Informacje

24.03.2011 07:33 Propozycje dla II linii metra

Radny chce przyspieszyć schody ruchome

SERWISY:

Pół metra na sekundę - z taką prędkością transportują warszawiaków schody ruchome na stacjach metra. - Powinny być szybsze! - przekonuje jeden ze stołecznych radnych. I chce przyspieszyć szczególnie te, które powstaną na stacjach II linii metra - podaje "Życie Warszawy".

"Funkcjonujące obecnie na stacjach metra ruchome schody nie nadążają ze sprawnym odprowadzeniem ruchu pasażerów z peronów na powierzchnię" – napisał w interpelacji Rafał Dorosiński (PO).

Nie zamierzają przyspieszać

Chodzi o 59 ciągów schodów, które znajdują się na I linii metra. - W porównaniu z tymi, które znajdują się w innych stolicach, np. w Kijowie, nasze schody pozostawiają wiele do życzenia - mówi gazecie Dorosiński. I radzi, żeby chociaż na drugiej linii metra jeździły szybciej.

Metro Warszawskie nie zamierza jednak schodów przyspieszać. Tłumaczy się przepisami. - W tej sprawie obowiązuje nas norma europejska, która reguluje bezpieczeństwo na schodach ruchomych - twierdzi na łamach "ŻW" Paweł Siedlecki z Metra Warszawskiego. - Z tego samego powodu stacje na drugiej linii będą wyposażone w schody jeżdżące z tą samą prędkością - zapowiada.

Jak będzie to wyglądało w praktyce? Najgłębsza stacja Nowy Świat znajdzie się 29 metrów pod ziemią. Schody na powierzchnię zawiozą nas w minutę.

Czytaj też o akcji informacyjnej metra, dotyczącej schodów ruchomych: "Trzymaj się prawej strony"

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kilometr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2011 15:27 ~kilometr

  W centrach handlowych chodzi o efekt "LANSU", w niektórych krajach są mandaty za blokowanie ruchu na schodach w metrze, a ludzie tez są swoją drogą idiotami bo jak stanie jeden baran a drugi schodzi to ten drugi zamiast powiedzieć przepraszam staje za tym pierwszym i sie robi zator....

 • Nikola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 16:47 ~Nikola

  Zlikwidować bramki!

 • Gościu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 16:38 ~Gościu

  jakie normy europejskie, przecież na wszystkich stacjach metra w EU schody poruszają się szybciej

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 16:21 ~marta2

  Alojz- słońce Ty moje, nie ma co polemizować-zarówno Ty ,jak i ja , jak i inni jak tu widzę- są za tym , żeby problem rozwiązać "siłom i godnościom osobistom". Czyli po prostu zostawiać lewą stronę schodów wolną dla tych co się spieszą. Proste? To radni powinni o to apelować a przede wszystkim dawać przykład. Ja coś nie uświadczyłam tego , że radni są od załatwiania naszych spraw. Wierz mi , że jest wiele osób nieporadnych i wg.mnie ta szybkość jest w sam raz. Może się mylę-ale mi się wydaje , że w Polsce jest b.dużo osób mocno schorowanych i mimo wszystko tę szybkość schodów powinno się zostawić. Wrogiem dobrego jest lepsze.

 • qp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 16:13 ~qp

  "Jak będzie to wyglądało w praktyce? Najgłębsza stacja Nowy Świat znajdzie się 29 metrów pod ziemią. Schody na powierzchnię zawiozą nas w minutę."

  W praktyce będzie niezły hardcore, gdy schody na tejże stacji się popsują lub będą w konserwacji. Ale większości się to przyda, bo rozleniwienie wśród pasażerów panuje ogromne. Ja nigdy nie korzystam w metrze ze schodów ruchomych czy windy. Jest szybciej i z korzyścią dla zdrowia.

 • yackoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 15:58 yackoo

  U naszych sąsiadów, Czechów, w praskim metrze schody jeżdżą z większą niż w Warszawie prędkością - i jakoś nie dochodzi tam do wypadków na schodach. Nie jest to też niezgodne z normami unijnymi, bo przecież Czechy też są w UE. Po raz kolejny władze metra tłumaczą własne lenistwo oraz patologiczną niechęć do jakichkolwiek zmian zewnętrznymi problemami.

  W przypadku głęboko położonej stacji Centrum problem powolnych schodów jest wyraźnie widoczny i przydałoby się choć spróbować go rozwiązać. Władze metra mogłyby np. przyspieszyć jeden z dwóch biegnących obok siebie ciągów schodów. Osoby starsze czy niepełnosprawne mogłyby korzystać z tych wolniejszych.

 • mikos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 15:17 ~mikos

  Przyspieszyli by schody i od razu wypadki by były . Jak ludzie nie umieją się poruszać na schodach ruchomych a co dopiero je przyspieszać

  PARANOJA , już naprawdę radni nie mają nic do roboty konkretnego tylko głupoty im w głowie

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 13:56 ~ech

  Korki w metrze robią się z powodu bramek, a nie z powodu schodów ruchomych.

 • redav1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 12:52 ~redav1

  A ja poszedłbym krok dalej i nakazał zainstalować każdemu obywatelowi motorek w dupie bo za wolno chodzą...:)

 • Alojz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 12:35 ~Alojz

  ~marta2

  Widzę, że znowu będziemy polemizować :)

  To są sprawy nagłaśniane przez media. Jest spora liczba radnych w Warszawie i trudno żeby wszyscy zajmowali się tylko i wyłącznie sprawami typu budowa mostu. Od tego właśnie są radni żeby składać interpelacje i zajmować się NASZYMI sprawami. Również możesz udać się do radnego żeby zajął się Twoimi problemami tego typu. RADNI WŁAŚNIE SĄ OD TAKICH SPRAW.
  A schody faktycznie mogły by ciut szybciej jeździć, chociaż przy osobach stojących po prawej stronie można swobodnie przejść szybciej :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »