Informacje

22.04.2016 06:12 PiS: Platforma się boi

Radni Platformy skarżą się
do sądu na wojewodę

SERWISY:

Radni miasta złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na działania wojewody mazowieckiego. Nie zgadzają się z jego decyzją ws. unieważnienia uchwał Rady Warszawy dotyczących Białołęki i sporu politycznego, który trwa w tej dzielnicy.

Chodzi o uchwały, które radni Warszawy przyjęli w lutym. Wtedy unieważnili dwie decyzje podjęte przez radnych Białołęki. Pierwsza to odwołanie Piotra Jaworskiego z funkcji burmistrza tej dzielnicy. Druga to powołanie na to stanowisko Jana Mackiewicza. Platforma Obywatelska przekonywała wówczas, że rada dzielnicy Białołęka podjęła je z naruszeniem prawa.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie podzielił tej opinii. Unieważnił wspomniane uchwały Rady Warszawy, która – jego zdaniem – podała zbyt ogólne uzasadnienie swoich decyzji.

Radni PO nie zgodzili się z rozstrzygnięciem wojewody i podczas czwartkowej sesji postanowili złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.

Prawo i Sprawiedliwość nie ma najmniejszych wątpliwości, że decyzja wojewody Sipiery była słuszna. Decyzję PO określa krótko: - To strach Platformy, która boi się, że traci kolejne dzielnice – mówi Cezary Jurkiewicz (PiS). - Lokalni samorządowcy chcą jednoczyć się z nami. Rozmowy trwają w różnych dzielnicach. Platforma to widzi i używa wszelkich możliwych sposobów, żeby uniemożliwić nam porozumienie – dodaje.

Sprawa radnego Roszaka

Skarga na działania wojewody to nie jedyna decyzja dotycząca Białołęki podjęta podczas sesji. Oprócz tego, radni zdecydowali o unieważnieniu uchwał rady dzielnicy Białołęka w sprawie wygaszenia mandatu Waldemara Roszaka.

Przypomnijmy, pod koniec marca radni tej dzielnicy usiłowali wygasić mandat radnemu Roszakowi. Ten jest przewodniczącym klubu PO w radzie dzielnicy i przewodniczącym komisji inwestycyjnej. Prywatnie zaś pracuje w dużej firmie deweloperskiej JW Construction. Według PiS, zachodzi tu ewidentny konflikt interesów, który nakazuje wygaszenie Roszakowi jego mandatu.

Podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę, którą w czwartek Rada Warszawy unieważniła. Dlaczego? - Sprawa jest oczywista. Podczas sesji, na której próbowano unieważnić mandat radnego obecnych było tylko 11 osób, natomiast pełny skład rady na Białołęce to 23 osoby. W związku z tym, nie było zachowanego kworum, które jest niezbędne – tłumaczy nam Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent miasta.

Radny PiS „nie pozwoliłby sobie na subiektywizm”

Prawo i Sprawiedliwość nie zgodziło się z taką argumentacją. O głos poprosiła radna tej partii Anna Rożek, która poinformowała, że PiS dysponuje opinią prawną wykonaną przez doktora prawa Uniwersytetu Warszawskiego. - Rada dzielnicy Białołęka faktycznie liczy 23 radnych, ale jeden z nich (Marcin Adamkiewicz – przyp. red. )został wiceburmistrzem i zrzekł się swojego mandatu. Do tej pory nikt nie wszedł na jego miejsce. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, do momentu uzupełnienia składu rady liczy ona 22 osoby, a więc kworum wynosi 11 osób. Tyle, ile było na sesji – tłumaczyła Anna Rożek, powołując się na opinię prawną.

Poproszona o nazwisko prawnika, który tą opinię stworzył uzupełniła, że jest nim Wiktor Klimiuk. Ten zaś jest nie tylko doktorem prawa, ale też radnym dzielnicy Białołęka z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. - Czy pani ma tego świadomość? - dopytywał Jarosław Szostakowski (PO).

- Tak, ale bycie radnym nie podważa jego kompetencji. Tytuł naukowy oznacza bardzo dużo i pan Kimiuk z pewnością nie pozwoliłby sobie na subiektywizm – odpowiedziała radna Rożek. - Tym bardziej jesteśmy ciekawi rozstrzygnięcia sądu w tej sprawie – dodała nie bez ironii przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska (PO).

Polityczny spór trwa

Spór na sesji rady miasta to kolejna odsłona konfliktu na Białołęce, który mimo wyboru nowego burmistrza i stworzenia nowej koalicji, nadal trwa.

Przypomnijmy, Platforma Obywatelska odzyskała większość w radzie dzielnicy przeciągając na swoją stronę trzech radnych niezależnych: Piotra Basińskiego, Marcina Adamkiewicza i Filipa Pelca, którzy wcześniej trzymali z opozycyjnym PiS-em. Na czele nowego zarządu stanęła Ilona Soja-Kozłowska.

W marcu informowaliśmy, że radni Białołęki wygasili mandat polityka PO Waldemara Roszaka. Zobacz sesję pod przewodnictwem Wiktora Klimiuka:

kw/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cyniczny polityk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 12:24 ~cyniczny polityk

  Rurex~Rurex

  spokój i bardzo sympatyczna burmistrz


  Spadochron już zdjęty PO desancie z Bielan?

 • JWRoszakszyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 12:23 ~JWRoszakszyn

  POczątek końca szwindelków, układzików, handelków, blatowania się z deweloperami. Jesteście dla mieszkańców, nie dla własnej prywaty.

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 11:06 ~jaro

  Popieram kolegów z PIS-u... Putin!

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 09:58 ~karol

  brawo wojewoda! wreszcie znalazl sie bat na urzedasow. jeszcze z bufetowa zrobic porzadek i bedzie git.

 • Tusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 07:56 ~Tusk

  #POdliczamyPO

 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 07:41 ~taka prawda

  FrozMndFrozMnd

  Dobrze, że nie skarżą się Niemcom.

  Pisowcy poskarzyliby się Ukraińcom..

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 07:38 ~aaa

  FrozMndFrozMnd

  Dobrze, że nie skarżą się Niemcom.

  piąteczek padł ci fiutku na .... a nie tego organu to nie masz to nie zrozumiesz

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 07:27 ~Rurex

  I dobrze. Wreszcie po awanturacj Korowaja i Klimiuka jest na Białołece spokój i bardzo sympatyczna burmistrz, a nie żądny stanowisk Mackiewicz.

 • FrozMnd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 06:29 FrozMnd

  Dobrze, że nie skarżą się Niemcom.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »