Informacje

26.11.2018 17:24 PIASECZNO

Radny donosi do prokuratury
na starostę. "Szantaż i groźby"

SERWISY:

Radny powiatu piaseczyńskiego twierdzi, że tamtejszy starosta mógł popełnić przestępstwo. Przekonuje, że był przez niego szantażowany: miał usłyszeć, że straci pracę, jeżeli nie poprze starosty. - Całą sytuację oceniam jako próbę nacisku oraz próbę zastraszenia mnie - odpowiada starosta.

Główną postacią w tej historii jest Grzegorz Pruszczyk. W ostatnich wyborach samorządowych został wybrany na radnego powiatu piaseczyńskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jego partia zdobyła łącznie siedem mandatów, lokalny komitet Nasza Gmina również. Najwięcej - i samodzielną większość - wzięła Koalicja Obywatelska (15 z 29 mandatów w radzie powiatu). To jednak minimalna przewaga – jednego głosu.

"Dostawałem pewne sygnały"

Z takim rozdaniem radni przygotowywali się do wyboru starosty. Miał nim zostać Ksawery Gut.

- Od momentu wyboru na radnego dostawałem pewne sygnały zainteresowania moją osobą w kontekście pozytywnego głosowania [za wyborem Ksawerego Guta na starostę - red.], ale nikt tego wyraźnie nie zaznaczył w tym sensie, że nie byłem szantażowany – mówi tvnwarszawa.pl Pruszczyk.

W piśmie do prokuratury, które nam przesłał, zaznaczył, że najpierw rozmawiał z nim jeden z radnych, a potem były członek zarządu starostwa.

Według radnego z rozmów wynikało, że jego decyzję w głosowaniu wiązano z miejscem, gdzie pracuje. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii, który podlega pod starostwo piaseczyńskie.

"Wyposażyłem się w dyktafon"

-  Gdy zostały trzy dni do głosowania i członek zarządu powiatu, Ksawery Gut poprosił mnie o rozmowę, sygnalizując, że chodzi o czwartkowe głosowanie, przebiegła mi taka myśl, że może on argumentować to w sposób, w który nie powinien. Dlatego zdecydowałem się na zapis tej rozmowy. Wyposażyłem się w dyktafon i poszedłem na spotkanie - relacjonuje Pruszczyk.

Jak precyzuje w piśmie do prokuratury, zaproszenie na spotkanie otrzymał 19 listopada przez aplikację Messenger. Sama rozmowa miała odbyć się dzień później.

Jej zapis (jak i całą sprawę) opisał jako pierwszy portal DoRzeczy.pl, w dniu głosowania. Pruszczyk w rozmowie z tvnwarszawa.pl dodał, że zapisu nikomu nie dostarczał.

Wskazał nam jednak profil ITV Piaseczno na Facebookum gdzie można odnaleźć wniosek do Prokuratury Krajowej. W załączniku numer 3 jest spisana rozmowa, która miała się odbyć pomiędzy Grzegorzem Pruszczykiem (oznaczony jako GP) a Ksawerym Gutem (KG).

"Utrata pracy?"

Z zapisu wynika, że najpierw Ksawery Gut miał pytać, w jakiej komisji widzi się Pruszczyk. Później, że polityk PiS sugerował, iż musi być naprawdę poważny powód, żeby powiedzieć: słuchajcie, głosuję inaczej. Z drugiej strony Gut miał powiedzieć, że nie nalega, żeby głosował na niego, ale nie wie, czy nie będą naciskali inni członkowie zarządu.

Potem Pruszczyk pyta, czy konsekwencją będzie utrata pracy? Gut odpowiada, że może tak być.

"Dostałem sygnał"

- Dostałem sygnał, że powinienem złamać swój kręgosłup i oszukać kolegów z klubu. Mam rodzinę wielodzietną, moja żona pracuje, ale zdajemy sobie sprawę, że utrzymanie siedmioosobowej rodziny z jednej pensji nie byłoby możliwe. W moim sumieniu uważam, że zachowałem się właściwie. Poinformowałem organy ścigania, że poddano mnie szantażowi – przekonuje.

W piśmie, które skierował do prokuratury, czytamy, że "zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w postaci użycia podczas rozmowy odbytej przeze mnie z Członkiem Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego Panem Ksawerym Gutem w dniu 20 listopada 2018 roku szantażu i groźby bezprawnej pozbawienia" go pracy.

Biuro prasowe prokuratury potwierdziło, że 21 listopada Pruszczyk złożył zawiadomienie. "Zostało przesłane według właściwości do Prokuratora Regionalnego w Warszawie celem rozpoznania i dalszego procedowania zgodnie z kompetencjami" - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

"Próba zastraszenia mnie"

Ksawery Gut wydał oświadczenie na Facebooku. Stwierdził między innymi, iż nie zamierza oceniać zachowania "rozmówcy, który w ukryciu nagrywał naszą rozmowę".

"Chcę jednak podkreślić, że to Pan Grzegorz Pruszczyk, jako pierwszy, poruszył temat swojego zatrudnienia w DPS. Moja reakcja w tym zakresie była wyłącznie życzliwą diagnozą mojej i jego sytuacji politycznej polegającej na tym, iż łączy on funkcję radnego i jednocześnie jest zatrudniony w samorządowym Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii" - dodał.

Zaznaczył również, że to Pruszczyk "tak moderował nagrywaną przez siebie rozmową", aby sprowokować go do określonej odpowiedzi.

"Z tych też względów całą sytuację oceniam, jako próbę nacisku oraz próbę zastraszenia mnie (grożenie odpowiedzialnością karną) tuż przed głosowaniem (...). Przygotowana przez Pana Grzegorza Pruszczyka prowokacja, bo tak ją oceniam ze względu na moment upublicznienia tego nagrania, nie udała się. Zostałem wybrany na stanowisko" - pisze dalej Gut.

Z jego relacji wynika, że celem spotkania było ustalenie, czy podjęto już decyzję w klubie PiS o dyscyplinie głosowania w sprawie wyboru starosty. "Zachowanie Pana Grzegorza Pruszczyka pozostawiam ocenie Państwa. Jednocześnie pragnę podziękować tym wszystkim, którzy mi zaufali zarówno na etapie wyborów samorządowych, jak i na etapie wyboru mnie na starostę Piaseczyńskiego" - podsumowuje.

22 listopada Gut został wybrany na starostę. Jak podaje "Gazeta Stołeczna", głosowało na niego 15 osób z 29-osobowej rady powiatu.

21 PAŹDZIERNIKA ODBYŁY SIĘ WYBORY SAMORZĄDOWE:

ran/kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sluzewiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2018 21:25 ~Sluzewiec

  Lalpotok skuzewicki jak lataja mordor

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2018 19:48 ~rsz

  radny ,,donosi''???donosili to TW

 • Antoni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2018 18:33 ~Antoni

  A co mnie obchodzi Piaseczno?
  To nie jest warszawski portal?

 • Zalew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2018 18:04 ~Zalew

  Ooo, widzę, że Kałuża rozlała się szeroko !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »