terenie dzielnicy lub miasta. Wobec tego, podobne zarzuty można by stawiać wielu z nich – ocenia.

Jak tłumaczy, w różnych ustawach, w tym ustawie antykorupcyjnej i w ustawie o samorządzie gminnym jest jasno wymienione, jakich prac radni nie mogą podejmować. Przede wszystkim, nie mogą pracować w urzędzie gminy, w której uzyskali mandat, oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy, na przykład w dzielnicowym domu kultury. – Nigdzie nie ma natomiast zapisu, który mówiłby o tym, że nie może pracować w firmie prowadzącej na danym terenie działalność gospodarczą – informuje ekspertka.

"Nie powinien zajmować się inwestycjami"

Co innego jednak być tzw. "zwykłym" radnym, a co innego pełnić jednocześnie stanowisko przewodniczącego dzielnicowej komisji inwestycyjnej. Tu – zdaniem Kopińskiej – zarzuty opozycji są bardziej uzasadnione. - To jest to sytuacja, która może powodować zarzuty o konflikt interesu – mówi.

- Należałoby takiej sytuacji uniknąć i radny nie powinien przewodniczyć takiej komisji – podsumowuje.

Nie ma podstaw do wygaszenia

Wygaszenie mandatu Waldemara Roszaka zdecydowanie neguje też prawnik Piotr Sitniewski, prezes fundacji Jawność.pl zajmującej się działaniem na rzecz przejrzystości życia publicznego.

- Wzmiankowany przepis art. 24. w żadnym stopniu nie daje podstawy do wygaszenia mandatu radnego. Działania radnego w aspekcie tego przepisu mogą być oceniane wyłącznie z punktu widzenia zakazów o charakterze bardziej etycznym aniżeli dającym podstawy do wygaszenia mandatu – mówi.

Ekspert przypomina, że katalog podstaw dla wygaszenia mandatu określa inny artykuł ustawy (art. 383). Wśród nich jest m.in. śmierć, odmowa złożenia ślubowania, pisemne zrzeczenie się mandatu czy niezłożenie w terminie oświadczenia majątkowego. Prawnik podkreśla, że nie ma wśród nich punktu, który odnosiłby się do działań podejmowanych przez Waldemara Roszaka.

Konflikt interesów dotyczy każdego

Ponadto, Sitniewski zwraca uwagę, że w sprawie radnego Roszaka należy odróżnić dwie kwestie. Pierwsza to funkcjonowanie w sytuacji konfliktu interesu, a druga – podejmowanie działań w sytuacji konfliktu interesu.

Czym one się od siebie różnią? Konflikt interesu to zjawisko obiektywne, które istnieje zawsze, wobec praktycznie każdego radnego czy urzędnika. Każdy z nich ma rodzinę czy przyjaciół, którzy mieszkają w danej dzielnicy i tu załatwiają swoje sprawy.

Natomiast podejmowanie działań w sytuacji konfliktu interesu to nic innego jak stanowienie we własnej sprawie, czyli w przypadku radnego – głosowanie, które bezpośrednio go dotyczy. - Samo pozostawanie w sytuacji konfliktu interesu nie jest niczym nagannym. Najważniejsze jest to, aby unikać podejmowania działań w sytuacji konfliktu interesów – mówi Piotr Sitniewski.

Aby do tego nie dopuścić, radny powinien wyłączyć się z głosowania w jego własnej sprawie lub w innych sprawach, które wzbudziłyby uzasadnione podejrzenia co do jego bezstronności.

Do sprawy łączenia mandatu i pracy w JW. Construction odniósł się też prof. Adam Jaroszyński. Jego opinią od początku sporu podpiera się Platforma Obywatelska. Prawnik przekonywał, że argument opozycji odnośnie "konfliktu interesów" jest chybiony, ponieważ… stronniczy są wszyscy radni.

"Każdy radny, głosując za określonym rozwiązaniem na posiedzeniu komisji lub na sesji rady jest albo stronniczy (oddając głos "za" lub "przeciw") albo obojętny (wstrzymując się od głosu)" – przekonywał.

Prof. Jaroszyński ocenił też, że nie ma dowodów na to, aby Waldemar Roszak uzyskiwał jakiekolwiek korzyści, łącząc pracę w firmie deweloperskiej z funkcją radnego dzielnicy.

Sam zainteresowany zadeklarował, że za kilka dni szczegółowo odniesie się do sprawy.

CZYTAJ TAKŻE: Radny stracił mandat za pracę u dewelopera:

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • demokracja brawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 22:07 ~demokracja brawo

  brawo demokracja~brawo demokracja

  Ile wspólnego z prawdą ma to, że ten Radny już miał wygaszony mandat, a w artykule o tym ani słowa? Znalazłem to na Waszym portalu z datą 24.03.2016. To jest Radnym czy nie jest? Widzę że PO doprowadziła na Białołęce do prawdziwego bezkrólewia.

  Nie jest wygaszony. Wygasili go radni PiS i przystawek na "towarzyskim spotkaniu radnych". Skoro sędziowie TK mogą mieć towarzyskie spotkania to radni chyba też???

 • brawo demokracja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 16:40 ~brawo demokracja

  Ile wspólnego z prawdą ma to, że ten Radny już miał wygaszony mandat, a w artykule o tym ani słowa? Znalazłem to na Waszym portalu z datą 24.03.2016. To jest Radnym czy nie jest? Widzę że PO doprowadziła na Białołęce do prawdziwego bezkrólewia.

 • zdegustowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 16:36 ~zdegustowany

  Przytoczona opinia Pani z "fundacji Batorego" pokazuje skalę patologii, skoro Pani problemu nie widzi. To kpina i skandal że Radny jest przewodniczącym komisji od inwestycji i pracuje w firmie tak aktywnej w tej rozbudowywującej się ciągle dzielnicy.

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 15:04 ~jaro

  Popieram. Pis też powinien zerwać konszachty z klerem...

 • dodaj komentarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 14:28 ~dodaj komentarz

  (firma)kto na zdrowy rozum by z tego nie chciał skorzystac mając człowieka w urzędzie, biznes nie rządzi się moralnością...

 • JWC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 13:48 ~JWC

  Walduś zawsze byłeś dobrze POinformowany i POmocny, a my to doceniamy! By żyło się lepiej (deweloperom)

 • klapciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 13:16 ~klapciak

  Tu ktoś powinien zbadać majątek Pana radnego, czy ma ręce i nogi.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 12:51 ~Rurex

  ziemianin~ziemianin

  No to ładnie, już wiem dlaczego JW ma kontakt do do właścicieli działek. Wiem już dlaczego tak dużo inwestycji powstaje przy ul. Zdziarskiej. JW skupował działki pod Zieloną Dolinę po 100zł/m2 działki mówiąc, że tu nic innego nie powstanie oprócz osiedla Zielona Dolina. Jak mieli swojego człowieka po stronie dzielnicy.....  JW łyknęło te działki od AMR (a ci z PGR Bródno) jakieś 10 lat temu. A ci 'właścicele' byli ich dzierżawcami.

 • ziemianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 12:40 ~ziemianin

  No to ładnie, już wiem dlaczego JW ma kontakt do do właścicieli działek. Wiem już dlaczego tak dużo inwestycji powstaje przy ul. Zdziarskiej. JW skupował działki pod Zieloną Dolinę po 100zł/m2 działki mówiąc, że tu nic innego nie powstanie oprócz osiedla Zielona Dolina. Jak mieli swojego człowieka po stronie dzielnicy.....

 • klapciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 12:38 ~klapciak

  Właśnie dlatego Platforma przegrała :( Społeczeństwo widzi nadużycia i ma tego dosyć, niestety PiSowi nie idzie jak do tej pory najlepiej. Myślełem że PIS przetnie te całe kumoterstwo a ono robi zwyczajnie to samo. WIDZIMY TE WSZYSTKIE NIEPRAWIDŁOWOŚCI, czujemy się bezsilni. Mamy siłe tylko raz na cztery lata :(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »