Informacje

07.10.2013 18:11 złożą interpelację

Radni PiS: urzędnicy utrudniają dopisywanie się do spisu wyborców

SERWISY:

Warszawscy radni PiS przygotują interpelację do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz w związku z utrudnieniami, do których według nich dochodzi przy dopisywaniu się do spisu wyborców przed niedzielnym referendum.

Ratusz sugestię o trudnościach w dopisywaniu się do spisu uważa za bezpodstawne i deklaruje, że przekaże wszelkie informacje. - Czekamy na interpelację radnych PiS. Na pewno udostępnimy im te informacje - powiedziała PAP zastępczyni rzecznika prasowego stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb.

"Urzędnicy zniechęcają wyborców"

O trudnościach z dopisywaniem do spisu wyborców mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceprezes PiS, szef stołecznych struktur partii Mariusz Kamiński. - Mamy cały szereg sygnałów, że prawa wyborcze osób, które chcą wziąć udział w referendum, mogą być naruszane - powiedział.

Z kolei szef klubu warszawskich radnych PiS Maciej Wąsik powiedział, że od osób, które chcą dopisać się do spisu wyborców, wymagane są liczne dokumenty potwierdzające fakt zamieszkania w Warszawie. - Urzędnicy podchodzą do sprawy w taki sposób, by zniechęcić ludzi do dopisywania się do spisu wyborców - ocenił radny PiS.

- Wiemy też, że straż miejska czy policja chodzą po mieszkaniach, weryfikując, czy osoby zamieszkują w danym miejscu. Często dzieje się to w godzinach pracy - dodał. Jak mówił, zna przykłady osób, które nie są dopisywane do spisu wyborców, mimo że na przykład przedstawiły umowę najmu mieszkania.

Zapytają, ilu odmówiono

Wąsik zapowiedział, że klub radnych PiS w Radzie Warszawy złoży do prezydent stolicy interpelację. - Będziemy chcieli, by odpowiedziała, najlepiej przed terminem referendum, ile osób próbowało dopisać się do spisu wyborców, w ilu przypadkach to się udało, a ile było odmów - podkreślił.

Kamiński zwrócił z kolei uwagę, że w Warszawie duża grupa mieszkańców to pracownicy administracji publicznej, rządowej i samorządowej. - Jeśli będziemy mieli informację, że doszło do nadużycia stosunków zależności wobec urzędników, że na terenie urzędów będzie miała miejsce jakakolwiek agitacja ze strony przełożonych zniechęcająca do udziału w referendum, to oznacza to złamanie kodeksu karnego i o takich przypadkach będziemy informowali organy ścigania - zapowiedział wiceprezes PiS.

Ratusz zaprzecza

Odnosząc się do wystąpienia polityków PiS, zastępczyni rzecznika prasowego stołecznego ratusza stwierdziła, że nieprawdziwe są sugestie, że urzędnicy zniechęcają do dopisywania się do spisu wyborców. - Każdy, kto chce się dopisać do spisu wyborców, może to zrobić, aczkolwiek musi udowodnić, że rzeczywiście mieszka w Warszawie i z Warszawą jest związany - powiedziała Kłąb.
Jak zaznaczyła, aby to zrobić, wystarczy przedstawić umowę najmu albo nawet tylko oświadczenie właścicieli mieszkania o tym, że dana osoba w nim mieszka.

Kłąb odniosła się również do zarzutu, że straż miejska weryfikuje, czy osoby zamieszkują w danym miejscu. - W skali prawie dwumilionowego miasta, jakim jest Warszawa, były trzy takie przypadki. Chodziło o niedopełnienie obowiązku meldunkowego po prostu - powiedziała. Jak zaznaczyła, trudno mówić w tym przypadku o celowym utrudnianiu uczestnictwa w referendum.

Jak się dopisać?

Osoby, które nie są zameldowane w Warszawie, a chcą wziąć udział w referendum, muszą wystąpić o dopisanie ich do rejestru wyborców. Z wnioskiem może wystąpić także osoba bez stałego zameldowania przebywająca na terenie Warszawy.

Do złożenia wniosku potrzebny jest dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem oraz deklaracja dotycząca miejsca zamieszkania na terenie danej dzielnicy. Wniosek składa się w dzielnicowej delegaturze biura administracji i spraw obywatelskich. Możliwe jest też złożenie wniosku przez internet. Aby skorzystać z usługi, wyborca musi mieć konto i zaufany profil na platformie ePUAP (epuap.gov.pl).

Wniosek o dopisanie do rejestru można złożyć najpóźniej ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego dzień głosowania, tj. w piątek 11 października. Urząd ma trzy dni na wydanie decyzji o wpisaniu do rejestru wyborców lub o odmowie wpisania. Od wydanej decyzji przysługuje skarga do sądu rejonowego, w terminie trzech dni od jej otrzymania. Sąd rozpoznaje skargę w postępowaniu nieprocesowym, również w terminie trzech dni od dnia jej doręczenia.

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała poparły m.in.: PiS, Ruch Palikota i Solidarna Polska.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 20:00 ~jkk

  A ja się grzecznie pytam, jakim prawem prezydenta Warszawy ma wybierać ktoś kto nie ma stałego meldunku w tym mieście?

 • bromba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 19:19 ~bromba

  JArek, nie mieszaj, bo spalisz temat.

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 19:01 Anty PiS

  L.Kaczyński - "Najlepszy" prezydent Warszawy…


  Nie zbudował Mostu Północnego.
  Nie dokończył budowy oczyszczalni Czajka.
  Nie podpisał „kontraktu stulecia” na zakup 186 nowych tramwajów tramwajów niskopodłogowych.
  Nie kupił autobusów niskopodłogowych.
  Nie dokończył budowy łącznika S-8.
  Nie skończył przebudowy Al. Jerozolimskich.
  Nie zbudował Centrum Naukowego „Kopernik”.
  Nie zbudował 340 km ścieżek rowerowych.
  Nie zakończył budowy 1700 z projektowantych 3 tysięcy mieszkań komunalnych, .
  Nie zorganizował ok. 150 stacji systemu rowerów miejskich Veturilo.
  Nie wprowadził wspólnego biletu komunikacyjnego dla aglomeracji.
  Nie dokończył budowy pierwszej linii metra.
  Nie rozpoczął budowy drugiej linii.
  Nie rozpoczął remontu Mostu Grota.
  Nie wybudował tuzina parkingów P+R.
  Nie wprowadził Bus-pasów.
  Nie pomyślał o budowie bulwarów nad Wisłą.
  Nie zadbał o budowę Muzeum Historii Żydów Polskich.

  Nie zadbał, nie zaczął, nie podjął…

  Nie otrzymał Legii Honorowej.

  Nie popełnił żadnego błędu. Nie myli się ten, kto nic nie robi.

 • Sen mara Bóg wiara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 18:50 ~Sen mara…

  Czy to aby nie kolejne urojenie PiS-u ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »