Informacje

25.10.2018 06:40 oficjalne dane

Radni sejmiku wybrani. Zwyciężyło PiS, ale KO i PSL mają większość

SERWISY:

 

W wyborach do sejmiku mazowieckiego najwięcej głosów otrzymali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Rządzić może jednak Koalicja Obywatelska razem z Polskim Stronnictwem Ludowym. W czwartek rano Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki.


Potwierdziły się wyniki wyborów do Sejmiku województwa mazowieckiego, które PKW podała w środę: 34,04 proc. głosów dla PiS, 27,66 proc. dla Koalicji Obywatelskiej, 13,15 proc. dla PSL, 6,24 proc. dla Bezpartyjnych Samorządowców.

Najwięcej mandatów dla PiS, ale większość mają KO i PSL

Według wyników 24 mandaty przypadną PiS, 18 Koalicji Obywatelskiej a osiem weźmie PSL. Do sejmiku wejdzie także jeden przedstawiciel Bezpartyjnych Samorządowców.

PiS w sejmiku reprezentować będą: Witold Kołodziejski, Michał Prószyński, Michał Grodzki, Tomasz Zdzikot, Wojciech Zabłocki, Rafał Romanowski, Artur Czapliński, Łukasz Gołębiowski, Mirosław Milewski, Radosław Fogiel, Jakub Kowalski, Agnieszka Górska, Ewa Białecka, Wojciech Kudelski, Marcin Grabowski, Krzysztof Żochowski, Joanna Bala, Michał Góras, Maciej Górski, Andrzej Bittel, Katarzyna Lubiak, Dominika Figurska, Damian Olszewski i Stefan Traczyk.

Z ramienia Koalicji Obywatelskiej do sejmiku dostali się: Ludwik Rakowski, Katarzyna Bornowska, Helena Cichocka, Krzysztof Skolimowski, Bartosz Wiśniakowski, Krzysztof Strzałkowski, Urszula Kierzkowska, Tomasz Kucharski, Wioletta Paprocka-Ślusarska, Izabela Ziątek, Wiesław Raboszuk, Rafał Rajkowski, Tomasz Śmietanka, Elżbieta Lanc, Marcin Podsędek, Maciej Lasek, Piotr Kandyba i Jadwiga Zakrzewska.

Reprezentantami PSL będą: Adam Struzik, Mirosław Orliński, Paweł Obermeyer, Konrad Wojnarowski, Leszek Przybytniak, Janina Orzełowska, Mirosław Augustyniak i Bożena Żelazowska. Bezpartyjnych reprezentować będzie Konrad Rytel.

 

Próg wyborczy przekroczył także komitet SLD Lewica Razem (5,46 proc.) oraz Kukiz’15 (5,44 proc.), ale to nie wystarczyło do zdobycia chociaż jednego mandatu. Mandatu nie uzyskała m.in. wieloletnia radna sejmiku Katarzyna Maria Piekarska (SLD), na którą zagłosowało 27 tys. 910 osób.

W porównaniu z wynikami sprzed czterech lat PiS zyskało 5 mandatów, najwięcej straciło zaś PSL - 8 mandatów. W sejmiku swoją jednoosobową reprezentację utracił SLD.

Mimo uzyskania największej liczby mandatów, PiS nie będzie miało samodzielnej większości.

PSL-owcy przejdą do PiS?

Z nieoficjalnych doniesień medialnych wynika, że dwóch radnych sejmiku woj. mazowieckiego - z ramienia ludowców - miałoby rozważać przejście do PiS, co dałoby tej partii przewagę i możliwość samodzielnego rządzenia na Mazowszu.

Jak dowiedziała się w środę PAP w źródłach zbliżonych do kierownictwa PiS, partia zobowiązała kilku swoich posłów do negocjacji w terenie dotyczących ewentualnych koalicji w sejmikach wojewódzkich, tam gdzie partia nie zdobyła samodzielnej większości. Ich pracę ma nadzorować poseł PiS, szef KPRM Michał Dworczyk. Negocjacje dotyczyć mają m.in. Mazowsza.

Urzędujący marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik (PSL) powiedział w środę PAP, że żaden radny sejmiku z PSL nie wejdzie w koalicję z PiS, nawet jeśli takie propozycje padają. - Jestem pewny swoich ludzi, bo są to poważne osoby - podkreślił Struzik.

O tym, że PSL nie wejdzie w koalicję z PiS w sejmikach wojewódzkich, zapewniał również w środę marszałek ludowców z woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas. - Jest to jednolity głos dla całego Stronnictwa - zaznaczył.

Politycy PO także są przekonani, że na Mazowszu uda się utrzymać funkcjonującą od 12 lat koalicję z PSL. Rzecznik PO Jan Grabiec we wtorkowej rozmowie z PAP, jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników do sejmiku Mazowsza, wyraził przekonanie, że regionem tym będą współrządzić Koalicja Obywatelska i PSL.

"Będą się musieli zmierzyć z presją dołów partyjnych"

W środę wieczorem wicepremier Jarosław Gowin pytany w TVP o oświadczenie Jarubasa, przyznał, że oficjalne stanowisko PSL jest właśnie takie. - Ale ci liderzy wrócą do siebie na wieś, czy też do swoich miast i miasteczek i będą się musieli zmierzyć z presją dołów partyjnych - dodał. - Ja nie jestem pewien, czy te doły są równie zdeterminowane, by umierać za koalicję z Koalicję Obywatelską - ocenił wicepremier.

Stwierdził również, że na miejscu prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza rozważyłby scenariusz, żeby na terenie całej Polski stworzyć w sejmikach koalicję konserwatywno-ludową, a więc koalicję Zjednoczonej Prawicy z PSL.

 

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PBoCzmmam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2018 18:26 ~PBoCzmmam

  Z PSLu do PiS?? A może z PiS do PSLu? Przemalowańcy...

 • anegdota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2018 12:02 ~anegdota


  aza~aza

  jak świat światem a Adrian Adrianem to jeszcze nikomu na dobre nie wyszła współpraca z PiS
  nikomu, Andrew Leppiej wie najlepiej
  Wprost~Wprost

  1. Lepper, nie Leppiej
  2. On zginął z rąk WSI
  3. Zobacz sobie kto stał za WSI... poczujesz "bul" (pisownia oryginalna).


  Problem z wami pisowcami jest taki, że wy nie potraficie myśleć precyzyjnie, a żyjecie tylko w rozmydlonym świecie bajkowym. Dla was to że ktoś komuś uścisnął rękę, albo stał obok kogoś na przyjęciu jest dowodem na każdą waszą tezę. Macie poszatkowany obraz problemów, tak jak Jaki na komisji reprywatyzacyjnej badający tylko nieprawidłowości za czasów PO, albo komisja do spraw VAT badająca tylko czas po 2007 roku. Problemy w Polsce są systemowe i takie wyrywanie sytuacji z kontekstu, żeby komuś stawiać zarzuty polityczne jest tylko propagandową dezinformacją. PIS rządzi 3 lata w Polsce i niczego konkretnego nie zrobił, niczego nie zmienił, niczego nie wybudował. Trafił głupim szczęściem na dobrą koniunkturę i rozdał trochę socjalu. Co do koalicji to słuchałem mądrej wypowiedzi senatora Libickiego. Do piątku PIS głosił hasło o "wykorzenieniu PSLu", od poniedziałku natomiast chce rozmawiać o koalicji :) Senator wskazał, że PIS jest jedyną znaną mu partią stosującą chwyty nie mieszczące się w żadnych kanonach prawnych, moralnych i normalności politycznej. PIS to po prostu polityczna bandyterka złożona z miernot pozbawionych moralności. Lepper połaszczył się na koalicję z PISem i zapłacił za to swoim życiem. W PSLu są bardziej rozsądni ludzie.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2018 11:51 ~Rurex

  TWARDY~TWARDY

  Pisowcy muszą się dogadać z kimkolwiek , żeby tylko rządzili. I bardzo dobrze. Złodzieje z PO udają , że nic się nie stało. Rozsprzedali Polskę , a teraz ściągną nam uchodźców z całymi rodzinami. 500+ to ja wolę dawać naszym.


  Te, panie miętki - od 3 lat uchodźców ściąga obecny rząd PiS, który w Maroku po cichu podpisał deklarację przyjęcia uchodźców.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2018 10:28 ~Wprost

  aza~aza

  jak świat światem a Adrian Adrianem to jeszcze nikomu na dobre nie wyszła współpraca z PiS
  nikomu, Andrew Leppiej wie najlepiej

  1. Lepper, nie Leppiej
  2. On zginął z rąk WSI
  3. Zobacz sobie kto stał za WSI... poczujesz "bul" (pisownia oryginalna).

 • TWARDY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2018 09:30 ~TWARDY

  Pisowcy muszą się dogadać z kimkolwiek , żeby tylko rządzili. I bardzo dobrze. Złodzieje z PO udają , że nic się nie stało. Rozsprzedali Polskę , a teraz ściągną nam uchodźców z całymi rodzinami. 500+ to ja wolę dawać naszym.

 • aza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2018 08:57 ~aza

  jak świat światem a Adrian Adrianem to jeszcze nikomu na dobre nie wyszła współpraca z PiS
  nikomu, Andrew Leppiej wie najlepiej

 • erw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2018 08:56 ~erw

  Rządzi ten kto ma większość, a nie ten kto wygrał wybory.

 • Graniasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2018 05:50 ~Graniasta

  Qurna jaki wstyd,"producenci obornika" będą rządzić w stlycy?????No ale sami tego chcieli warszawiacy.

 • boleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2018 22:42 ~boleks

  Kedar~Kedar

  Nie zdziwię się, że to jednak PiS będzie rządzić. W Warmińsko-Mazurskim to właśnie PiS z PSL-em się dogadali i mają tworzyć koalicję w tamtym sejmiku.

  Taa, PiS z PSL-em. PSL wyraźnie się wypowiedział w tej sprawie. Tak więc nie licz na taką koalicję, bo na nią nikt z działaczy z PSL-u nie wyrazi zgody w żadnym sejmiku. To że paru samorządowców może miałoby chęć na taką koalicję nie znaczy że gdziekolwiek ona powstanie. A w mazowieckim to już nikt z PSL-u nawet o tym nie pomyśli.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2018 19:34 ~Nick

  Jakie to nielogiczne i propagandowe... KO i PSL mają większość no wow. To tak jak napisać że zwyciężyło PiS, ale wszystkie pozostałe partie mają większość.

  Logika...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »