Informacje

27.07.2017 19:19 chcą odwołać gronkiewicz-wlatz

Radny PiS chce "impeachmentu"
chociaż nie ma takiej procedury

SERWISY:


Po decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawie Chmielnej 70, radny PiS apeluje o "procedurę impeachmentu" dla prezydent stolicy. W grę wchodzi jednak wyłącznie referendum zwołane przez radę Warszawy lub wprowadzenie komisarza.

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy w sprawie zwrotu działki przy dawnej Chmielnej 70. Działkę zreprywatyzowano w 2012 roku, ale już kilka miesięcy temu wróciła do zasobów miasta, bo kupcy roszczeń zrzekli się praw do gruntu.

"Konieczne rozpoczęcie procedury"

Gdy tak się stało, radny PiS Oskar Hejka, a zarazem członek rady społecznej przy komisji stwierdził, że jest "konieczne rozpoczęcie procedury impeachmentu" wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz.

To procedura znana chociażby ze Stanów Zjednoczonych. Chodzi o postawienie w stan, którego ostateczną konsekwencją może być pozbawienie urzędu.

Takiej procedury nie ma jednak w przepisach dotyczących polskiego samorządu. Rada Warszawy (większość w niej ma Platforma Obywatelska) może co najwyżej podjąć uchwałę o referendum w sprawie odwołania prezydent.

Oskar Hejka tłumaczy, że jako PiS mogą wprowadzić do porządku obrad stanowisko negatywnie oceniające prezydent.

- Czy nadzór nad biurem gospodarki nieruchomości był niewystarczający? Dysponując dzisiejszą wiedzą można powiedzieć, że był - mówi "Gazecie Stołecznej" Jarosław Szostakowski, lider klubu PO w Radzie Warszawy. - Ale czy pani prezydent wyciągnęła wnioski? Tak, wyciągnęła, wiceprezydent Witold Pahl dziś bardzo dobrze nadzoruje pion, który przejął obowiązki tamtego biura. Podejmowanie uchwały pod tytułem "cztery lata temu w nieistniejącym biurze nie było dobrze" wydaje się bezcelowe - przekonuje.

Będzie komisarz?

Pod koniec czerwca pojawiła się również sugestia, że w Warszawie może zostać wprowadzony zarząd komisaryczny. - To decyzja, która należy do najważniejszych organów państwowych - zaznaczył. Wówczas Patryk Jaki, przewodniczący komisji do spraw reprywatyzacji.

Specjalista prawa administracyjnego Agata Plichta wyjaśniała w TVN24, że prezes Rady Ministrów, na wniosek właściwego ministra, może zawiesić organy jednostki samorządu terytorialnego na maksymalnie dwa lata. Według przepisów może do tego dojść tylko, gdy sytuacja "nie rokuje poprawy".

DECYZJA KOMISJI W SPRAWIE CHMIELNEJ 70:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2017 08:46 ~jur

  zamknąć ją, niech siedzi aż zmięknie i zacznie sypać !

 • qqruzNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 16:33 ~qqruzNIK

  Szydło do dymisji~Szydło do dymisji

  PIS chce zrobić skok na sądy-nie zrezygnowali jescze, potem bedą na jesieni media-oczywiście Wolne-komercyjne, potem internet i na jesieni zapowiedzieli ,,prace nad ordynacją wyborczą"Pis do więzienia!!!

  Zacznijmy od tego, że chodzi o sądy tak skorumpowane, że nie dało się przez lata uchronić nic z majątku narodowego kradzionego pod pretekstem reprywatyzacji. Wszystko było umarzane lub nie doszukiwano się znamion przestępstwa jeszcze w prokuraturze.
  A co do mediów to właśnie PiS nie wprowadził żadnej kontroli, dzięki czemu wszystkie KODy i POwcy mogą skamleć jak to się ich odsuwa od ostatnich bastionów władzy - nawet po ponad roku od przegranych wyborów.

 • Szydło do dymisji

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 14:55 ~Szydło do dymisji

  PIS chce zrobić skok na sądy-nie zrezygnowali jescze, potem bedą na jesieni media-oczywiście Wolne-komercyjne, potem internet i na jesieni zapowiedzieli ,,prace nad ordynacją wyborczą"Pis do więzienia!!!

 • noname

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 13:42 ~noname

  opozycja grozi wyrokami mimo , że nie ma argumentów

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 13:22 ~nick

  Nie jestem zwolennikiem PiS. ale czy wiesz, dlaczego za rządów Kaczyńskiego była zapaść inwestycyjna w Warszawie? Poprzednia ekipa zawarła wiele umów, niemożliwych do zerwania bez poniesienia kar. specjalnie tak zostały skonstruowane. Z resztą dlatego później ruszyła fala pozwów przeciwko panom PP oraz WK.

  Dosia125~Dosia125

  kolejny radny pisowski myślący inaczej. Niech się nie łudzi, Warszawy nie oddamy w ręce PiS-u. Już raz była i doszło do zapaści inwestycyjnej. Ręce precz od HGW.

 • Kukiz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 12:34 ~Kukiz

  Dlaczego Schetyna nie mówi, gdzie się podziały setki miliardów złotych z wyłudzeń VAT-owskich.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 12:13 ~Polak

  Sędzia sędziemu oka nie wykole.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 11:41 kubat

  Hanna~Hanna

  To był majątek Skarbu Państwa. A za pomocą dziwnych układów został przyznany grupie adwokatów w Warszawie.


  Widać że nie pamiętasz tych kryteriów ulicznych z lat osiemdziesiątych. Przecież o to wówczas walczyli obecni przeciwnicy pani HGW , że należy przywrócić "święte prawo własności" i oczywiście "precz z kumuną", czyli własnością wspólną.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 11:37 kubat

  Dosia125~Dosia125

  kolejny radny pisowski myślący inaczej. Niech się nie łudzi, Warszawy nie oddamy w ręce PiS-u. Już raz była i doszło do zapaści inwestycyjnej. Ręce precz od HGW.

  Nie wyszło Im z SN to usiłują zrekompensować sobie na Prezydencie Stolicy. Coś takiego świadczy tylko o świadomości prawnej tego "środowiska".

 • Emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 10:45 ~Emeryt

  zgniłeks~zgniłeks

  W każdym innym państwie ta pani byłaby doprowadzona siłą na przesłuchanie !
  Daleko nam do praworządności...


  Masz rację. Te inne Państwa, o których piszesz to Korea Płn, Białoruś, Rosja.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »