Informacje

22.05.2017 17:04 posłanka PO alarmuje

"Radni zlikwidowali
gimnazja przez pomyłkę"

SERWISY:

"Radni PiS z Otwocka zlikwidowali przez pomyłkę wszystkie gimnazja pomimo, że zostały w nich jeszcze dwie klasy" - oznajmiła posłanka PO. Wiadomość błyskawicznie rozniosła się w sieci, zaskakując pewnie wielu gimnazjalistów i ich rodziców. Władze podwarszawskiego miasta uspokajają i zapewniają, że naprawią błąd.

Reforma edukacji przyjęta przez Prawo i Sprawiedliwość zakłada wprawdzie likwidację gimnazjów, ale nie od razu. Szkoły ostatecznie znikną, kiedy edukację skończą trzy obecne gimnazjalne roczniki.

W czwartek Kinga Gajewska-Płochocka z Platformy Obywatelskiej nieoczekiwanie poinformowała, że radni Otwocka usunęli placówki... już teraz, za pomocą jednej uchwały.

"Radni PiS z Otwocka zlikwidowali przez pomyłkę wszystkie gimnazja pomimo, że zostały w nich jeszcze dwie klasy" - napisała. Przekonywała, że przez nagłą decyzję może być problem z wydaniem świadectw na koniec roku szkolnego i przede wszystkim - z dalszym ich funkcjonowaniem.

PO krytykuje

"To pokazuje jak bezmyślnie głosują radni PiS. Minister Anna Zalewska w pośpiechu przeprowadziła w Sejmie deformę edukacji, a teraz rodzice i młodzież zbierają tego plony" - stwierdziła w swoim wpisie posłanka.

Do krytyki radnych szybko dołączyli inni posłowie PO. "W Otwocku PiS wdraża chaos w szkołach przed terminem! Nauczyciele bez pracy, uczniowie bez świadectw i promocji, rodzice apelują o pomoc!" - napisał na Twitterze Andrzej Halicki.

"PiS wymiata :) przynajmniej w Otwocku. Zlikwidowali gimnazja już teraz. Nie będzie końca roku, świadectw, promocji do następnej klasy" - wtórowała mu Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka PO i była minister edukacji.

Politycy PO krytykowali członków Prawa i Sprawiedliwości, bo to właśnie oni (wraz z lokalnymi komitetami) tworzą większość w radzie miasta. Gajewska-Płochocka w swoim wpisie na Facebooku punktowała też jednak wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę. "Wojewoda zaakceptował tę decyzję i dopiero teraz zorientowali się, że od 11 maja szkoły nie istnieją..." - podkreśliła.

Uchwała rady

Sesja, na której radni Otwocka mieli podjąć decyzję w sprawie gimnazjów odbyła się 30 marca. W czasie posiedzenia przyjęto uchwałę dotyczącą dostosowania sieci szkół i przedszkoli do zmian związanych z reformą oświaty. Opracowanie takiego dokumentu było obowiązkiem każdego samorządu. Przykładowo - Warszawa opracowała i przyjęła swój na sesji w lutym.

Na czym więc polega problem? Otóż w uchwale otwockich radnych czytamy, że w dniu jej wejścia w życie (co nastąpiło 11 maja) automatycznie ważność traci kilka innych uchwał. W tym te o założeniu wszystkich czterech miejskich gimnazjów.

- Radni mają teraz twardy orzech do zgryzienia - mówi nam posłanka Gajewska-Płochocka. - Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu spotkanie w gronie: ministerstwo, wojewoda, prezydent, może kurator. Żeby wspólnie znaleźć jakieś wspólne rozwiązanie problemu - dodaje.

PiS dementuje

Po wyjaśnienia zgłosiliśmy się do przewodniczącego otwockiej rady Jarosława Margielski (PiS). Ten najpierw dementuje informacje posłanki, jakoby decyzję podjęli wyłącznie radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Na sesji 30 marca obecnych było 16 osób, w tym czworo członków PiS i jeden wstrzymał się od głosu - oświadcza. Jak dodaje, ogółem "za" przyjęciem uchwały w takim kształcie głosowało aż 14 radnych, w tym - jak przekonuje przewodniczący - również przedstawiciele PO.

Chwilę później Margielski... zrzuca winę na zarząd miasta. - Musieliśmy przyjąć tę uchwałę do końca marca. Prezydent wprowadził do niej kilka uwag z kuratorium, ale dodał też swoje, w których znalazły się właśnie te feralne zapisy dotyczące uchwał założycielskich gimnazjów - tłumaczy.

Takie wyjaśnienia nie usprawiedliwiają radnych, bo to właśnie oni uchwalają prawo. - Nie przeczytali powyższej uchwały czy przeczytali i nie zrozumieli? - dopytujemy.

- Na sesji był radca prawny urzędu miasta, prezydent, pani dyrektor oświaty. Wszyscy zapewniali, że projekt był konsultowany z kuratorium. Prawnicy także nie wnosili uwag. Wobec tego nie mieliśmy żadnych przesłanek, żeby wątpić w prawdziwość tych deklaracji - oświadcza Marglewski.

Przewodniczący podkreśla też, że samo unieważnienie aktów założycielskich gimnazjów nie jest kluczową kwestią. Największym problemem jest to, że uchwała nie określa dnia, w jakim akty te powinny zostać wygaszone. Unieważnienie powinno nastąpić w dniu 31 sierpnia 2017 roku (co wynika m.in. z ustawy o reformie oświaty), a nie - jak zdecydowali radni z Otwocka - 11 maja.

Margielski zapewnia jednak: nie mieliśmy złych intencji. - O czym świadczy to, że załącznikach do uchwały daty są już określone prawidłowo, na 31 sierpnia - zauważa.

Magistrat uspokaja

Czy to oznacza, że dziś (22 maja) w Otwocku nie istnieje żadne miejskie gimnazjum? - Ależ nie ma mowy o tym, że jakiekolwiek gimnazjum zostało zlikwidowane - oświadcza stanowczo Agnieszka Wilczek, wiceprezydent Otwocka zajmująca się w tamtejszym magistracie właśnie oświatą.

Przyznaje, że w uchwale radnych są nieścisłości (związane właśnie z datą), ale one "nie powodują żadnego zagrożenia".

Jak czytamy w opinii prawnej opublikowanej na stronie urzędu miasta, "funkcjonowanie gimnazjów jest oparte nie o jeden akt prawny, lecz o cały szereg zarówno przepisów rangi ustawowej, jak i aktów prawa miejscowego". Te - jak podkreśla w rozmowie z nami wiceprezydent - nie zostały uchylone. A więc gimnazja działają dalej.

Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, rada Otwocka wprowadzi uchwałę naprawczą, która zmieni poprzednią i uzupełni ją o odpowiednią datę. Jej projekt przygotowują radcy prawni na zlecenie miasta. - Jak tylko ten dokument będzie gotowy, zwołamy sesję w trybie pilnym - deklaruje przewodniczący Margielski.

Stanowisko wojewody

O komentarz do całej sprawy poprosiliśmy też wywołanego przez posłankę Gajewską-Płochocką wojewodę mazowieckiego. Jego urzędnicy przekonują, że informacje o likwidacji gimnazjów są bezpodstawne i wskazują "na brak zaznajomienia się z całością uchwały oraz przepisów rangi ustawowej".

Przekonują, że uchwała rady została przyjęta zgodnie z prawem, na podstawie nowej ustawy o reformie oświaty. Każde z czterech gimnazjów publicznych zostało przekształcone w szkołę podstawową, a warunki tego przekształcenia opisuje załącznik piąty, który jest obowiązkowym elementem dokumentu.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bleee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 12:59 ~bleee

  Stańczyk~Stańczyk

  Nadgorliwość jest gorsza niż sraczka.
  Nadgorliwość sługusów Dobrego Pana zwłaszcza.

  słudzy Dobrego Pana - dobre! ale o to chodzi, to ludzie ludziom gotują ten los, wstyd

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 12:56 ~Obserwator

  OTWOCK to nie miasto to stan umysłu. Mieszkam tu już kilkanaście lat i patologia oraz kolesiostwo jest tu na porządku dziennym. To wylęgarnia karierowiczów politycznych którzy za wszelką cenę chcą zrobić karierę nawet popierając buble - byle tylko się wykazać i przypodobać. Włodarz miasta tylko się lansuje służbowym Passat-em po mieście rozmawiając przez telefon za kierownicą w trakcie jazdy. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają problem ze ściganiem piratów drogowych i kierowców parkujących gdzie popadnie pomimo że dostali nowe auta z wideorejestratorami. A mieszkańcy są pozostawieni sami sobie. Kiedyś pisali o wielu miejscowościach w okolicach Otwocka teraz to Otwock jest w okolicy innych miast Józefowa, Karczewa czy Celestynowa.

 • Stańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 12:10 ~Stańczyk

  Nadgorliwość jest gorsza niż sraczka.
  Nadgorliwość sługusów Dobrego Pana zwłaszcza.

 • pisowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 10:09 ~pisowiec

  Sytuacja pokazuje, że nie ma tam kompetentnych osób.
  Zresztą widać to po miesieście OTWOCK
  Jedna wielka dziura.
  Zgadzam się że w takie sytuacji Dyrektor Oświaty Miejskiej, pani Wiceprezydent odpowiedzialna za Szkoły, Przewodniczący Rady Miasta Otwocka - Margielski powinni zostać zdymisjonowani.

  Na przyszłość zapamiętajmy nazwiska tego składu RADY MIASTA, Zarządu Miasta i dajmy im odpocząć po następnych wyborach samorządowych, bo z pewnością są przepracowani...

 • Otwocczanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 10:02 ~Otwocczanin

  Radni z Otwacka z ramienia PIS to młodzi ludzie jw większości w wiku Misiewicza.
  Skąd niby mieli wiedzieć jakie zapisy są w usawie i czy uchwała Rady Miasta Otwocka jest prawidłowa?
  Kazali im zagłosować za uchwałą to zagłosowali. Dziwię się Margielskiemu, że nie czyta uchawał. Będąc w stałym konflikcie ze Prezydentem, Szczepaniakiem, gdyby czytał ze zrozumieniem to mógłby pomyłkę naprawić i mieć sukces. a tak żenada na całą Polskę...

 • syriana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 09:30 ~syriana

  Mini_Me~Mini_Me

  Likwidacja gimnazjów najbardziej uderzy w dzieci z rocznika 2005 (teraz są w 6 klasie, w przyszłym roku pójdą do klasy 7, potem 8). Będą one konkurować o miejsca w liceach i technikach z rocznikiem 2004 (obecnie I gimnazjum, potem II i III), który miał o rok więcej czasu na opanowanie materiału. Ta zmiana to bubel. W 2019 roku wszyscy rodzice przekonają się jak nieprzemyślane jest to rozwiązanie.

  nie masz racji, ta kretyńska reforma bardziej uderzy w obecne klasy I w gimnazjach. juz w przyszłym roku tracą nauczycieli, dla przykłądu na Barskiej w Warszawie od wrzesnia nie będzie trzech językowców, odchodza polonistka, germanista i anglistka, a co dalej???

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 08:36 ~stonka

  Radykał~Radykał

  Bardzo dobrze.
  Gimnazja to sama przemoc i kłopoty.
  Teraz już pozostanie zlikwidowanie szkół podstawowych i średnich i skończymy z przemocą w szkole.

  To, to nic! Wiesz co się w przedszkolach dzieje?! Terror młodocianych zbieraczy naklejek na świeżaki ledwie minął, a mafia biedronkowa przeniosła się na karty ze zwierzętami. Kto nie przynosi kart jest szykanowany w czasie leżakowania i ograbiany w podwieczorków. To właśnie w przedszkolach zaczyna się patologia która w podstawówkach i gimnazjach jedynie rozkwita. Taki przedszkolny bandyta często idzie na studia i... pije piwo! A niektórzy nawet palą papierosy elektryczne! Za moich czasów czegoś takiego nie było! Z podstawówki nikt do poprawczaka nie trafiał, na apelach dyrektor naganami nie szastał, a ze średniej to wszyscy szli na studia i magisterka to było minimum! Dzieci od małego ślęczały nad książkami a na dyskoteki przychodziła jedynie woźna i palacz (z kotłowni wychodził raz na miesiąc).

 • Mini_Me

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2017 08:03 ~Mini_Me

  Likwidacja gimnazjów najbardziej uderzy w dzieci z rocznika 2005 (teraz są w 6 klasie, w przyszłym roku pójdą do klasy 7, potem 8). Będą one konkurować o miejsca w liceach i technikach z rocznikiem 2004 (obecnie I gimnazjum, potem II i III), który miał o rok więcej czasu na opanowanie materiału. Ta zmiana to bubel. W 2019 roku wszyscy rodzice przekonają się jak nieprzemyślane jest to rozwiązanie.

 • triki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2017 22:24 ~triki

  W uchwale jest napisane, że gimnazja są przekształcone w szkoły podstawowe i w tych szkołach kontynuować będą edukację dotychczasowe klasy gimnazjum tj. II i III, a w kolejnym roku szkolnym III. Gimnazja zakończą działalność z 31 sierpnia 2017 r. a szkoły podstawowe, powstałe w wyniku przekształcenia gimnazjów rozpoczną działalność 1 września 2017 r. Wystarczy przeczytać cały tekst uchwały.

 • zawstydzony otwocczanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2017 20:13 ~zawstydzon…

  Wstyd na całą Polskę.NATYCHMIAST zdymisjonować Panią wiceprezydent i Dyrektora Oświaty Miejskiej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »