Informacje

26.10.2018 19:43 w wyborach do rady miasta i dzielnic

Radni z najlepszymi wynikami. Rekordzistka pomagała Trzaskowskiemu

SERWISY:

Aleksandra Gajewska, która podczas kampanii pełniła rolę rzeczniczki Rafała Trzaskowskiego zdobyła ponad 30 tysięcy głosów w wyborach do rady miasta. To więcej niż niektórzy kandydaci na prezydenta Warszawy. Najlepszy wynik w dzielnicach osiągnęła ursynowska radna Platformy Obywatelskiej Sylwia Krajewska.

Gajewska startowała z list Koalicji Obywatelskiej, z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym Ursynów i Wilanów. Nie jest samorządową nowicjuszką. W Radzie Warszawy znalazła się już w 2010 roku, mając 21 lat i będąc wówczas najmłodszą radną miasta. Przez minione osiem lat zajmowała się tematami związanymi głównie z zielenią, czystym powietrzem i ochroną środowiska.

W obecnej i poprzedniej kadencji Gajewska pełniła mandat z okręgu obejmującego Białołękę i Pragę Północ. Całą poprzednią kampanię prowadziła zresztą pod hasłem "Jasne, że Białołęka". Tym razem twórcy wyborczych list przerzucili radną na południe miasta, co jednak nie przeszkodziło jej w osiągnięciu dobrego wyniku.

Więcej niż kandydaci na prezydenta

Cztery lata temu na Białołęce i Pradze Gajewska zdobyła 3 712 głosów. Teraz w Wilanowie i na Ursynowie - aż 32 568. To więcej niż znajdujący się na trzecim miejscu w wyborach na prezydenta Warszawy Jan Śpiewak, który w całym mieście uzyskał głosów 26 689.

Przed wyborami Gajewska była jedną z najaktywniejszych radnych w Platformie. Dbała między innymi o kampanię Rafała Trzaskowskiego. Towarzyszyła mu na konferencjach prasowych i podczas spotkań z mieszkańcami. Pełniła rolę jego nieformalnej rzeczniczki prasowej i często pojawiała się w mediach.

Własną kampanię prowadziła natomiast pod hasłem "Jasne, że tak". Zadeklarowała, że jako radna chciałaby, aby Ursynów i Wilanów miały dostęp do dobrej komunikacji, by powstało tu więcej szkół i przedszkoli i by poprawił się dostęp do publicznej służby zdrowia.

Na podium Platforma

Drugi wynik wśród warszawskich radnych zdobył Mariusz Frankowski - także z Koalicji Obywatelskiej. Startował z "jedynki" z okręgu obejmującego Bemowo, Ursus i Włochy. Uzyskał poparcie 19 123 mieszkańców.

To będzie druga kadencja Frankowskiego w Radzie Warszawy. Cztery lata temu także dostał mandat z tego samego okręgu. Zdobył wtedy 2 507 głosy. Jako radny był szefem komisji rozwoju gospodarczego Rady Warszawy.

W obecnej kampanii wśród swoich priorytetów wymieniał walkę ze smogiem. Zadeklarował m.in. działania na rzecz eliminacji kopciuchów, budowy nowych ścieżek rowerowych, więcej zieleni czy podłączenia nowych lokali do sieci ciepłowniczej.Podium miejskich radnych z najwyższą liczbą głosów zamyka Magdalena Roguska, startująca z pierwszego miejsca na Białołęce i Pradze Południe (z list Koalicji Obywatelskiej). Poparło ją 19 054 mieszkańców.

Roguska przez trzy kadencje była radną dzielnicy Białołęka. W radzie miasta będzie debiutantką. W kampanii zapowiadała, że skupi się przede wszystkim na poprawie komunikacji i infrastruktury drogowej.

Najlepsi w dzielnicach

W dzielnicach najlepszym wynikiem może pochwalić się Sylwia Krajewska z Ursynowa. Startowała z pierwszego miejsca na Kabatach z list Koalicji Obywatelskiej. Zdobyła 4 450 głosów. To będzie jej czwarta kadencja w radzie dzielnicy. Do tej pory zajmowała się głównie edukacją, zasiadała też w komisji architektury i ochrony środowiska oraz inwestycji komunalnych i transportu.

W ostatnich tygodniach aktywnie działała w sztabie Trzaskowskiego. Wcześnie zasłynęła między innymi pomysłem montowania progów zwalniających na ścieżkach rowerowych.

Drugie miejsce zdobył Jacek Fałek - nowy radny Mokotowa, z wynikiem 4 438 głosów. Startował z list Koalicji Obywatelskiej, ale z ramienia Nowoczesnej. Jest skarbnikiem i wiceprzewodniczącym mokotowskiego koła tej partii.

Na trzeciej pozycji uplasował się również startujący na Mokotowie Krzysztof Sosnowski - wieloletni radny tej dzielnicy. Kandydat Koalicji Obywatelskiej, którego w tych wyborach poparło 4 373 mieszkańców. Bardzo podobny wynik - 4 371 głosów - osiągnęła startująca na Pradze Południe Bożena Manarczyk.

Oficjalne wyniki

W środę Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła oficjalne wyniki wyborów we wszystkich 18 dzielnicach. Wszędzie z wyjątkiem Pragi Północ najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska. Samodzielną większość zdobyła w sześciu dzielnicach (Wola, Wilanów, Śródmieście, Mokotów, Ursynów i Praga Południe) - tu będzie mogła rządzić bez żadnego koalicjanta.

Prawo i Sprawiedliwość okazało się lepsze na Pradze Północ, ale nie zdobyło tam stabilnej większości. Ma 9 mandatów. Koalicja Obywatelska - siedem, Kocham Pragę - cztery, SLD - dwa, a jeden mandat przypadł Grzegorzowi Walkiewiczowi z komitetu Wygra Warszawa. Ostatecznie więc o tym, kto będzie rządził dzielnicą zdecydują negocjacje koalicyjne między poszczególnymi ugrupowaniami.

 

kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mascaropne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 20:38 ~mascaropne

  Teraz Śpiewak klei się do Biedronia i liczy, że Robert da Śpiewakowi miejsce w tworzonym ugrupowaniu. Biedroniu, nie rób tego błędu. Śpiewak to kłamca, oszuka Cię przy najbliższej okazji - on dba tylko o swój interes

 • antylopa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 20:36 ~antylopa

  Ludzie już dawno przejrzeli na oczy i widzieli, kim jest Śpiewak. To klasyczny populista i kłamca. Raz bluzga gejów, potem chce im wejść w ... błazen i nic więcej

 • antygona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2018 20:34 ~antygona

  Wybory wyborami - teraz weźcie się wreszcie za Śpiewaka. Takka kasa, jak on obracał podczas kampanii powinna zwrócić uwagę panów z CBA. Podejrzewam, że była nielegalna, zresztą w TV gdzieś widziałem materiał o tym, że robi interesy z jakimś developerem, a w kampanii miał hasło: będę budował za pieniędzy podatników mieszkania... zbieg okoliczności?

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2018 15:24 ~fifi

  wkurzony~wkurzony

  To teraz przez 4 lata postoimy sobie w korkach w smogu ! Brawo PO...!

  muszę Cię zmartwić, kadencja trwa 5 lat także przez długie pięć lat będzie cierpiał, że nie wygrał jaki - cudotwórca, który już dzień po zwycięstwie zwyciężyłby korki i smog - miedzy innymi budując szersze jezdnie, wprowadzając do miasta jeszcze więcej samochodów i budując parking na 1500 samochodów w mordorze

 • Jabłuszko pełne snów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2018 22:22 ~Jabłuszko…

  głównyspecjalista~głównyspecjalista

  Napiszcie jeszcze o pracownikach urzędu. którzy w godzinach pracy wymyślali program wyborczy Trzaskowskiego.

  W przeciwieństwie do Jakiego, który cały czas pracował w
  ministerstwie sprawiedliwości, a jednocześnie prowadził komisję reprywatyzacyjną i rozdawał na ulicach jabłuszka.

 • Niegłupi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2018 22:19 ~Niegłupi


  Kielba~Kielba

  Ot tajemnica wyborów. Kto częściej pokazywany w mediach ten wygrywa.
  Gość~Gość


  A mówiąc wprost rzecz mocno niepopularną - społeczeństwo jest w większości po prostu głupie. I to bez znaczenia, o którą politycznie stronę chodzi.

  Tak, tak, ciężko jest pogodzić się z porażką swojego faworyta. A przecież taki był wymowny, prawy i sprawiedliwy...

 • Głosowałem na Rafała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2018 21:36 ~Głosował…

  jajaja~jajaja

  ewenement na skale swiatowa, na zlosc pisowi zaglosowali na czaskoskiego i przechowalnie hgw.... co gorsza glosno twierdzac ze to suma ich wlasnych przemyslen.... młodzi wyksztalceni z wieeelkich miast:))))

  A ty sadzisz, że jestem stary, ciemny i z wiochy, co ?

 • Media

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2018 21:34 ~Media


  Kielba~Kielba

  Ot tajemnica wyborów. Kto częściej pokazywany w mediach ten wygrywa.
  ponton~ponton

  Dokładnie o tym samym pomyślałem. Smutne...

  Jaki przy okazji komisji reprywatyzacyjnej był obecny w mediach całymi dniami. I co ? Kicha !

 • Gejzer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2018 21:29 ~Gejzer

  Zdanowska~Zdanowska

  Są miejsca, w których Platforma Obywatelska nigdy nie musi się martwić o wyniki podczas wyborów. W kategorii "osadzeni w aresztach i zakładach karnych"

  Gejzer intelektu wybuchł.

 • Zdanowska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2018 20:28 ~Zdanowska

  Są miejsca, w których Platforma Obywatelska nigdy nie musi się martwić o wyniki podczas wyborów. W kategorii "osadzeni w aresztach i zakładach karnych"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »