Informacje

02.02.2011 19:39 Zmiany nazw w stolicy

Radni zrezygnowali z alei "papieża" Jana Pawła II

SERWISY:

 

Radni z komisji nazewnictwa wciąż pracują nad projektem uporządkowania obecnych patronów ulic. Jak przyznała Olga Johann, radni już zrezygnowali z kontrowersyjnego projektu, który zakładał dodanie do nazwy al. Jana Pawła II słowa "papieża".

- Papież jest jeden, więc chyba dopisywanie tego do nazwy nie ma sensu - przyznała w studiu "Miejskiego Reportera" Olga Johann, z komisji ds. nazewnictwa. Chce również pozostawienia nazwy Rondo Zgrupowania AK "Radosław".

- Niedawno słyszałam wypowiedź młodego człowieka, który nie wiedział kim jest patron ronda. Jeśli ktoś nie wie kim był "Radosław", to niech wraca do książek - mówi Johann.

Burza o Babkę

Propozycje przywrócenia nazwy rondo Babka złożył Dariusz Dolczewski z PO. Nie jest to zresztą pomysł nowy. Nazwa "Radosława" od początku spotkała się z dużą krytyką i wielu warszawiaków do dziś nie chce jej zaakceptować. "Radosława" konsekwentnie broni jednak m.in. środowisko bliskie PiS - czytaj więcej.

"Trzeba zrobić porządek"

Mimo kategorycznego "nie" radnych Śródmieścia, którzy odrzucili propozycje zmiany nazw ulic w centrum, komisja ds. nazewnictwa wciąż pracuje nad swoim projektem.

- Niepotrzebnie ludzie są przerażeni. Od projektu do realizacji jest dużo czasu. Trzeba uporządkować nazwy i je skatalogować. Wiemy, że mnóstwo nazw, które są od zawsze, prawnie nie istnieją. Np. Rynek Starego Miasta - tłumaczy Anna Nehrebecka, radna PO.

- Niektóre ulice biegną np. przez kilka dzielnic, ulica jest jedna, a ludzie mają różne dokumenty - dodaje Olga Johann.

Kto zapłaci?

Radne odniosły się także do problemu, jakim jest koszt wymiany dokumentów. - Można to rozwiązać np. tak, że dajemy jakiś okres czasu na wymianę dokumentów. Przecież większość z nich i tak trzeba co jakiś czas wymieniać - proponuje Johann.

Zmiany są konieczne

Urzędnicy tłumaczą, że zmiany i ujednolicenie oficjalnych nazw jest konieczne ze względu na obowiązek stworzenia słowników nazw dla potrzeb systemów teleinformatycznych. Obowiązek taki wynika z przepisów ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej z marca 2010 roku.

Jak tłumaczy w rozmowie z PAP wicedyrektor biura kultury urzędu miasta Małgorzata Naimska uporządkowanie dokumentów konieczne jest także z innego powodu - katalog nazw ulic musi zawierać ujednolicone nazwy pełne i skrócone, np. ul. Cypriana Godebskiego - ul. C. Godebskiego.

Po ustaleniu pisowni nazwy ulicy, urzędnik będzie mógł wybrać tylko te formy do wpisania w dokumentach. Obecnie nazwa jednej i tej samej ulicy może być wprowadzona do systemu informatycznego w dowolny sposób, np.: Godebskiego, C. Godebskiego, Godebskiego C. czy Cypriana Godebskiego. Przez to różne nazwy mogą widnieć w różnych dokumentach. Naimska zaznaczyła, że w sytuacjach, gdy zmiana nazwy wiązałaby się z koniecznością wymiany dokumentów, np. dowodów rejestracyjnych, pojazdów czy praw jazdy, rada miasta może zwolnić mieszkańców z wynikających z tego opłat.

mjc,PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • em

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 12:12 ~em

  Wnioskuję by koszty zmiany nazwy ulic ponieśli pomysłodawcy. Nie miasto(!), ale pomysłodawcy, z imienia i nazwiska. Jak komuś się we łbie zrodziło dodawać "papieża" to niech taką zmianę wprowadzi i zapłaci za wymianę tablic, dokumentacji, dokumentów mieszkańców, etc.

 • Belveder

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 11:09 ~Belveder

  Proponuję Świętego i Błogosławionego Jana Pawła II "papieża" z Polski - niech radni lepiej się zajmują brudem na ulicach, bilbordami i ulotkami na każdym słupie i wiacie przystankowej!!!!

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 11:04 ~gość

  proponuję radnym, żeby sobie przypomnieli skecz kabaretu Dudek pt. Karolkowa, to może dadzą sobie spokój ze zmianami nazw ulic

 • Nicek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 11:03 ~Nicek

  Hahaha - przykład syna AKOWWCA ewidentnie pokazuje jak niski poziom wiedzy przedstawiają niektórzy "warsiawiacy". Czy on w ogóle wie skąd się wzięła poprzednia nazwa? Taki wielki patriota... Jednoczesnie mamy niestety bardzo wysoki poziom ignorancji - gdyby choć część osób tak bardzo optujących za powrotem do starej nazwy (bo np. "nowa się nie przyjęła") poczytało o róznicach pomiędzy historycznymi odniesieniami Babka - Zgrupowania AK "Radosław" nie miałaby wątpliwości, że druga nazwa jest o kilkaset razy trafniejsza. Dlaczego? Bo chociażby uhonorowywuje ludzi którzy w tym rejonie, za wolną Warszawę ginęli.

 • Dariusz Dolczewski - Radny m.st. Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 10:41 ~Dariusz…

  Wczoraj na posiedzeniu podkomisji ds. nazewnictwa wniosłem projekt podzielenia tej kontrowersyjnej uchwały na część, która odpowiada na wymagania ustawy i część, która jest tylko pomysłem biura. Obowiązki trzeba spełnić szybko, a nad pomysłami się zastanowić, bo jest w nim za dużo "kwiatków".
  Poprosiłem o wykaz ilu mieszkańców/firm objętych będzie każdą zmianą. To z pewnością będzie ważny argument przy dyskusji na ten temat. Radni pracują dla ludzi i uchwały mają polepszać życie, a nie komplikować.
  Dariusz Dolczewski - Radny m.st. Warszawy

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 08:28 ~LLU

  śmiech..
  Sami ich wybraliście.. ;-)

 • s.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 08:13 ~s.

  Jak ta Johann śmie człowieka odsyłać do książek!!! Sama powinna poczytać!!!Patronem ronda nie jest "Radosław", ale Zgrupowanie, które otrzymało nazwę jego przywódcy. To nie rondo "Radosława" - więc nie kim był, lecz Zgrupowania AK"Radosław" - więc czym było....echhh

 • WARSZA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 07:37 ~WARSZA

  PRZESTANCIE BAWIC SIE NAZWAMI ULIC ZA WIEEEELKIE NASZE PIENIADZE !!!. ZA DWA LATA ZNOWU BEDZIE ZMIANA Z DODATKIEM SWIETY. TO PROBA UNIKANIA PRAWDZIWEJ PRACY NA RZECZ STOLICY A ZAJMOWANIE SIE BANALAMI I KOMPLETNYMI BZDURAMI. ZAJMIJCIE SIE ULICZNYMI PSAMI,BRODEM ,PARKINGAMI CZY DZIURAMI W JEZDNIACH.TO CO WY PROBUJECIE WYMYSLAC I ROBIC , WYMYSLILBY KOMPLETNY IDIOTA SIEDZAC PRZED TELEWIZOREM.

 • Wojtek z Dzikiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 06:22 ~Wojtek z Dzikiej

  Jak slysze nazwisko JOHAN to zalewa mnie krew .Ile ta Pani zlego zrobila dla Warszawiakow to Ona sama nie wie? Mieszkam przy RONDZIE BABKA a nie RADOSLAWA Jestem synem AKOWWCA i niech ta Pani nie uczy mnie patriotyzmu bo moja Rodzina walczyla juz pod Grunwaldem!!!! NIECH TA BABA juz odejdzie i zostawi ulice w spokoju.

 • twacik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 02:22 twacik

  O ile pomysł z "paieżem" uważam za chybiony, to mam nadzieje ze rondo Babka powróci do swoje perwotnej nazy :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »