Informacje

14.11.2011 06:28 "PROWADZILI DZIAŁANIA SPRZECZNE Z WARUNKAMI UŻYTKOWANIA"

Radni PiS chcą wyrzucić Krytykę Polityczną z Nowego Światu

Stołeczni radni PiS domagają się od władz dzielnicy Śródmieście natychmiastowego rozwiązania z Krytyką Polityczną umowy najmu lokalu Nowy Wspaniały Świat. Powód? Jak podkreślają w swoim oświadczeniu, najemca prowadzi "działania sprzeczne z warunkami użytkowania lokalu określonymi przez wynajmującego". Sprawa ma związek z wydarzeniami z 11 listopada.

"Klub Radnych PiS

Rady Dzielnicy Śródmieście w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Śródmieścia, zwraca się do Burmistrza o pilne wyjaśnienie przyczyn błędów popełnionych przez władze miasta w procesie przygotowywania i zabezpieczania dwóch imprez masowych, w sytuacji gdy przesłanki zewnętrzne świadczyły o możliwości dojścia do konfliktu pomiędzy zgromadzonym. (...) W sposób szczególny prosimy o zweryfikowanie warunków umowy najmu lokalu Nowy Wspaniały Świat, w którym po zamieszkach z policją na Nowym Świecie schronili się bojówkarze lewaccy" - czytamy w oświadczeniu.

Radni PiS: Rozwiązać umowę z lokalem Krytyki Politycznej

W dalszej części pisma radni Prawa i Sprawiedliwości już otwarcie apelują o "natychmiastowe rozwiązanie umowy najmu" z kawiarnią, gdzie mieści się siedziba "Krytyki Politycznej".

"Przypominamy, że

zgodnie z wytycznymi zespołu rekomendującego najem lokalu, najemca m.in. zobowiązany był do realizowania "programu kulturalnego (...) budującego pozytywny wizerunek Warszawy i Dzielnicy Śródmieście i odzwierciedlającego prestiżowe położenie lokalu przy Trakcie Królewskim" oraz "kształtowanie działalności społeczno-kulturalnej w duchu otwartości na różne środowiska i poglądy. W związku z powyższym "radni Klubu PiS domagają się od Zarządu Dzielnicy natychmiastowego rozwiązania ww. umowy najmu z powodu prowadzenia przez najemcę działań sprzecznych z warunkami użytkowania lokalu określonymi przez wynajmującego" - napisali radni.

Zatrzymano 95 obcokrajowców

W piątek 11 listopada w pobliżu prowadzonego przez "KP" Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, które mieści się na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, policja zatrzymała 95 obcokrajowców, głównie przedstawicieli organizacji antyfaszystowskich z Niemiec.

Jak relacjonował wczoraj rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski, zaatakowali oni Polaków świętujących niepodległość. Po interwencji policji, część z nich ukryła się w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Jak mówił Sokołowski, policjanci znaleźli tam później pałki, kastety, gaz łzawiący. - Teraz nikt się do nich oczywiście nie przyznaje - zaznaczył policjant.

"Policja zepchnęła tam grupę antyfaszystów"

W niedzielę Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej" zapewniła, że organizatorzy wiecu nie planowali żadnego zgromadzenia grup radykalnych w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat.

- Policja zepchnęła tam

grupę antyfaszystów, którą następnie spokojnie wyprowadziła z lokalu, nie zgłaszając wobec nas żadnych zastrzeżeń. (...) Uważamy za skandaliczne wszelkie próby rozmycia odpowiedzialności za zniszczenia dokonane w Warszawie w wyniku Marszu Niepodległości - powiedziała Wiśniewska w niedzielę na konferencji prasowej.

- Wmawianie opinii publicznej, że było inaczej, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat wiecu lub innych działań "Krytyki Politycznej" zakończy się obroną naszego dobrego imienia na drodze sądowej - zapowiedziała.

Lewicowe wydawnictwo Krytyki Politycznej atrakcyjny lokal na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej dzierżawi od miasta na preferencyjnych warunkach. W zamian ma tam prowadzić działalność nie tylko komercyjną, ale także kulturalną. Dlatego oprócz kawiarni funkcjonuje tam też dom kultury, odbywają się koncerty, wykłady, wystawy. Konkurs na zagospodarowanie lokalu KP wygrała w 2009 r.

Czytaj także na tvn24.pl

TVN24/ant//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AvePalikot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 15:59 ~AvePalikot

  Kościół to dopiero ma niskie czynsze i darmowe lokale w całej Polsce i jakoś prawie nikt nie śmie w tej sprawie interweniować. ONR i mu podobni powinni po prostu zostać zdelegalizowani zgodnie z obowiązującym prawem. Jak nie będzie faszystów to antyfaszyści też znikną.
  Ktoś tu chce zamykać całą rodzinę? Prawicy marzą się się komunistyczno-faszystowsko-kapitalistyczne Chiny z wyzyskiem, ciemnotą i biedą.

 • Emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 13:38 ~Emerytka

  @ ~baba z mięsnego

  Jeżeli "patriotami" nazywasz uzbrojoną młodzież wszechpolską o tendencjach profaszystowskich to lepiej wracaj do jatki z padliną

 • kolorowy rower

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 12:54 ~kolorowy rower

  Kolorowe lewactwo chce rządzić Warszawą i spieprzyć to co drogie Polakom. Na dodatek PO-ska HGW ustala im czynsz o jakim inni uczciwi restauratorzy mogą jedynie POmarzyć! Żenua!

 • Mr.M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 12:30 ~Mr.M

  Zaraz, zaraz ? Jak to jest, że jacyś lewicowi działacze prowadzą lokal w atrakcyjnym miejscu za 12 zł za metr, a uczciwy polski przedsiębiorca musi płacić tuż obok 400 zł za metr ? Tu chyba jest coś nie tak ? ? ? Jakie krzepienie kultury ? My znamy te kulturę do 89...

 • precz z komuną

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 12:22 ~precz z komuną

  Brawo! Tak zawsze powinno być. Bez Parad Dewiantów, blokowania Patriotycznych Marszów i wpuszczania do Polski naszych zaborców. Wszystko zmieniło się po zmianie rządu...

 • baba z mięsnego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 12:07 ~baba z mięsnego

  niunia


  kontra była lewica i to oczywiste - nie powinno ich tam być - koniec i kropka, tyle na ten temat tak samo jak nie powinno być kontry jak są parady. Enyłej święto powinno być świętem na które powinny wyjść rodziny z dziećmi a nie banda uzbrojonych "patriotów". Żaden z tych "patriotów" pewnie w wojsku nie był a nazywa się "patriotą".

 • arma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 11:23 ~arma

  właściciel udzielił schronienia poszukiwanym :)

  Zamknąć właściciela i całą jego rodzinę do trzeciego pokolenia.

  Znowu przegraliśmy z Niemcami, hańba, a alianci nam nie pomogli jak zawsze.

 • optymista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 11:18 ~optymista

  "...w duchu otwartości na różne środowiska i poglądy..." W czym problem? Krytyka Polityczna nie jest od wykonywania zadań przeznaczonych dla policji czy sądu. Wykazała się otwartością na rożne środowiska i poglądy czyli wszystko ok a jeszcze pomogła policji skupiając podejrzanych osobników w zamkniętym miejscu. Nie mam słów dla PiS'owców, którzy jedynie szukają powodów do awantur.

 • Marek.K.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 11:16 ~Marek.K.

  To jest biznes za nasze pieniądze. Płacą grosze w porównaniu z innymi lokalami, niszczą lokal i handlują wódą - oczywiście w ramach kultury. Chciałbym dostać taki lokal za pół darmo z wyszynkiem. Kogo trzeba znać w mieście? Panią Waltz?

 • BlumsteinKommando

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 10:50 ~BlumsteinKommando

  Nowy Wspaniały Świat
  nur fur deutsche

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »