Informacje

04.04.2013 15:18 kolejna dzielnica protestuje przeciwko zmianom

Radni Pragi Południe w obronie linii 521, 117 i 115

SERWISY:

Radni Pragi Południe protestują przeciwko planowanym zmianom  w liniach autobusowych, które kursują przez dzielnicę. Zaapelowali między innymi o utrzymanie aktualnego przebiegu linii 521 czy zwiększenie częstotliwości 117.

Radni spotkali się z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego w czwartek przed południem na specjalnie zwołanej sesji. Przez ponad dwie godziny dopytywali o zmiany dotyczące m.in. linii 521, 115, 311 czy 117.

Według zapowiedzi ZTM, linia 117 ma być skrócona do relacji Gocław – Dw. Centralny, 115 wycofana z Pragi Południe i skierowanie do Rembertowa, 311 ma jeździć rzadziej w godzinach szczytu, a 521 wycofana ze Śródmieścia i Ochoty.

"Utrzymać 521"

Ostatecznie przyjęli niejednogłośnie stanowisko (radni PiS chcieli, by debata nad nim odbyła się jeszcze na komisji), w którym "stanowczo protestują przeciwko wszelkim zmianom pogarszającym obsługę komunikacyjną w układzie wewnątrz dzielnicowym oraz wpływającym negatywnie na bezpośrednie skomunikowanie z sąsiednimi Dzielnicami, obejmującymi m.in. linie 115, 311 oraz 521".

I tak samorządowcy chcą utrzymania linii 115, żeby zapewnić powiązanie osiedli Północnego Grochowa, Kamionka i Osiedla Ostrobramska, a także dogodne skomunikowanie ich z Dworcem Wschodnim z jednej strony i z Marysinem Wawerskim i wschodnią częścią Wawra z drugiej.

Zaapelowali też o "utrzymanie linii w przebiegu i charakterze obecnej linii przyspieszonej 521 jako połączenia o charakterze socjalnym - zapewniającym bezpośrednie i dogodne skomunikowanie mieszkańców Pragi Południe z Wawrem oraz obu dzielnic ze ścisłym centrum miasta w szczególności rejonem Dworca Centralnego".

Chcą też utrzymania dotychczasowej częstotliwości kursowania 311 w godzinach szczytu, a także zwiększenia częstotliwości 117. "Ponadto mając na uwadze obsługę komunikacyjną Osiedla Gocław , spełnienie ostatnich dwóch postulatów należy traktować jako warunek bezwzględny w przypadku likwidacji linii 151" - czytamy w stanowisku.

TAK ZMIANY DOTYCZĄCE LINII PRZEBIEGAJĄCYCH PRZEZ DZIELNICĘ TŁUMACZYŁ ZTM:Padały także pytania o sens czwartkowego spotkania. Niektórzy przekonywali, że to "atrapa sesji", inni pytali czy mają jeszcze jakikolwiek wpływ na decyzję ZTM.

- Projekt zyskał wstępną akceptację zarządu miasta, potem przesłaliśmy go do poszczególnych dzielnic - wyjaśniał przedstawiciel ZTM. - Zmiany są nieuniknione. Obecnie spływają wnioski i uwagi, na ich podstawie zostaną podjęte ostateczne decyzje dotyczące kształtu komunikacji od 1 czerwca – dodał.

Cięcia linii

W grudniu ubiegłego roku radni miasta zdecydowali, że w 2013 roku na komunikację miejską przeznaczone zostanie o 190 mln zł mniej, niż zakładał pierwotny projekt budżetu.

Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział, że od czerwca zlikwidowanych zostanie 10 linii autobusowych, a kilkadziesiąt innych zmieni trasy. Dzięki temu miasto ma zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych.

Ta decyzja wywołała jednak falę protestów ze strony radnych dzielnicowych. Z kolei miejscy samorządowcy SLD chcą by na sesji Rady Warszawy odbyła się debata na temat zmian w komunikacji miejskiej.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 14:30 ~Nox

  Adek~Adek

  Zostawcie 151 ta linia jest naprawdę potrzebna!

  Dokładnie, tak. To, że w centrum pokrywa się z liniami tramwajowymi to żadna nowość, każdy autobus w centrum z jakimś tramwajem się pokrywa. Nom chyba że szanowne "miasto" na na myśli tramwaj na Gocławiu... co kiedyś ponoć ma być.

 • Adek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 11:45 ~Adek

  Zostawcie 151 ta linia jest naprawdę potrzebna!

 • keyser soez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 10:47 ~keyser soez

  521 - jeżeli nie do Centrum to niech zrobią mu petlę przy Narodowym.

 • Ikarus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 09:03 Ikarus

  Marta_natolin~Marta_natolin

  Jeszcze im na Goclawiu za rzadko autobusy do Centrum jezdza?? 507 jezdzi czesciej niz metro!! Niech wyjda wreszcie z goclawiowego matrixa.
  117 powinno byc skrocone na odcinku wilanow-rakoweicka sanktuarium bo to JEDYNY autobus jadacy z metra sluzew w prawo w woloska!! TAK, JEDYNY!! Jest tak zabity ludzmi na sluzewcu ze jedzie sie na sledzia, ale ZTM uwaza ze dubel 507 dla podlizania sie Goclawiowi nie stanowi problemu.  Obudź się dziewczyno z Natolińskiego Matrixa...
  117 jest tu na Gocławiu od Lutego 1990 roku.
  Na Saskiej Kępie było od 1949 roku po zmianie z linii P.
  Do Wilanowa dotarła doiero w Grudniu 1990 roku. Linia 117 musi zostać na Pradze.

 • pikuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 08:56 ~pikuś

  linię 117 proponuję skrócić ale nie do dw. Centralnego tylko nich pętlę ma tak jak kiedyś na dw. Południowym

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 08:47 ~gość

  Ash~Ash

  A DLACZEGO NIKT NIE MYŚLI O POŁĄCZENIU WAWRA Z REMBERTOWEM? Zmiana trasy 115 zapowiadana jest już co najmniej 4 lata i nadal nic, ciągle trasę, którą samochodem pokonuje sie w 20minut ja na AON pokonuje w godzinę (przesiadka na rondzie Płowiecka/Marsa). Połączenie 215 z 115 jest bardzo dobrym pomysłem, a osiedla Ostrobramska itd z dworcem można połączyć dodatkową linią z taborem obecnego 215.

  Ok, ale niech 115 nadal jeździ do wschodniego. Mnóstwo osób tam wsiada i wysiada i nikt mi nie powie, że to muchowóz!!! Najlepiej to niech wszystkie "stare" linie polikwidują a bilety jeszcze niech podrożeją, napewno wszyscy będziemy chętniek korzystać z tego środka lokomcji jakim jest komunikacja miejska. Chamstwo w Państwie!

 • Jarkacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 08:01 ~Jarkacz

  To jest bandytyzm.

  Ręce precz od 521.

 • Wawerczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 04:57 ~Wawerczyk

  Piękny gest ze strony Radnych, niech walczą o połączenia.Linia 521 nie zawsze jest zbieżna z pociągiem,tylko do Wawra.
  Z resztą, głupotą są odjazdy autobusów i pociągu o jednym czasie, tak jest by najmniej w Falenicy.
  Ani tu ani tam nie zdążę, kto tak pomyślał.
  Trzymam kciuki za powodzenie . . .
  Wawerczyk

 • zdziwiona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 04:46 ~zdziwiona

  komuś się nudzi chyba . zamiast zwiększać autonbusy tioni likwidują . ceny biletów tak wzrosly to chyba za to chociaż deprze przejazdy sie naleza , co ?

 • Mieszkaniec Radości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2013 01:02 ~Mieszkanie…

  ZTM oszalał, jak już ktoś wspomniał, skracanie linii 521 do Ronda Wiatraczna w momencie, gdy będzie nieczynny most średnicowy, jest jakimś idiotyzmem. Ktoś, kto wpada na takie pomysły nie powinien zajmować stanowisk decyzyjnych, lecz powinien ubrany w kaftan bezpieczeństwa wylądować w pokoju bez klamek. W ogóle pragnę poza tym zauważyć, że Warszawa południowo-wschodnia jest najbardziej upośledzoną dzielnicą pod każdym względem. Jest niedoinwestowana. Infrastruktura jest na najgorszym poziomie w całym mieście. Teraz chcą, żeby cały Wawer i Grochów kisiły się w tramwajach. Przecież nawet taboru nie mają, żeby tylu ludzi upchnąć. Jako mieszkaniec Radości protestuję przeciwko likwidacji jedynego bezpośredniego połączenia Wawra ze Śródmieściem, które pozostanie po wyłączeniu mostu średnicowego z ruchu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »