Informacje

28.08.2017 09:33 dekomunizacja

Radni zmienią imiona,
nazwiska zostawią bez zmian

SERWISY:

Dekomunizacja w Warszawie dotknie na razie tylko sześć ulic. Radni wybrali tak, aby nazwiska patronów zostały te same, a w dokumencie zmieniało się jedynie imię. Józefa Ciszewskiego (na Ursynowie) zastąpi Jan, a Anastazego Kowalczyka (na Białołęce) - też Jan.

O zmianach w nazewnictwie donosi poniedziałkowa "Gazeta Stołeczna". Warszawscy radni mają się zająć nimi na najbliższej, czwartkowej sesji. Czego potwierdzenie znajdujemy w opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej porządku obrad. To ostatni dzwonek na zmiany. Czas na dekomunizacje mija bowiem 2 września. Jeśli do tego czasu samorządowcy nie poprawią nazw "propagujących komunizm", zajmie się tym wojewoda mazowiecki.

Tych komunistów już nie będzie

W czwartek radni zmienią następujących patronów: Anastazego Kowalczyka (Białołęka), Jana Kędzierskiego (Bemowo), Lucjana Rudnickiego (Bielany), Gustawa Reichera (Targówek), Juliana Bruna (Mokotów) i Józefa Ciszewskiego (Ursynów).

Kto ich zastąpi? Radni z komisji nazewnictwa wybrali patronów o takich samych nazwiskach, ale innych imionach i życiorysach. I tak komunistę Anastazego Kowalczyka zastąpi astronom Jan, pracownik obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, który zasłynął m.in. tym, że sporządził katalog pozycji ponad sześciu tysięcy gwiazd.

Idąc dalej: komunistę Kędzierskiego Jana zastąpi Kędzierski Apoloniusz - malarz i członek Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Zamiast Lucjana Rudnickiego będzie generał Klemens, a w miejsce Juliana Bruna - włoski filozof Giordano. Stosunkowo największe zmiany czekają mieszkańców Reichera. Tu zmieni się bowiem nie tylko imię patrona, ale też płeć. Zamiast komunisty Gustawa będzie bowiem lekarka, organizatorka i dyrektorka Instytutu Reumatologicznego - Eleonora.

Zmieni się też popularny Ciszewski na Ursynowie. W miejsce Józefa pojawi się bowiem Jan - dziennikarz sportowy, komentator igrzysk olimpijskich, meczów piłkarskich czy hokejowych.

Koniec konsultacji

W uzasadnieniu do projektów uchwał, nad którymi radni będą pracować w najbliższy czwartek zapisano też liczbę adresów, które dotknie dekomunizacja przy poszczególnych ulicach, a także orientacyjne koszty całej operacji. I tak najdroższa do zmiany będzie ulica Ciszewskiego (ponad 11 tysięcy złotych), przy której znajduje się dziewięć adresów i 168 mieszkańców.

Pozostaje jednak pytanie, co z pozostałymi ulicami? Przypomnijmy, że wojewoda mazowiecki i Instytut Pamięci Narodowej już kilka miesięcy temu mówili o ponad 30 nazwach, które powinny być zmodyfikowane. Zaś sami warszawscy radni skierowali do konsultacji społecznych nazwy 12 ulic. Dlaczego więc nowych patronów zyska (przynajmniej na razie) tylko sześć?

Konsultacje zakończyły się 31 lipca. Jak pisze "Stołeczna", wzięło w nich udział około cztery tysiące osób, z czego 53-63 proc. jest przeciwko dekomunizacji poszczególnych patronów. Ale są również zwolennicy. Najwięcej osób chce się pozbyć nazwy Związku Walki Młodych na Ursynowie.

Radni Platformy Obywatelskiej (mający w Radzie Warszawy większość) na razie nie chcą ruszać więcej niż wskazanych sześciu patronów. Co nie zmienia faktu, że to i tak nie uchroni mieszkańców przed zmianami. Jeśli nie dokonają ich samorządowcy, zrobi to - jak już wspomnieliśmy - wojewoda Zdzisław Sipiera, co wynika z ustawy zakazującej propagowanie komunizmu.

Do zmiany też pomniki

Jak pisaliśmy ostatnio na tvnwarszawa.pl, wkrótce warszawscy radni mogą mieć jeszcze więcej problemów. Do ulic dojdą bowiem pomniki. Wszystko przez nowelizację ustawy dekomunizacyjnej, którą parlament przegłosował w czerwcu, a prezydent Andrzej Duda podpisał w połowie lipca. Wedle jej zapisów, usunięte mają zostać monumenty, obeliski, popiersia, płyty pamiątkowe, które gloryfikują dawny system.

W stolicy jedne z najbardziej charakterystycznych obelisków upamiętniające czasu komunizmu znajdują się na Pradze Południe. Pierwszy to Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej w parku Skaryszewskim. Drugi - pomnik generała Zygmunta Berlinga między rozjazdami Trasy Łazienkowskiej.

Czy i kiedy znikną z przestrzeni publicznej? - Na razie na temat pomników w ogóle nie rozmawialiśmy. Najpierw musimy zrobić porządek ze zmianą ulic - mówiła nam kilka dni temu Anna Nehrebecka, radna PO i przewodnicząca komisji nazewnictwa.

 

kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • seweryn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2017 08:32 ~seweryn

  Jeżeli chodzi o Giordana Bruno, to był on zadeklarowanym wrogiem kościoła katolickiego i religii jako takiej i dlatego dziwi zaproponowanie tego szarlatana (rzekomo spalonego z wyroku Inkwizycji na stosie) w miejsce KPP-owca Juliana Bruna. Pytanie, czy postąpiono tak z premedytacją, czy też jest to wynik niewiedzy? A może na tym polega polski antykomunizm?

 • no jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 16:21 ~no jak

  Wojciech~Wojciech

  W imieniu Moskwy prześladowali, torturowali i zabijali.  Każdy z nich? Co ci odbiło?

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 10:22 ~Boom

  Antonio~Antonio

  Mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów, umowy najmu, umowy z bankami lub innymi kontrachentami itp.) zachowują swoją ważność.
  Gdzie w dowodzie czy paszporcie masz nazwę ulicy?

 • wirusx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 10:08 ~wirusx

  [cytat_2696855]
  He, he...
  Akurat red. Jan Ciszewski był zawojowanym pezetpeerowcem i wielbicielem ZSRR, tak jak i cała reszta dziennikarzy ekipy telewizyjnej Macieja Szczepańskiego. Tyle, że po latach mało kto już o tym pamięta.
  [/cytat_269685
  ------------------------------
  Też tutaj o tym napisałem, że Ciszewski był kablem UB w swoim środowisku ale cenzura na tym forum post mi usunęła

 • Antonio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 07:47 ~Antonio

  Mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów, umowy najmu, umowy z bankami lub innymi kontrachentami itp.) zachowują swoją ważność.

 • głos rozsądku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 07:05 ~głos rozsądku

  Proponuję zdekomunizować również mieszkania komunalne, komunikację miejską, a na koniec komunię kościele.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 22:46 ~Polak

  Za przyjęciem projektu głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 • Wojciech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 21:36 ~Wojciech

  W imieniu Moskwy prześladowali, torturowali i zabijali.

 • Tuwim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 21:16 ~Tuwim

  Mieszkańcy nie poniosą w związku ze zmianami żadnych kosztów.

 • totalitarna_partia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 20:39 ~totalitarna_partia

  Powinni jeszcze zdelegalizować PiS.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »