Informacje

25.11.2013 21:27 kontrowersje wokół budowy biurowca

Radni Śródmieścia: natychmiast wstrzymać budowę na Podwalu

SERWISY:

Radni Śródmieścia wystosowali apel do wojewody o natychmiastowe wstrzymanie wszelkich prac na terenie budowy przy ulicy Podwale 1.

Budowa biurowca u stóp kolumny Zygmunta na Starówce, od kilku tygodniu budzi kontrowersje. Tym razem sprawą zajęli się śródmiejscy radni.

W poniedziałek sformułowali specjalne stanowisko, w którym zwracają się do wojewody mazowieckiego o natychmiastowe wstrzymanie prac przy Podwalu. Dodatkowo proszą o kontrolę inwestycji. Radnym zależy również na wynikach kontroli zleconej przez prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- W przypadku, gdy prowadzona kontrola stwierdzi nieprawidłowości podlegające odpowiedzialności karnej, rada dzielnicy Śródmieście wystąpi o zawiadomienie prokuratury przez właściwy organ miasta– czytamy w dokumencie.

Pozwolenie wstrzymane. Budowa trwa

15 listopada prezydent Warszawy wstrzymała budowę biurowca przy ulicy Podwale 1. Jako powód, podała konflikt interesów pomiędzy osobą, która wydawała pozwolenie, a jednym z architektów.

Dokument zezwalający na rozpoczęcie prac ma być ponownie rozpatrzony. Tym razem przez miejskie biuro architektury. Kontrola trwa. W zależności jej wyników: miasto cofnie pozwolenie na budowę i będzie musiało wydać nowe lub utrzyma w mocy dokument.

Radnych oburzyło, że mimo wstrzymania budowy prace są prowadzone.

- Z jednej strony mamy sytuację, w której dymisjonuje się ważną urzędniczkę ze Śródmieścia, z drugiej strony wstrzymuje się prace i wznawia się procedurę wydania pozwolenia na budowę. Nie bardzo wiem jaki jeszcze potrzebny jest dowód na nieprawidłowości, żeby podjąć działania. Ja mam nadzieję, że to stanowisko nie powstało po to, aby sprawę zamieść pod dywan – powiedział Grzegorz Walkiewicz, śródmiejski radny (Twój Ruch).

Jak się okazało, inwestor biurowca, spółka Senatorska Investment ,od decyzji prezydent odwołała się do Wojewody Mazowieckiego.

- Jeżeli wojewoda stwierdzi, że istnieje prawdopodobieństwo, że pozwolenie było wydane niezgodnie z prawem, to wówczas może uprawomocnić taką decyzję. Do tego czasu roboty będą prowadzone - wyjaśniał radnym Wojciech Bartelski, burmistrz Śródmieścia.

Rozdawali ciastka

W czasie obrad sesji, mieszkańcy rozdawali radnym popularne ciastka wuzetki. Jest to nawiązanie do faktu, że inwestor biurowca wraz z  fragmentem działki przy ulicy Podwale, przejął również fragment tunelu Trasy WZ – zlokalizowany pod działką.

- Zobowiązaliśmy jednak spadkobierców dawnych właścicieli, żeby złożyli oświadczenie do księgi wieczystej, że ulica nigdy nie będzie zagospodarowana inaczej, niż jest w tej chwili. Tak też się stało - wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik Ratusza. - To oznacza, że pozostaje tak, jak jest. Operatorem jest dalej Zarząd Dróg Miejskich - dodaje.

A co jeżeli zmienią zdanie? - To oświadczenie może być wycofane tylko za ich zgodą i urzędu miasta. My tego nie zrobimy - zapewnia Milczarczyk.

Kontrowersyjna inwestycja

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku na ul. Podwale 1.

Problemem okazało się sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć inwestor twierdził, że projekt został skonsultowany ze specjalistami UNESCO, to polski komitet organizacji odciął się od tych doniesień.

Ratusz informował pod koniec października, że konsultacje z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu nie były konieczne. - Projektu zabudowy działki nieopodal kolumny Zygmunta nie trzeba było konsultować z UNESCO, a sam budynek nie zepsuje panoramy stolicy - przekonywała Ewa Nekanda-Trepka, pełnomocnik miasta ds UNESCO. Krótko po tym prezydent Warszawy odwołała także Nekandę-Trepkę.

Z kolei Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków zapowiedział, że do Warszawy na konsultacje mają przyjechać przedstawiciele UNESCO. Powiedział też, że ministerstwo przygotowuje raport na temat inwestycji, który zostanie przesłany do centrum UNESCO w Paryżu.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 17:50 ~wolak


  wolak~wolak

  Fajnie! Na 10 lat zostanie dziura i płot !
  Jak Błękitny Wieżowiec.
  Wielki błękit~Wielki błękit

  Nie wiem, czy pamiętasz, że " Błękitny wieżowiec " Był kiedyś " Złotym wieżowcem ". Zmieniono mu w trakcie budowy przeznaczenie i okładzinę zewnętrzną, że złotej na niebieską. I, na szczęście, nie został też hotelem, ponieważ się na to nie nadawał. Budowa wlekła się latami, więc ludzie zaczęli szemrać, że tak działa klątwa rabina z Wielkiej Synagogi. Aż pojawili się jugolscy budowlańcy i raz, dwa ukończyli pechową budowę.

  Dzięki z miłe wspomnienia.
  Oby na Podwalu tyle nie trwało ale żle się zapowiada

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 16:42 ~sum


  wawat~wawat

  A mi to nie przeszkadza. Poza tym lepsze to niż pusty plac.
  Tak uważam, a Wy?
  Rosomak~Rosomak

  Przyjmujesz złe założenie. Rozważasz dwie możliwości: pusty plac, albo nieudany budynek z dachem jak piramida. Jest jeszcze jedno wyjście: wykonać dobry projekt - poprawić ten, albo zrobić go od nowa. Plac Zamkowy to nie wesołe miasteczko, nie miejsce tu na rozpaczliwe łatanie dziur byle czym.

  Lepszy pusty plac, niż ten placek, który nam szykuje deweloper.

 • lisek chytrusek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 16:40 ~lisek chytrusek

  Dreptak Warszawski~Dreptak Warszawski

  Architektura tego budynku została zapewne zaprojektowana na podstawie zdjęć lotniczych, bo autorzy zaprojektowali budynek jakby nie widzieli jego najbliższego otoczenia. Fatalne proporcje w stosunku do sąsiedniej zabudowy świadczą o mało profesjonalnym podejściu do projektu. A tym co się zachwycają, że nie będzie parkingu, tylko ten grzmot, odpowiadam: Może tam stanąć budynek, tylko dlaczego zaraz taki kiepski?
  Dreptak Warszawski


  Jest wiele jeszcze niezabudowanych miejsc w Warszawie. Czy to ma być powodem, by stawiać tam budynki które nie pasują do otoczenia? Jak ten, z dachem jak w indiańskim szałasie.

 • lisek chytrusek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 16:37 ~lisek chytrusek

  Mocny~Mocny

  Już pomijając kwestie prawne – chyba lepiej żeby stał tam ładny budynek z zapewne dobrą restauracją, niż żeby straszył pusty plac (ewentualnie parking ze zdezelowanymi samochodami).

  To postaw znak "zakaz wjazdu dla zdezelowanych samochodów". I już poczujesz piękno.

 • to ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 16:17 ~to ja

  jaro~jaro

  A ja tam swoje: ORGANEM WYŻSZEGO stopnia nad jednostką samorządu terytorialnego jest SAMORZĄDOWE KOLEGIUM ODWOŁAWCZE! ( art. 17 Kpa)  Sugerujesz, że urzędnicy w piętkę gonią i wysyłają " na Berdyczów" bo wojewoda nie jest organem właściwym?. Szczerze mówiąc nie zdziwiłbym się.

 • urzędnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 15:58 ~urzędnik

  Nic nie wskurają - koperta za 'zezwolenie na budowę' już dawno trafiła do adresata w Ratuszu

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 15:53 ~Sławek

  gosc~gosc

  Zezwolenie na taka sytuację w tym miejscu, dla wielu okazało się być najwyraźniej dużym zaskoczeniem. Inaczej byloby gdyby miasto zorganizowało chociażby konkurs architektoniczny, a mieszkańcy Warszawy mogli wziać udział w konsultacjach (tak jak w przypadku siłowni). Wtedy wszystko odbyłoby sie w zgodzie z wolą społeczeństwa – czy to jest za dużo dla takiej decyzji w tym szczególnym miejscu?


  Miasto zorganizowało konkurs?
  Ale jakim prawem, skoro o NIE JEST inwestycja miasta?

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 13:43 ~gosc

  Zezwolenie na taka sytuację w tym miejscu, dla wielu okazało się być najwyraźniej dużym zaskoczeniem. Inaczej byloby gdyby miasto zorganizowało chociażby konkurs architektoniczny, a mieszkańcy Warszawy mogli wziać udział w konsultacjach (tak jak w przypadku siłowni). Wtedy wszystko odbyłoby sie w zgodzie z wolą społeczeństwa – czy to jest za dużo dla takiej decyzji w tym szczególnym miejscu?

 • Mocny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 11:35 ~Mocny

  Już pomijając kwestie prawne – chyba lepiej żeby stał tam ładny budynek z zapewne dobrą restauracją, niż żeby straszył pusty plac (ewentualnie parking ze zdezelowanymi samochodami).

 • Vulcan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 11:27 ~Vulcan

  osoba~osoba

  Cała sytuacja jest śmieszna. Musiało minąć sporo czasu nim inwestor uzyskał pozwolenie na budowę (zgody ZDM, warunki przyłączenia, ustalenia z miastem). Tym bardziej prawomocne (zainteresowane strony przecież mogły składać odwołania od decyzji). Nagle zrobiła się wielka afera, bo niby nikt nie wiedział, że na Starówce zaraz ruszy budowa (przecież tam co chwile się coś buduje:)Załatwienie pozwolenia w takim miejscu nie trwa 5 minut, trzeba uzyskać zgody od mnóstwa instytucji..... Nagle zrobił się szum, że niby nikt o niczym nie wiedział. Cała sytuacja jest po prostu żenująca. Nie dziwię się inwestorowi, że nie chce wstrzymać prac. Decyzji o pozwoleniu na budowę można było nie wydać i nie byłoby problemu!


  Jeden z najrozsądniejszych komentarzy jakie tu widziałem. Faktycznie, trudno żeby nikt o tym nie wiedział skoro pan Marcinkowski potrzebował od groma pozwoleń. A teraz nikt nie wie skąd się wzięły? To nawet więcej jak żenada, ratusz sam siebie ośmiesza

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »