Informacje

21.03.2013 14:27 jest też apel do mieszkańców

Radni uczcili uczestników Akcji pod Arsenałem

SERWISY:


Rada Warszawy w przyjętym w czwartek stanowisku oddała hołd uczestnikom Akcji pod Arsenałem, której 70. rocznica przypada 26 marca. Radni apelują do mieszkańców stolicy o włączenie się w jej obchody.

Rada m.st. Warszawy, w przededniu 70. rocznicy jednej z najważniejszych akcji zbrojnych polskiego harcerstwa - Szarych Szeregów - Akcji pod Arsenałem, wyraża najwyższe uznanie dla odwagi i poświęcenia jej uczestników, harcerzy biorących udział w operacji Meksyk II - napisano w tekście stanowiska.

Zośka, Parasol, Wigry

W Akcji pod Arsenałem, przeprowadzonej 26 marca 1943 roku, uwolniono harcmistrza Jana Bytnara Rudego oraz 21 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby Gestapo przy alei Szucha na Pawiak. Akcją dowodził harcmistrz Stanisław Broniewski Orsza, późniejszy Honorowy Obywatel Warszawy.

"W czasie II wojny światowej harcerze i harcerki zapisali chlubną kartę historii Polski i Warszawy. W Kampanii Wrześniowej 1939 roku pełnili oni służbę w Pogotowiu Wojennym, w szpitalach, placówkach pomocy społecznej, łączności, obserwacji przeciwlotniczej i ochronie, w tym również podczas oblężenia Warszawy. W latach okupacji niemieckiej, działając w konspiracyjnych Szarych Szeregach, Związku Koniczyn, Bądź Gotów, Hufcach Polskich oraz w innych organizacjach, harcerze aktywnie włączali się w walkę o niepodległość. Na zawsze w historię naszego miasta wpisały się, walczące w powstaniu warszawskim harcerskie bataliony Zośka, Parasol i Wigry. Do legendy przeszła także Harcerska Poczta Polowa, która przez cały okres powstania dostarczała listy mieszkańcom Warszawy" - przypominają autorzy stanowiska.

"Dziś, gdy nie stajemy wobec wyborów równie dramatycznych jak te, z którymi mierzyli się harcerze i harcerki w latach II wojny światowej i czasach stalinowskich, ich postawa powinna mobilizować nas do działania na rzecz dobra wspólnego i przypomnieć o potrzebie troski o ojczyznę" - czytamy w treści stanowiska.

W niedzielę 24 marca, na dwa dni przed 70. rocznicą Akcji pod Arsenałem, odbędzie się msza św.

w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a potem - uroczysta zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godzinie 13. rozpocznie się harcerski apel przed budynkiem Arsenału na ul. Długiej.

Warszawscy harcerze uczczą też rocznicę dwoma rajdami - Rajdem Arsenał i Rajdem Meksyk, które odbywać się będą w dniach 22-24 marca.

PAP/ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 16:17 ~Obywatel

  W odwecie za "Akcję pod Arsenałem" 27 marca 1943 na dziedzińcu Pawiaka rozstrzelano 140 więźniów.

 • STOP HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 15:45 ~STOP HGW

  Ludzie walczący w czasie wojny w grobach się przewracają, patrząc na tę bandę złodziei, nierobów i niekompetentnych karierowiczów. Za grosz honoru i sumienia, a o "potrzebie troski o ojczyznę" mówią. Chyba maja na myśli troskę o swoje stołki i to, czy bufetowa da kolejna nagrodę za ich piękne słówka nie poparte czynami. Ich gabinety są ich ojczyzną, a resztę mają wiadomo gdzie. Ech, po co ja czytam takie informacje, gdy za oknem wiosna w pełni :D

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 15:13 ~Marcin

  W niedzielę 24.03.2013 od godz. 12:00 rozpocznie się Gra Miejska upamiętniająca Akcję pod Arsenałem. Zapraszamy do wzięcia udziału ! http://www.facebook.com/events/464476813624028/?ref=14

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 14:53 Anty PiS

  Tak jest!
  Będziemy robić odchody z okazji 70-tej rocznicy akcji!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »