Informacje

01.03.2011 19:07 Bezprecedensowy proces

Radny PiS przegrał z Ratuszem

SERWISY:

 

Jarosław Krajewski, radny PiS przegrał proces z ratuszem. Półtora roku temu zapytał urzędników o szczegóły kilku umów zleceń zawartych przez biuro edukacji. Urzędnicy konsekwentnie odmawiali informacji, z kim je zawarto. Sprawa znalazła finał w sądzie.

Radny chciał dowiedzieć się z kim miasto podpisało umowy o dzieło i zlecenie między innymi na promocję biura edukacji na kilka tysięcy złotych. Radny twierdził, że tego wymaga przejrzystość życia publicznego. Ratusz, że tego wymaga ochrona danych osobowych.

Trzy umowy

Poszło o trzy umowy: pierwsza to analiza socjologiczna Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, za którą miasto zapłaciło 4 tysiące złotych. Druga obejmowała wykład dla uczniów i nauczycieli, którą Ratusz wycenił na 3,5 tysiąca. Najciekawsza jest umowa na współpracę biura edukacji w Ratuszu z mediami, na kwotę 10 tys. złotych.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewnia, że nie ma nic do ukrycia. Ukryć jedynie trzeba nazwiska tych osób, bo to nakazuje miastu ustawa o ochronie danych osobowych. - My tutaj nic nie skrywamy, chodzi po prostu o prawidłową wykładnię prawa - mówi prezydent.

Eksperci bronią radnego

Argumentację ratusza już w ubiegłym roku podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Dziś - rację urzędnikom przyznał także sąd. Sędzia podkreśliła, że osoby zatrudnione przez miasto mają prawo do prywatności, zwłaszcza, że nie są osobami publicznymi.

Rady PiS nie kryje oburzenia. - W tym przypadku okazuje się, że mogą być zawierane umowy zlecenia z osobami, które są spokrewnione z osobami zatrudnionymi w urzędzie miasta, i w tym przypadku ratusz mógłby powiedzieć: "To jest tajemnica, nic państwu do tego" - argumentuje Krajewski. I zapowiada, że odwoła się od wyroku do wyższej instancji.

Stronę radnego trzymają też eksperci zajmujący się przejrzystością życia publicznego. - Każdy obywatel, nie tylko radny powinien mieć dostęp do takich informacji. Bo jak sprawdzić zasadność podpisanej umowy, skoro nie można poznać imienia i nazwiska osoby, z którą podpisało się umowę – mówi Adam Sawicki z fundacji Batorego.

Michał Tracz

ec/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tyle w temacie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2011 07:30 ~tyle w temacie

  Firmy to też znajomi p. prezydent- i nawet nie mam nic przeciwko- ale są to firmy które poza wygraniem konkursu i odwaleniem byle jakim roboty nie mają nic do przekazania. Degradacja wymiaru sprawiedliwości jest widoczna na każdym kroku. Bardziej od zmiany Konstytucji potrzebna jest zmiana KK- jest on b. nieprzejrzysty i sprzyja przestępcom.

 • Olaff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2011 01:20 ~Olaff

  Jest prosty sposób na to. Zakazać urzędom zlecania prac osobom prywatnym. Zlecać prace tylko firmom. Będzie przejrzystość. Proste? Proste.

 • user

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 21:56 ~user

  BO__P O L S K A ___T O__D Z I K I ___K R A J

 • zgred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 21:53 ~zgred

  Trzeba zmienić Konstytucję !. Z Trójpodziału władzy wynika że jest władza Ustawodawcza ,Wykonawcza i Sądownicza. I dwie pierwsze są kontrolowane przez Społeczeństwo w okresowych wyborach . Natomiast nikt nie kontroluje Sądowniczej i ona uległa degeneracji.Bo nadzór jakiejś Rady wyłanianej z pośród członków korporacji prowadzi do tego co ma korporacja lekarska która w swych regulaminach zabrania krytykowania kolegów. W USA sędziowie są wybieralni i to jest jakaś forma kontroli. ŻĄDAJMY ZMIAN.

 • Mad Hog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 20:41 ~Mad Hog

  Biedny miś nie wykaże się przed prezesem. Pewnie marzył, że wezmą go na listę do Sejmu

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 20:05 ~mark

  pani młoda sędzina chyba nie do końca zastanowiła się nad wyrokiem który wydała.

 • adel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 18:12 ~adel

  Niech HGW zleci wszystko znajomym, oczywiście po odpowiednich stawkach - nikt nie będzie o tym wiedział i będzie żyło się lepiej...

 • temida

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 17:53 ~temida

  prawda jetst taka - Reka reke myje

 • roro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 17:48 ~roro

  chyba radny pis sam pisze komentarze o sądzie :)

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 17:35 ~Szemot

  MImo iż zwykle z wiadomoego powodu jestem przeciw PiS to jednak widać gołym okiem, ze coś tu się nie zgadza. Ratusz to instytucja publiczna i nie powinno być możliwści zatajania czegoś takiego. Rozumiem, że nie zdradza się wszystkiego ale chociaz to z kim umowy są podpisywane powinno być jawne. A tu jeszcze sąd przytaknął PO? Mam wrażenie,że będzie dym

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »