Informacje

07.03.2013 19:35 PO funduje podwyżkę

Radni zdecydowali. Zapłacimy więcej za śmieci

SERWISY:

Od 1 lipca warszawiacy zapłacą drożej za śmieci. Cena za odpady posegregowane wyniesie od 19,5 do 89 zł miesięcznie, a za nieposegregowane o 40 proc. więcej. Decyzję po wielogodzinnej i burzliwej debacie podjęli radni.

Za uchwaleniem nowych opłat za odbiór odpadów komunalnych głosowało 32 radnych, przeciw było 27, nikt się nie wstrzymał. Uchwała przeszła głosami Platformy Obywatelskiej, przy sprzeciwie reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości, klubu SLD i dwóch radnych niezależnych.

Stawki opłat i sposób ich naliczania przygotował ratusz. Opłata za śmieci będzie liczona od gospodarstwa domowego i modyfikowana  w zależności od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.

Cena wzrośnie nawet o 40 procent

Zgodnie z czwartkową decyzją radnych, jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba, zapłaci ona od lipca 19,5 zł miesięcznie; dla dwóch osób opłata wyniesie 37 zł, trzech - 48 zł, a w cztero- i więcej osobowych gospodarstwach - 56 zł. Właściciele domów jednorodzinnych zapłacą miesięcznie 89 zł, niezależnie od liczby zamieszkujących osób.

Teraz warszawiacy płacą średnio 15 zł za śmieci miesięcznie.

Przyjęte przez radnych stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych odnoszą się do segregowanych śmieci. Jeżeli będą one zmieszane, cena wzrośnie o 40 proc.

Odrzucili poprawki PiS

Radni odrzucili w głosowaniu poprawki PiS, w których zaproponowano obniżenie opłat za śmieci dla mieszkających w budynkach, jak i domach jednorodzinnych.

W czasie debaty wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak podkreślił, że zaproponowane przez magistrat stawki zostały ustalone na podstawie dokładnych analiz, które uwzględniły liczbę mieszkańców, koszt odbioru i zagospodarowania oraz ilości wytwarzanych śmieci. Ratusz przewiduje, że po pierwszym lipca ilość odbieranych od mieszkańców odpadów wzrośnie o 10 proc. Według szacunków koszt odbioru śmieci także wzrośnie o 10 proc., a koszt zagospodarowania tych odpadów o 25 proc.

Kochaniak zaznaczył, że im więcej osób będzie płaciło za śmieci, tym cena za ich odbiór będzie niższa.

Policzyli według liczby zameldowanych

Ratusz ustalił stawki w odniesieniu do oficjalnej liczby zameldowanych warszawiaków (1 mln 750 tys.), ale według władz miasta w stolicy może mieszkać nawet o 750 tys. więcej osób. - Mogliśmy oprzeć się tylko na oficjalnych danych, jeżeli za śmieci zapłaci 2,5 mln osób, to opłata dla osoby mieszkającej samotnie w mieszkaniu może spaść nawet do 13,6 zł - podkreślił wiceprezydent.

Jarosław Szostakowski z PO mówił, że ustalenie nowych stawek za śmieci jest najważniejszą decyzją rady w tej kadencji. - Propozycja ratusza z oczywistych względów nie jest najlepsza, ale opłaty mogły być jeszcze wyższe - powiedział. Dodał, że jego klub będzie monitorował skutki nowych rozwiązań, a także jak one wpłyną na m.in. zamożność mieszkańców. -Jeżeli sytuacja pozwoli, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby te stawki obniżyć - zaznaczył radny.

Zdaniem Macieja Wąsika z PiS fakt, że w debacie nie uczestniczyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jest jednoznaczne z przyznaniem się wiceszefowej PO do porażki.

Opozycja skrytykowała projekt

-Pani prezydent nigdy nie pojawia się na debatach, na których są głosowane niewygodne dla PO uchwały - dodał Wąsik. Jego zdaniem zaproponowane przez magistrat stawki za śmieci są "skandalicznie wysokie". Skrytykował także metodę ich naliczania dla domów jednorodzinnych. - Dlaczego, jeżeli w domu mieszka jedna osoba, ma płacić tyle samo, jak gdyby w nim mieszkało pięć - pytał.

Zdaniem przedstawiciela PiS skandalem jest utajnienie przez ratusz analizy kosztów nowego systemu gospodarki odpadami. Według niego miasto oparło swoje propozycje na "całkowicie błędnych przesłankach".

Zastępca rzecznika prasowego stołecznego magistratu Agnieszka Kłąb powiedziała PAP, że ratusz nadał klauzulę poufności tym materiałom pod koniec roku. Po to, aby wszystkim przedsiębiorcom, którzy będą zainteresowani udziałem w przetargach na odbiór śmieci, zapewnić równy dostęp do informacji. Zapewniła, że pierwsze przetargi mają być rozpisane jeszcze w marcu.

Przedstawiciel SLD Bogdan Żuber powiedział, że władze stolicy znacznie przeszacowały koszt odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. -To może być ponad 100 mln zł - policzył. Jego zdaniem miasto wybrało słuszną metodę naliczania opłat wobec mieszkańców bloków, ale - podobnie jak PiS - skrytykował metodę naliczania opłat od gospodarstwa domowego w przypadku domów jednorodzinnych. Jego zdaniem stawki zaproponowane przez ratusz są "dużo za wysokie".

Nowe reguły od lipca

Od 1 lipca br. gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

PAP/b//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2013 19:47 ~oli

  Gronkiewicz wprowadziła nowy podatek od właścicieli nieruchomości. To skandal
  Dotychczas płaciłam 35,00 za śmieci dziś będzie to ponad 140 zł od jednej osoby bo w moim skleconym domku mieszkam sama. Jest tak mało wart, że nikt go nie chce kupić a ja muszę gdzieś mieszkać
  Litości co oni wyprawiają, Emeryturę podnieśli o 30 zl a śmieci o ponad 100 zł,

 • majster

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2013 14:51 ~majster

  podaję link do bardzo ciekawej lektury, ile kosztują śmieci w sąsiednim Józefowie

  http://www.jozefow.pl/WWW/AKT/130412B/info.html

  proponuję w ramach akcji protestacyjnej wywozić smieci na plac bankowy, lub pod domy radnych i pani prezydent HGW.

 • Smieciarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2013 12:18 ~Smieciarz

  Rafi~Rafi

  Banda złodziei i darmozjadów za co mam płacić 40 zł więcej? za to że ktoś przyjedzie kontenerem i posegregowane śmieci wsypie do jednego wora. Tak to się odbywa i nie wierzę w to że będzi inaczej. Teraz jest tyle a za rok będzie więcej to tak jak z wodą i ściekami co roku jest podwyżka. Obudźmy się wyjdźmy na ulice zróbmy z tym porządek bo nas z torbami puszczą.

  No fajnie.... tylko kto zapłaci za ich wywózke? :)

 • kropka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2013 21:20 ~kropka

  >Kochaniak zaznaczył, że im więcej osób będzie płaciło za śmieci, tym cena za ich odbiór będzie niższa.

  jak mieszkam od 2000 w swoim mieszkaniu, jeszcze nie widziałam, żeby jakiekolwiek składniki czynszu mi zmalały. w 2012 czynsz mi wzrósł z 700 do aktualnie 980 i końca podwyżek nie widać. to jest jakiś absurd. kogo stać na takie czynsze?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2013 19:15 ~Warszawiak

  Ludzie wyjdźmy na ulice!!!! Nie dajmy sie okradać!!!

 • g59

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2013 21:07 ~g59

  ~młody co Ty piłeś lub paliłeś?

 • Łomian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2013 01:43 ~Łomian

  W Łomiankach też decydują POwcy. Ale u nas było odwrotnie Burmistrz PiSowy chciał więcej a POwcy nie zgodzili się i obcięli o połowę tego co chciał Busmistrz

  Mamy 8 złotych od osoby za wywóz śmieci posegregowanych oraz 15 złotych od osoby za wywóz śmieci nieposegregowanych

  http://www.lomianki.info/document.php?did=2847

 • młody wykształcony z urzędu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2013 20:47 ~młody…

  Jak śmiecie być tak krótkowzroczni i bezczelni!!! Nie widzicie, że to dla wszego dobra. Dzięki tym opłatom Warszawa będzie czyściejsza i lepiej zarządzana przez lepiej opłacanych urzędników. Dzięki temu będzie się tu lepiej mieszkało zarówno przyjezdnym jak i miejscowym Warszawianom.

 • odwołać HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2013 20:39 ~odwołać HGW
  sdew~sdew

  LISTA HAŃBY

  nie trzeba iść z kartką na najbliższe wybory , wystarczy tylko listę "Platforma Obywatelska RP" ominąć szerokim łukiem

  ja im na pewno tego nie podaruję

  1. Szostakowski Jarosław
  2. Trębicka Zofia
  3. Lech Paweł
  4. Zbińkowska Dorota
  5. Bitner Michał
  6. Chmielewska Izabela
  7. Czaykowski Michał
  8. Czerwosz Magdalena
  9. Dubiel Zbigniew
  10. Gajewska Aleksandra
  11. Gruszka Jolanta
  12. Hoffman Marcin
  13. Jakowicka Agnieszka
  14. Jaworski Lech
  15. Jezierska Marta
  16. Kalbarczyk Piotr
  17. Lutomirska Dorota
  18. Łukaszewicz Maria
  19. Makles Agnieszka
  20. Malinowska-Grupińska Ewa
  21. Masny Ewa
  22. Mazurek Piotr
  23. Nehrebecka-Byczewska Anna
  24. Pabisiak Anna
  25. Rabczon Mariola
  26. Sheybal-Rostek Aleksandra
  27. Szreder Maria
  28. Wiśniewska-Najgebauer Joanna
  29. Wujastyk Iwona
  30. Wyszyński Maciej
  31. Zakrzewska Małgorzata
  32. Żuber-Zielicz Małgorzata

  werty~werty

  Dobrze wiedzieć :) Dzięki
  Pamiętliwy~Pamiętliwy


  ...ooo pani MARIOLA RABCZON, taka aktywna na Białołęce. Jako mieszkaniec domu z Białołęki, mam nadzieję, że ta kobieta nie dostanie jednego złamanego głosu w następnych wyborach. Wydrukujęsobię tę listę, jak będę szedł na kolejne głosowanie.
  WD32~WD32

  wysadzić wszystkich z siodła przy następnych wyborach!

 • odwołać HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2013 20:35 ~odwołać HGW

  opel~opel

  najbardziej bawi mnie to, że Ci radni sami będą płacić wyższe stawki. A więc sami sobie zgotowali podwyżki. Zatem gdzie mieli rozsądek?


  wiesz, oni zarabiają takie pieniądze, że dla nich 20-30 zł więcej nic nie znaczy...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »